Onko kukaan melonut Kirkkonummen joilla tai sisävesillä? Kokemuksia? Pääseekö Espoonlahdelta (perukasta) (Porkkalan) Tavastfjärdenille melomalla?
Kirkkonummen joet
2
537
Vastaukset
- JuSa
Olen käynyt kajakkikaksikolla Mankinjokea Espoon kartanon luona (koski ja mylly) sekä Espoonjokea kirkolla asti. Ne ovat ihan tunnelmallisia. Tätä Kirkkonummen puoleista jokea (en muista nimeä) pitkin tuskin pääsee edes Tolsaan, Estbystä puhumattakaan. Se muuttuu ihan ojaksi. Sen sijaan Siuntionjoesta pidin kovasti, mutta eihän sekään ole Kirkkonummen puolella. Tavastfjärdenin joki (Esbyn joki?) on minulle tuttu vai talvelta. Täytyy ensi kesänä käydä sekin bongaamassa. Saltfjärdenin lintukosteikkosta olisi kuitenkin ehkä paras pysyä pois pesimäaikaan. Peuramaan ohituksen jälkeen on vastassa ainakin muutama hyvin matala sillanrumpu, jotka voi joutua ohittaamaan nostamalla kanootti tien yli.
Siis yleensä minulla on suunnitelmissa bongailla enemmänkin Uudenman mereen laskevia jokia mereltä käsin kajakilla.- John
Tiedätkö pääseekö melomalla, jos jatkaa Lillkanskogsundetista merellä päin melottaessa suoraan eteenpäin Porkalasundetiin, niin pääseekö siitä läpi Dragesvikeniin? Kartassa Porkalasundet näyttäisi ruovikoituvan aika nopeasti ja menee aika kapeaksikin. Keväällähän vettä voisi riittää tähän ehkä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921776- 851252
- 1101123
- 72965
- 106907
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 47741
- 36732
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673