Abilify ja halut

TarKas66

Hei!

Minulla on lääkityksenä Lamictal 200 mg illalla, 100 mg aamulla ja Ketipinor 25 mg illalla unta turvaamaan. Jätin Ketipinorin pois, koska en halua olla tönkkö päivisin. Lamictalia lisättiin tuo 100 mg iltaan, kun masennus alkoi taas ottaa valtaa. Samalla määrättiin Abilifytä 30 mg. Miten Abilify on teillä vaikuttanut seksihaluihin? Minulla halut lisääntyivät selvästi Ketipinorin lopettamisen jälkeen enkä haluaisi menettää niitä uuden lääkkeen myötä. Kertokaa kokemuksianne ja voitte kertoilla muutakin Abilifystä. Ketipinorin lopettamisen takia nukun huonosti, huonontaako Abilify unia entisestään? Saatan nukkua vain kaksi tuntia yössä eikä tästä kyllä ole varaa vähentää. Välillä nukun unilääkkeiden voimalla, mutta en uskalla syödä niitä jatkuvasti, etten totu niihin. Toivon asiallisia vastauksia, joista on hyötyä myös muille Abilifytä kayttäville tai sen käyttöä aloitteleville. Kiitos etukäteen vastauksistanne!

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hepocatti

      Toki voi huonontaa unensaantia. Aripipratsoli on osin stimuloiva aine. Unettomuutta on mielestäni älytöntä hoitaa pillerein, mutta en saarnaa siitä nyt. Poikkeuksena ehkä aivovauriopotilaat, joiden uniongelmiin voi olla vaikeampi vaikuttaa muin keinoin.

      Aripipratsali voi viedä seksuaalihalut ja -kyvyt. En osaa arvioida kuinka yleisiä ovat pysyväisvaikutukset tuolla aineella.

    • TarKas66

      Toivoisin lisää vastauksia ja kokemuksia heiltä, jotka ovat syöneet Abilifyä jo pidempään :)

    • Hiemantietoa

      Aripipratsolin ei pitäisi vaikuttaa nuihin seksuaalisiin haluihin, koska sillä ei vaikutusta prolaktiiniin (useimmista muista poiketen).

      Tuosta löytyy vertailua ja tietoa asiasta:
      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=lam00033

      Väsymykseen kommentoisin sen verran, että jos valmiste väsyttää niin varmasti nukut paremmin. Mutta onko valmisteen tarpeen väsyttää, jos et esim. unilääkkeitäkään halua syödä, jotka kuitenkin on siihen tarkoitettu.

      Näin siis tarkemmin tapaukseen kantaaottamatta. Toivottavasti tämä vastasi kysymykseesi.

    • Hiemantietoa

      Jatkan vielä. Saman linkin takaa löytyy myös vertailu eri valmisteiden väsyttävyydestä. Aripipratsoli ei siis väsytä, mutta ketiapiini näyttäisi väsyttävän jonkin verran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7180
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2567
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2070
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1558
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1089
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      969
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      79
      889
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      739
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      738
    Aihe