Olen ostelemassa 316i:tä tai 318i:tä. vm. -88-90. Pitäis saada varmatoiminen käyttöauto ja kaipaisin tietoja vioista ja muusta oleellisesta. Vaikuttaa että osa vanhoista Bemareista on pommeja ja kone ei kestä juuri mitään, kertokaa kokemuksista! Ruiskua olen ajatellut kulutuksen kannalta, mutta onko käytännössä kaasari koneisiin eroa? Onko m-40 kone täys susi?, yksi on tarjonnut..
Ostamassa 316i
7
1040
Vastaukset
- Feng
palstaa hiukan taaksepäin, siellä oli yksi keskustelu viritetty juuri ko. asian tiimoilta
- ****
Voipi olla että 88-90 mallista kaasaria saat hakemalla hakea... Eikös kaikki mallit ole olleet ruiskuja E30:sen kasvojenkohotuksen jälkeen eli vuodesta -88, jolloin myös tuli se paljon pelätty M40 kone. Kaasarilla olevat mallit ovat siis M10 koneisia ja -87 tai vanhempia. Tnnistat niistä mm. kromipuskureista.
Tuskin se M40 kone sen kummempi on kuin muutkaan, lukuunottamatta sitä tiheähköä jakopäänhihnan vaihtoväliä.
Suosittelisin sitä harvinaisempaa 318i mallia paremman suorituskyvyn takia.- E30 -
Terve! Itselläni on kyseinen M40 moottori toiminut täysin varmasti ja olen ollut tyytyväinen siihen ja sen tuomaan suorituskykyyn. Ainoa "pahe " on juuri se jakohihnan vaihtoväli, olisipa vain ollut ketjulla M40:ssäkin!
Suosittelen myös 318i mallia mm. suorituskyvyn takia. - Jyki
E30 - kirjoitti:
Terve! Itselläni on kyseinen M40 moottori toiminut täysin varmasti ja olen ollut tyytyväinen siihen ja sen tuomaan suorituskykyyn. Ainoa "pahe " on juuri se jakohihnan vaihtoväli, olisipa vain ollut ketjulla M40:ssäkin!
Suosittelen myös 318i mallia mm. suorituskyvyn takia.Joo, kiitos palautteesta! Armeijan vuoksi aika hankalaa tämä netissä käynti ja sopivan auton katselu.. Mutta pitää yrittää edelleen.
- anonyymi
niin sä et saa siltä naiselta mitään koska se ottaa pemulta
- pepe
Koneena M10 kaasari malli....
Ei mitään ongelmii..
Ainoa vika on, että mittaristo ei toimi oikeen kylmänä...sitten 5 min ajon jälkeen alkaa toimia..
Kulutus on kaupungissa ( 15 - 20l luokkaa..riippuu kaasujalasta)
Olen kuullut, että M40 kone on täyssusi jakohihnan takia...kannatan itten M10 konetta.. - pena
ei kannata työntää käsiä paskaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä6812109Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san725198Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2983216Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1973150- 1372310
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo221507Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en301488- 1021452
Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri51144340 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.2361417