Hakijoiden nimilista on julkaistu. 23 hakijaa, paikka tarjolla yhdelle. Kuka sen saa vai saako kukaan hakijoista? Tuleeko jostain mustahevonen, joka korjaa koko potin?
Kenestä uusi kunnanjohtaja?
Kunnanjohtajaehdokkaat
351252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
AARO MIKKONEN ON NRO.1
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/puolangan-johtoon-haki-23-henkiloa/comment-page-2/#comment-134183
Hakijoista kolme on samantasoista puolankalaista,Mikkonen on varmaan kokenein.Kaksi muuta on vasta koulun penkiltä tulleita, eiväkä ole saaneet puolangalla mitään aikaseksi. Viisain on valita ulkopuolinen, ettei kähmintä politiikka jatku, ja saataisiin jonkillainen kehitys alkuun. Nyt on kaikki asiat seisoneet monta vuotta.
Potin korjannee nykyinen hallintojohtaja.
Paula pitää valita!!
missä on äänestys järjestetty?
Tiina Rajala puuttui hakijoiden joukosta. Haki hiljattain kainuun suunnittelujohtajan paikkaa? Ei tule varmuudella valituksi. Haki aiemmin seurakunnan talouspäällikön paikkaa, ei tullut valituksi.
kokemusta silppu -ja pätkätöistä, joihin kortisto määrännyt. Hautuumaan haravointia, S-marketin hyllyjen pyyhintää, jäikö sekin kesken?...jne.
Eikö hänellä lähipiiristä löydy yhtään henkilöä, joka kertoisi, minkalaisia referenssejä kyseisiin paikkoihin vaaditaan?
Kehtaakki puhuu tääl toisist nimel. Ite varmaa yhtää sen parempi :) eli ole hiljaa!
Kun ei ole lähipiirissä kuin yllyttäjiä. Harrastus se on johtajapaikan hakeminenkin, ilman tarvittavaa työkokemusta.
Mikset sitten itse hae, kun kuulostat olevan sen verran parempi kuin muut.
Julkishallinnon suojatyöpaikkoihin hakeutuu vain luuserit. Jos todellista osaamista on, sellainen kelpaa yksityiselle/avoimelle sektorille.
Hallintorouva olisi sopivin hakijoista, onhan mieskin täällä töissä,tolokku hänkin.
Kunnioitusta naisjohtajalle ja hänen ajatuksilleen.
Jospa julkishallinnon elätti valittaisiin nyt Puolangalla pätevyyden, eikä sopivuuden mukaan. `Sopivia` kunnassa on jo pilvin pimein. Pätevät enää puuttuu. Kuka valinnut puolison, kuka sukulaisen taikka tuttavan?
Paikkaa on kuuleman mukaan pedattu paikalliselle agrologille. Sen vuoksi tehtävän koulutusvaatimus oli muotoiltu niin, ettei siihen vaadittu ylempää korkeakoulututkintoa..
Hakijoista 4 haastatellaan. Haastateltavista 50% puolankalaisia. Valinnan lopputulos on tätä sisäpiirin hommaa. Kun agrologi saa pestin, hallintojohtaja alkaa tähyillä paikkoja yli kuntarajojen..Näin veikkaan.
Sivistysosasto voisi ryhtyä arvostamaan myös pätevyyttä, eikä pestata "sopivia" minun tai sinun jälkeläisiä. Puolangalla kulunut kesä osoitti, että ylioppilas on arvostettu. Päihittää monet lukeneemmat..Vai oliko niin, että valinnassa painoi vanhempi-lapsisuhde? Oli se.
Tottakai vaikuttaa, kun äiti on valittu kepun jäsenkirjalla työhönsä. Hänhän oli aiemmin kepukyläpolitikko, missä hän "pätevöityi" rehtoriksi.
Nyt on kyse apulaisreksasta, joka toimii myös opona..
Vaan summa summarum: jos olet ylioppilas, kirvesmies tai puuseppä, olet arvostettu työntekijä joko päiväkotiin tai kouluun. Nämä ammatit ja koulutukset ohittavat pätevämmän hakijan. Vai oliko ne suhteet sittenkin? Oli ne.
Häh? Onko se muija kelvannut joskus jollekin sänkyseuraksi? Kyllä suomalainen mies on vaatimaton. Suoraan, kuin byggmaxin mainoksesta.
Eikös Kivakoulu-tiimi toiminut? Sehän on käytössä Puolangan kunnan koululaitoksessa. (Kiva = kiusaamisen vastainen) Ai niin, eihän suutarin lapsilla olekaan kenkiä..
Viime vuonna kunnan sivistymättömyysmummeli, Tuija Mikkonen möläytti tökeryyttään, että KiVa-ohjelma on vain kopioitu muilta kouluilta, jottei näytettäisi aivan metsäläisiltä. Ts. se on pelkkää paperia.
Missä sivistys? Tynnyrissä kasvaneita sivistysosasto täynnä, niin mitä muutakaan voi odottaa.
Tilaa mieluummin ilmainen Aku Ankka, saat neljä näytenumeroa täysin ilman jatkotilausvelvotteita tai muita. Senkus täytät tiedot ja lehti tippuu neljänä viikkona putkeen ja sitten homma loppuu automaattisesti. Lukeminen kehittää muutenkin enemmän kuin tietokoneen näpläys.
Tästä linkki: http://tinyurl.com/4akuankkaa
Kiitos. On tilattu jo ennen sinun mainosiskuasi.
eikö oulun suunnalla oo pätevie hakijoita.?
ainakin tolkku olisi a.m
isompi kaala pitäs olla haastattelluun
Elena Vikström os Kanniainen kunnanjohtajaksi!!!!!
JOS agrologi Kanniainen valittaisiin kunnanvelttoilijaksi, olisiko sukulaisten suosimisella jatkumoa, kuten tähän saakka. Nimitettäisiinkö Aleksi Kanniainen nyk. Elena Wikström kunnan pr-päälliköksi. Aleksin äitimuori on jo investoinut pillun Bankokista. Puolanka-lehti on jo valmiudessa uuden kunnanvelttoilijan ja pr-päällikön haastatteluun.
Mustaheppa alias von "karhumies" Pekka Herukka kunnanjohtoon.
On suora, niin viisas ja konstailematon miesten mies. On tietävä ja osaava vaimo tukena kuin Kekkosella aikoinaan.
Rautiais Eskosta tulis tolokku kunnanjohtaja tällehi kunnalle.
mitkähän meriitit eskolla olisi?järjestäisi kunta kansalais äänestyksen,että kenestä valittais johtaja?luulempa,että aarosta tulisi kunnanjohtaja?
Minä äänestäisin Aaroa, tämän hullumaksi ja saamattomammaksi Puolanka voi mennä.
Aku Ankka, Mikki Hiiri, Hessu Hopo tai Iines Ankka
Hyvähän täällä olisi olla jos tulisi vähätöisenä toimeen kuten nykyiset viranhaltuijat.
Siis ei mitään uusia kuntalaisia, eikä niiden työpaikkoja,kun on saatu jo työpaikat lopetettua,tätähän se nykyisten virka-ja luottamushenkilöillä on päällimäisenä ajatuksissa ja jutusteluissa,,
musta hevonen vois olla valtuutettu,joka asuu järventakana.hän sitten vois kilpailuttaa esim kunnan wc.paperi ostot?
Tänään on kunnanhallituksen kokous, asialistalla kunnajohtajan valinta!! Mielenkiintoista seurata valitseeko kunnanhallitus pätevimmän henkilön!!! ilman puoluekantaa.
Kunta kuihtuu...Pikku kunta...pieni kunnanjohtaja...palkka 10%.
mitäpä se hyvejää...lotrata tyhjää...sammuva kunta...
kenenkään ei kannata tehä tuottavaa työtä...sossula täm
suomi juo on...sipilä söheltä loput...