Soini ja Lindström, sitä saa mitä tilaa:
HS: Paperitehtaatkin pysähtyvät ensi perjantaina
Perjantai 11.9.2015 klo 14.05
HS: Paperitehtaat pysähtyvät ensi perjantaina ay-liikkeen mielenilmauksen takia.
Tehtaat ajetaan alas vuorokaudeksi perjantaiaamuna.
HS: Paperitehtaatkin pysähtyvät ensi perjantaina
Perjantai 11.9.2015 klo 14.05
HS: Paperitehtaat pysähtyvät ensi perjantaina ay-liikkeen mielenilmauksen takia.
Tehtaat ajetaan alas vuorokaudeksi perjantaiaamuna.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Siinä on ryhtiä, ei haittaisi vaikka olisit viikon pysähdyksissä. Sais SSS porukalle syötettyä omaa lääkettä.
Persepuutit saivat opetuksen toiminnastaan mtk- kepun renkipoikina ja piikatyttösinä.
Miksi vain päiväksi? Paljon enemmän saatte tuhoa aikaan vaikka viikon lakolla vai pelottaako ettei ansiosidonnainen riitä?
Saksan mallin mukaan parin tunnin lakkoja muutaman viikon välein.
Paperitehtaallahan menee taas siitä vuorokausi, ennen kuin koneet pörrää täysillä...
Kansallistetaan ne tehtaat!
Seurauksena taitaa olla, että jonkin ajan päästä tulee ilmoitus parin paperitehtaan lopettamisesta Suomessa.
Koska niitä on lopetettu jo niin siksi ollaankin koko maa tässä kusessa. Tehtaita on ajettu alas ja johtajat sumplivat kilpaa miljoonia itselleen ja kaveripiirilleen. Sellutehtaat tuottavat tälläkin hetkellä n. 25% voittoja. Hallitus ja omistajaohjauksesta vastanneet tahot istuivat hiljaa kädet taskuissa kun esim. Stora Enso lopetti kannattavia sellutehtaita jotka tänäkin päivänä toisivat satoja miljoonia voittoa joka vuosi.
Ei Suomessa ole työntekijäongelmaa, meillä on johtajaongelma. Johtajat ovat sokaistuneet ahneuksissaan osinko, optio, kannustin yms. tuloista niin totaalisesti, että virheet ovat miljardiluokkaa. Sonera osti miljardeilla ilmaa Saksasta, Stora Enso ja UPM polttivat miljardeja esim. Amerikan valloituksissa, Nokian kännykät menetettiin kun johtajia ei enää työnteko kiinnostanut kymmenien miljoonien optiotulojen jälkeen, hallitus on pumpannut miljardeja Kreikkaan ja vastineeksi ollaan saatu joitain EU virkoja poliitikoille jne. jne. Johtajien moraalikato on ollut täydellinen ja heillä on jäljellä vain ja ainoastaan oman edun tavoittelu.
Tämä on ihan totta, ja tätä täytyy pitää esillä kaikilla keskustelufoorumeilla. Samoin kuin sitä faktaa, että yrityksille on jo annettu miljardien eurojen veronkevennykset ym, jotta ne työllistäisivät ihmisiä, mutta tätä ei ole tapahtunut, vaan rahat on menneet omistajien taskuun optioina ja osinkoina ym.
Se on sitä "keskitymme ydinosaamiseen" eli kaikki munat samaan koriin ja kohta huomataan, että veikattiin väärää hevosta.
Sijoittajat toitottaa toisilleen hajauta, hajauta..., mutta virmat ei.
Joten ei kun sinne vaan tehtaalle Lindströmkin selittämään, miten hyvää tekee luopua eduistaan. Kuusaan mutruhuuli voisi vääntyä vielä entisestään, jos hän ymmärtäisi, että hän alkaa olla jo inhotuimpia poliitikkoja. Onneksi sentään ministerin ökypalkka riittää pitämään Lindströmin vallankahvassa.
Ei taida enää olla montaa tehdasta pysäytettäväksi. Paperimiehet hinnoittelivat itsensä virattomiksi.
Lindström on Kymenlaakson ay-liikkeen äänillä eduskunnassa, luuleeko hän tosiaan että tämän jälkeen hän tulee koskaan saamaan ääniä niin paljon, että edustajapaikka aukenee?
No mutta auttaisiko, jos Lindström rypistäisi vielä hieman lisää otsaansa ja puristaisi huulensa vieläkin tiukemmaksi viivaksi? Maan etuhan vaatii, että lapset, nuoret, sairaat, vammaiset, vanhukset ja palkkatyöntekijät uhrautuvat suurpääoman hyväksi osoittaakseen kiitollisuutta siitä, että saavat asua Suomen rajojen sisällä. Varakkaimmathan voivat lahjoittaa jotain yhteiseksi hyväksi elleivät ehdi sitä ennen muuttaa kirjojaan Portugaliin. Tämä on niljakkaan murtumattoman persulinjan sisältö aidoimmillaan ja se takaa Isä Timolle vakaan tulonmuodostuksen korruptioina, mikäli puoluetukien virta soinisäätiöön joskus tyrehtyisi.
Entä sitten? Kuka kaipaa paperia Suomesta, onhan niitä tehtaita pitkin maailmaa?
Joo, mitäpä väliä paperilla on. Paperitehtaat kiinni vaan niin saadaan sammuttaa valot koko Suomesta. Ei tarvitse metsänomistajan tehdä metsähommia eikä rekkakuskin ajaa puita tehtaalle, ei tarvitse kunnissa asfaltoida katuja kun veroeuroja ei ole, ei tarvita satamia kun ei ole mitään vientiin eikä rahaa tuontiin... No, maahanmuuttajia tulee sisään ovista ja ikkunoista ja koska monikulttuurisuus on kuulemma rikkaus niin varmaan mekin tuossa rikastutaan.
Pyyhinkin perseen mettäs nurmikkoon, ja voi papruu pittä mukana kun Sven Duffa aikanaan.
Minä luen uutiset netistä ja bide on oikein kätevä keksintö. Ei näitä lindströmmejä kohta tarvitse enää kukaan muukaan.
Persujen piti olla työväen puolue ,miltä nyt näyttää sen toiminta ,onko duunarin asialla vai pussilla ? Metsäteollisuudessa palkkakulut on n.7% ,eli ei vaikuta juurikaan kilpailukykyyn ,säästöt menee suoraan osakkeen omistajille.
Metsäteollisuudessa palkkatulot on kohdennettu johtajille. Firmojen toimitusjohtajat saavat jo 3-4 miljoonaa vuodessa ja hieman pienemmät johtajat vähemmän. Eli yksi johtaja tienaa jo saman kuin lähes 100 paperityöntekijää yhteensä.
Yritykset käyttävät säännönmukaisesti veroparatiiseja hyväkseen saadakseen verot minimoitua ja johtajien bonukset maksimoitua. Kyseessä ei ole enää isänmaan etu, työntekijän etu eikä edes yrityksen etu vaan johtajien oma henkilökohtainen etu.
Työministeri vain ähkäisee ja lisää tankoon painoa. Kyllä se siitä.
Voimanostaja voi ottaa anaboiliset käyttöön ja muuttua haaveissaan Tony Halmeeksi. Ministeriössä voidaan kokea vielä mielenkiintoisia hetkiä, kun Jarpasta tule Halmeen inkarnaatio.
Lindström on sitä lajia joka ensimmäisenä arvioi, paljonko kukin nostaa penkistä. Kaikki vähemmän tai ei ollenkaan penkkaavat ovat ali-ihmisiä.
Olen kuullut, ettei voiman.ostaja tee lainkaan kyykkyjä tai maastavetoja.
Tai sitten he turvottavat itsensä hormoneilla, jotka vievät luonnollisesti myös hiukset päästä.
Suomessa tarvitaan vain kolme hiukan isompaa paperitehdasta. Sellutehtaita ei tarvita ollenkaan. Menkää lakkoon vain, kyllä se siitä...
Kun on tavannut yhden paperimiehen on tavannut ne kaikki. Valvomossa on aikaa rakentaa maailmankuvaa hyvällä liksalla, kuva on vaan melkoisen rajoittunut.
Mistähän ne vientitulot Suomeen tulee tällä hetkellä? Metsäteollisuus on ylivoimaisesti suurin viejä (paperi, kartonki, aaltopahvi, pakkaus, sellu, sahatavara, vaneri jne.).
Poliitikot ovat kanssasi yhtä typeriä "Miksi rakentaa ydinvoimaloita kun me saadaan sähköä pistorasiasta?"
Jos vähän tietäisit asiasta, niin et puhuisi noin. Sellutehdas on ainoa jolla on tulevaisuutta, paperin kulutus laskee koko ajan, mutta selluloosalla on niin hyvä kysyntä, että vanhoja koneita käynnistetään uudestaan. Verkkokauppa kasvaa kohisten ja pakkausmateriaalin kysyntä samaa vauhtia joten siellä on rajattomat mahdollisuudet.
Olisipa Kemijärvikin vielä toiminnassa.
joo paperimiehet ovat ennenkin olleet ay-vajakkien yllytettävissä.
Hommat seis ja Suomi nousuun.