Olen ostelemassa 316i:tä tai 318i:tä. vm. -88-90. Pitäis saada varmatoiminen käyttöauto ja kaipaisin tietoja vioista ja muusta oleellisesta. Vaikuttaa että osa vanhoista Bemareista on pommeja ja kone ei kestä juuri mitään, kertokaa kokemuksista! Ruiskua olen ajatellut kulutuksen kannalta, mutta onko käytännössä kaasari koneisiin eroa? Onko m-40 kone täys susi?, yksi on tarjonnut..
Ostamassa 316i
7
1059
Vastaukset
- Feng
palstaa hiukan taaksepäin, siellä oli yksi keskustelu viritetty juuri ko. asian tiimoilta
- ****
Voipi olla että 88-90 mallista kaasaria saat hakemalla hakea... Eikös kaikki mallit ole olleet ruiskuja E30:sen kasvojenkohotuksen jälkeen eli vuodesta -88, jolloin myös tuli se paljon pelätty M40 kone. Kaasarilla olevat mallit ovat siis M10 koneisia ja -87 tai vanhempia. Tnnistat niistä mm. kromipuskureista.
Tuskin se M40 kone sen kummempi on kuin muutkaan, lukuunottamatta sitä tiheähköä jakopäänhihnan vaihtoväliä.
Suosittelisin sitä harvinaisempaa 318i mallia paremman suorituskyvyn takia.- E30 -
Terve! Itselläni on kyseinen M40 moottori toiminut täysin varmasti ja olen ollut tyytyväinen siihen ja sen tuomaan suorituskykyyn. Ainoa "pahe " on juuri se jakohihnan vaihtoväli, olisipa vain ollut ketjulla M40:ssäkin!
Suosittelen myös 318i mallia mm. suorituskyvyn takia. - Jyki
E30 - kirjoitti:
Terve! Itselläni on kyseinen M40 moottori toiminut täysin varmasti ja olen ollut tyytyväinen siihen ja sen tuomaan suorituskykyyn. Ainoa "pahe " on juuri se jakohihnan vaihtoväli, olisipa vain ollut ketjulla M40:ssäkin!
Suosittelen myös 318i mallia mm. suorituskyvyn takia.Joo, kiitos palautteesta! Armeijan vuoksi aika hankalaa tämä netissä käynti ja sopivan auton katselu.. Mutta pitää yrittää edelleen.
- anonyymi
niin sä et saa siltä naiselta mitään koska se ottaa pemulta
- pepe
Koneena M10 kaasari malli....
Ei mitään ongelmii..
Ainoa vika on, että mittaristo ei toimi oikeen kylmänä...sitten 5 min ajon jälkeen alkaa toimia..
Kulutus on kaupungissa ( 15 - 20l luokkaa..riippuu kaasujalasta)
Olen kuullut, että M40 kone on täyssusi jakohihnan takia...kannatan itten M10 konetta.. - pena
ei kannata työntää käsiä paskaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2104871Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html224013Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2273773Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1313058Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1583024Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis632942Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162611Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642532Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852325En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132145