Joten älkää enää ottako syyllisyyttä yksinäisyydestä.
http://areena.yle.fi/1-2427380
Tiededokumentti: Sinkut tulevat
40 min to 10.9.20157 pv 11176 katselua
Historiallisesti tarkasteltuna perhe on ollut kaikissa kulttuureissa yhteiskunnan perusyksikkö, mutta muutos on tapahtunut. Yksinelävien määrä kasvaa koko ajan, eikä heihin enää suhtauduta kummajaisina.
LINKIT JA ARTIKKELIT
Sinkut tulevat
OHJELMAN TIEDOT
Alkuperäisnimi Flying Solo
Tuotantoyhtiö Beyond Distribution Kanada
Ääniraidat suomi stereo englanti stereo
Tekstitys ohjelmatekstitys (suomi) suomi
LÄHETYKSET
to 12.3.2015 21.00 Yle Teema
Minäkin olen alkanut puhua "yksilöllisesti" elämisestä, vaikka asunkin yksin, tapailen silloin tällöin tai joskus tuttujani, kavereitani, mutta en roiku heissä. Jos vielä sattuu hyvä nainen kohdalle niin sitten vois yrittää yhdessä elämistä mutta muuten ei.
http://areena.yle.fi/1-2427380
Tiededokumentti: Sinkut tulevat
40 min to 10.9.20157 pv 11176 katselua
Historiallisesti tarkasteltuna perhe on ollut kaikissa kulttuureissa yhteiskunnan perusyksikkö, mutta muutos on tapahtunut. Yksinelävien määrä kasvaa koko ajan, eikä heihin enää suhtauduta kummajaisina.
LINKIT JA ARTIKKELIT
Sinkut tulevat
OHJELMAN TIEDOT
Alkuperäisnimi Flying Solo
Tuotantoyhtiö Beyond Distribution Kanada
Ääniraidat suomi stereo englanti stereo
Tekstitys ohjelmatekstitys (suomi) suomi
LÄHETYKSET
to 12.3.2015 21.00 Yle Teema
Minäkin olen alkanut puhua "yksilöllisesti" elämisestä, vaikka asunkin yksin, tapailen silloin tällöin tai joskus tuttujani, kavereitani, mutta en roiku heissä. Jos vielä sattuu hyvä nainen kohdalle niin sitten vois yrittää yhdessä elämistä mutta muuten ei.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mutta onko ihminen onnellinen yksinäisenä jos kuitenkin kaipaa esim sitä tyttöystävää rinnalleen jakamaan elämää? I don't think so.
Pointtini oli se että jos yksinäisyys vaivaa omaa mieltä ja haittaa elämää riippumatta mitä muut siitä ajattelee niin varmaan silloin on parempi pyrkiä kaikin mahdollisin keinoin pois siitä yksinäisyydestä.
Itseä ei ainakaan enää nykyään niinkään haittaa se mitä muut siitä ajattelee että on yksinäinen mutta pidemmän päälle yksinäisyys heikentää paljon elämänlaatua. No myönnettäköön että sen verran kuitenkin häpeän yksinäisyyttä etten halua sitä minnekkään facebookiin mennä kaikille kuuluttamaan.
Minua ei haittaa tippaakaan oma yksityisyys, tai yksilöllisyys tai ihan miten sitä nyt kutsutaankin, itse en halua enää käyttää sanaa "yksinäisyys" koska se sana on demonisoiva ja ihmisarvoa alentava.
Jos satuit katsomaan ylläolevan dokkarin se kertoo mihin yhteiskunta on kovaa vauhtia menossa, se on menossa kaikkien ihmisten vapauttamiseen kaikenlaisista orjuutuksista, sosiaalisuushan perustuu ensisijaisesti yleensä aina tietyntyyppiseen orjuutukseen, orjatyöt, pakkotyöt, palvelijat, seksiorjuus, jne. Ihan sama miten päin hommaa kääntää, aina on paha olla, ei ole hyvä olla parisuhteessa ei sinkkuna, muutama tuttu aviopari ihan selvästi teeskentelee minulle voivansa hyvin suhteessaan mikä on selvää valetta, yksi ystäväni erosi rasittavasta suhteestaan pari vuotta sitten ja tuli ulos kaapista ja on nyt julkihomo, näin nämä peitetyt asiat muuttuu. Tuossa dokkarissa tuodaan hyvin selväksi miten demokratian mallimaassa Ruotsissa asuu jo yli 60% yhden hengen talouksissa, huonoa sattumaako, tuskin. Toisaalla haastateltiin muutamaa yli satavuotiaaksi elänyttä naista kysyen heidän pitkän iän salaisuuttaan, he molemmat vastasivat että "he ovat vältelleet miehiä niin paljon kuin mahdollista", tämä siis naisilta vastaus ja aenne mitä he eivät koskaan julkisesti uskalla kertoa. Jos sä aiot siis parisuhteeseen, sun pitää tehdä naisen ryöstö, niin-in, ei se muuten onnistu. Valehtelemalla, huijaamalla saa pimppaa, ei naisetkaan sisimmässään kunnioita kilttejä miehiä, tämä nykyinen sisäsiisteys nyt on vaan yleinen linja mitä puhutaan julkisesti ja hyväksytysti, rockjäbät ja rock-kukot on aina vieneet parhaat naiset, mutta nytten tämäkin hegemonia on murtumassa YouTuben ja netin ansiosta, naisten punk tulee https://www.youtube.com/watch?v=ABhDiXbUaBE mikä sinällään on ihan hyvä asia tasa-arvon kannalta. Meistä kaikista ollaan tekemässä kilttejä yksineläjiä jotka ei tajua kohta enää todellisesta elämästä mitään, kansalaispalkka turvanamme. Onko tämä hyvä asia, sitä sopii kysyä. Joka tapauksessa tässä se paras puoli että sodat ja väkivaltaisuudet, jotka muuten on aina kuulunut miehille, loppuvat. Pitäisikö siis valita sama vanha miesten väkivaltainen rooli ja maailma takaisin, no ei, tulevaisuus on sukupuolettomien eunukkien. Aika mielenkiintoista, Isaac Asimovin Alaston aurinko kertoo juuri tällaisesta maailmasta jossa ihmiset eivät enää tapaa muita ihmisiä konkreettisesti, vain tietyntyyppisen netin välityksellä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Alaston_aurinko
Sosiaalisuus perustuu orjuutukseen? Orjuutus terminä tähän tapaukseen on ehkä turhan liioiteltu. Sanoisin pikemminkin sosiaalisuuden perustuvan kompromissien tekemiseen. Dokumentissahan tämä ruotsalainen mieshenkilö nimenomaan muistaakseni ilmaisi, että ainoastaan ihmissuhteet, jotka perustuvat yhdenvertaisuuteen ja itsenäisyyteen, ovat autenttisia ihmissuhteita. Saatan toki muistaa väärin ja korjata saa jos näin on.
Dokumentissa kuitenkin käsitellään ihmisiä, jotka ovat valinneet yksin olemisen omasta vapaasta tahdostaan. Yksineläjien joukosta varmasti löytyy myös niitä yksilöitä, jotka ovat vain itselleen uskotelleet olevansa yksin onnellisia siinä missä parisuhteessa elävien joukosta löytyy niitä, jotka ovat itselleen uskotelleet olevansa onnellisia kyseisessä suhteessa sitä kuitenkaan olematta. Ihminen on sopeutuva eläin ja kummasti sitä itseään onnistuu huijaamaan olosuhteiden pakottamana.
Naisten punk tulee..? Naisia on punk bändien riveistä löytynyt jo mitä pisimpään ja tasa-arvo oli alkuperäisen punk liikkeen perustamisesta asti yksi sen keskeisimpiä ideologioita. Tuo mitä linkkasit on puhtaasti kaupallisen kilttiä ernupoppia.
Mikä on siis pointtisi? Tekstistäsi löytyi kyllä ajatuksia ties mistä, mutta en sitä punaista lankaa onnistunut sieltä onkimaan. Hieman jäi myös epäselväksi oletko nykyisen tasa-arvoisen yksineläjäyhteiskunnan kannalla vaiko sitä vastaan?
Dokumentti itsessään oli ihan mielenkiintoinen. Itse samaistuihin eniten ehkä tämän vanhemman freelance kirjoittajan ajatuksiin. Ehkä itsekin olen se autoa jahtaava koira, joka ei kuitenkaan todellisuudessa halua saada sitä autoa kiinni, koska ei sitä kuitenkaan lopulta osaisi ajaa. Jos parisuhteeseen joskus vielä eksyisinkin, tulisin väistämättä tarvitsemaan paljon aikaa itselleni, sillä olen loppujen lopuksi hyvin kiintynyt omaan seuraani.
Sen verran pitää kommentoida muutamaa asiaa että monella naisella se varmaan toimiikin niinpäin että he ovat loppujen lopuksi onnellisempia ilman miehiä ja elämänlaatu paranee. Monella miehellä taas asia menee niinpäin että ilman naisen seuraa ja edes jonkinlaista seksuaalista kanssakäymistä mielenterveys kärsii ja mies alkaa käyttää päihteitä kurjuuden lievittämiseksi ja näin ollen elämänlaatu kärsii ja kuolema tulee aikaisemmin.
Enkä nyt ihan usko tuotakaan että tulevaisuudessa ihmiskunnasta tulee pääsääntöisesti jotain sukupuolettomia eunukkeja. Sehän tarkoittas sitä että ihmiskunta tulee kuolemaan sukupuuttoon jos ihmiset lakkaa kokonaan lisääntymästä. Evoluutio kuitenkin on hoitanut asiat niin että ihmisillä on luontainen tarve lisääntymiseen(seksinhimo) ja se asia tuskin tulee tulevaisuudessakaan mihinkään muuttumaan vaikka yhteiskunta jatkaakin kehittymistään.
Esim. Japanissa sekä miehet että naiset valitsevat sinkkuuden perheen sijasta... sanoisin että ihmiset pysyvät tyytyväisinä kun itsetyydyttelevät itseään... ainakin naisille se voi olla parempaa kuin varsinainen yhdyntä. Naisethan eivät saa orgasmia vaginasta. Ystävät ja työpaikka tyydyttyvät sosiaaliset tarpeet. Eipä sitä paljoa jaksakaan enää kiireisen päivän jälkeen. Harvojen parien avioliitot kestävät, ne ovat niitä, joissa ollaan toistensa parhaita ystäviä. Hellyyttä ei voi kavereilta hakea eikä sitä oikein irtosuhteistakaan saa. Siihen parisuhde on paras, jos on hellyydenkipeää sorttia.
Ilmaus sukupuolettomista eunukeista ei käsittääkseni kirjaimellisesti tarkoittanut oikeita eunukkeja vaan yleisesti sitä, että suuntaamme kohti sukupuolineutraalimpaa yhteiskuntaa kovaa vauhtia. Seksi on viimeisen vuosisadan aikana siirtynyt lisääntymispainotteisesta toiminnasta enemmän nautintopainotteisempaan suuntaan. Homoseksuaalisuuden levinneisyys jos mikä on tästä todiste. Evoluutio todellakin pitää huolen, että seksiin suuntautuneemmat yksilöt tulevat ne geeninsä eteenpäin työntämään siinä missä esimerkiksi aseksuaalin henkilön lapsettomuus tuskin tulee yllätyksenä kenellekään. Väittäisin kuitenkin yhteiskunnan ja kasvatuksen olevan tärkeämmässä asemassa kuin geenien. Sekin päivä on vielä edessä, kun väestönkasvun rajoittamista joudutaan harrastamaan muuallakin kuin Aasian maissa ja tämän myötä yhteiskunta tulee muuttumaan. Olettaen siis, ettei väestönkasvu tule rajoittumaan sotien tai laajalle levinneiden tautiepidemioiden myötä, kuten menneisyydessä on tapahtunut.
Se ettei nainen voisi saada orgasmia vaginaalisesti ei ihan pidä paikkaansa, mutta jos nyt oletetaan näin argumentoinnin vuoksi niin kysyisin mitä sitten? Mikä estää miestä tyydyttämästä naista seksin aikana vaikka sitten sillä tavalla, millä nainen tyydyttää itse itsensä? Eikö ihanteellisessa suhteessa kukin osapuoli tulisi tyydytetyksi haluamallaan tavalla? On hyvin vanhanaikaista ja itsekeskeistä mieheltä tänä päivänä ajatella, että seksin ainoa päämäärä on se oma orgasmi ja jos nainen ei siihen samoilla metodeilla kykene, niin sitten heitetään kädet ilmaan ja sanotaan, että se on voi voi, koska mitään perinteisestä paketista poikkeavaa ei voi ajatellakaan. Sitten hoo moilasena ihmetellään, kun naiselle ei se seksi maistukaan.
"On hyvin vanhanaikaista ja itsekeskeistä mieheltä tänä päivänä ajatella, että seksin ainoa päämäärä on se oma orgasmi ja jos nainen ei siihen samoilla metodeilla kykene, niin sitten heitetään kädet ilmaan ja sanotaan, että se on voi voi, koska mitään perinteisestä paketista poikkeavaa ei voi ajatellakaan. Sitten hoo moilasena ihmetellään, kun naiselle ei se seksi maistukaan."
Tämä oli asiaa. Jos kaikki miehet ymmärtäisivät tämän, niin olisi paljon enemmän onnellisia liittoja, vähemmän sinkkuutta.
No kyllä minä ainakin mieluummin harrastaisin seksiä kuin itsetyydytystä ainakin siinä tapauksessa jos löytäisin sellaisen naisen jonka kanssa voisin viettää vaikka loppuelämäni.
eipä paloa kiinnosta parisuhteet, kun jo kokemusta, miten toinen alistaa ja uhkailee...mielummin yksin ja ei tarvii sääliä, päinvastoin..
Yksin on hyvä elää, mutta suomalaismiehistä kolmasosa on lapsettomia. Se on huono asia meidän kansalle. Etsikää kotimainen puoliso, ken tahtoo ja voi.
Joo ei ole kaksista kun haluaisi naisen vierelle, mutta näillä sosisaalisilla lahjoilla/fobioilla oikeen onnistu. Itselle uskottelen, että yksin paras. T. Asperger-mies. Tämäkin vähän onneksi poistaa yksinäisyyden tunnetta pariksi minuutiksi.
Niin helppo samaistua.