AND-vertailu transistoreilla

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electronic/trangate.html

miten nuo komponentit mitoitetaan? itsellä jännite olisi 5V, A ja B molemmat myös 5V. ulostulolla ei ole niin merkitystä kun luen sen picin analogisesta tulosta.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eipä taida sillä voltin heitolla olla mitään merkitystä. Jotta teet sen linkin kuvan mukaan.

Äänestä

Samaa mieltä: PICin kanssa taitaa toimia näillä vastusarvoilla. Jos haluaisin vanhanaikaista TTL:ää niin pienentäisin emitterivastusta 680 ohmiin jotta alasveto olisi riittävän "alhaalla". Mutta LS-TTL ja sitä uudemmat eivät anna otostansa (joka on emitteri siis) niin suurta virtaa että 4k7 olisi liian suuri. Kilo voisi olla okei myös. Kantavastukset saavat olla pienempiäkin kuin 10k.

Äänestä
  • kiitoksia molemmille! tehdään kuvan mukaan ja katsotaan mitä tapahtuu!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nnxndndndndnlddlm kirjoitti:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electronic/trangate.html

miten nuo komponentit mitoitetaan? itsellä jännite olisi 5V, A ja B molemmat myös 5V. ulostulolla ei ole niin merkitystä kun luen sen picin analogisesta tulosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu