missä vika?

Mulla on ollu tässä jonkin laista säätöä erään oinasmiehen kanssa. Hän otti minuun yhteyttä ja on muutenkin tosi ihana herrasmies ja oikeastaan kaikkea, mitä mies vain voi olla. Sitten yhtäkkiä, hän otti etäisyyttä ja "pisti pakin päälle". Ja sen jälkeen antoi vielä tosi ristiriitaisia viestejä, mutta enää ei kuulu mitään. Osaisko joku viisas ihminen selittää, mistä tässä on kyse? Kiitos!! :)
6717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sama tapaus mulla :) Tapasin myös mukavan oinasmiehen. Meil oli ihan mukavaa yhes mut sit se katos jonneki eikä vastaillu enää mun puheluihin. Meni vähä aikaa ja olin jo unohtanu sen mut sit se otti taas yhteyttä ja oli sitä mieltä et haluaakin tutustuu muhun. Ite oon aika ihastunu siihe mut en kuitenkaan pysty kunnolla luottaan. Viikot ollaan eri paikkakunnilla eikä se soittele koko viikon aikana ollenkaan mulle. Jos soitan sille se on aina tosi kiireinen eikä ehi jutteleen. Kuitenki ku ollaan sit taas yhes niin se on tosi mukava ja hellä. En tiä mitä sillä on mielessä...Tyypillistä oinaille? Poissa silmistä, poissa mielestä -tyylinen ratkaisu?? En tiä oonko sit ite liian aktiivinen. Nyt oon päättäny et en sitä kauheesti häiritte. Ilmottelee ite sit jos haluu tapailla. Kauheesti arvoo tollaselle tyypille ei voi laittaa.. Harmi. Vaikuttaa niin sulosen ihanalta. Aika näyttää. Ehkä sunkin kannattaa antaa aikaa eikä tyrkyttää ittee.

Äänestä
  • Oletko ajatellut että oinasmiehesi todennäköisesti vain haluaa sinulta huomiota jota hänen miehuutensa kaipaa silloin kuin itselleen sopii.Aina kun et ota yhteyttä oinas haluaa testata vieätysvoimaansa ja ottaa sinuun yhteyttä.Mikäli sinä asut esim Turussa ja hän Helsingissä niin saatat olla kakkosnainenja kotona odottaa vakkari.Varsinkin jos toinen ei viikolla ota yhteyttä ja on aina kiireinen,kenties kännykkä kiinni yms.
    Tavatessanne hyvittää huonoa yhteydenpitoaan olemalla extra mukava ja lirkuttelee mitä sattuu.Hän on juuri niin ihana että sinä jäät koukkuun ja suostut suhteeseen hänen epäreiluilla ja hämärillä ehdoillaan.Semmoisia ovat oinaat.Tarvitsevat ihailua ympärilleen.Älä anna toisen pitää sinua hölmönä.Teot osoittavat enemmän kuin sanat.Älä jaa rakastajattareksi vaikka hän lupaisi kihloja rakkautta tai rakkauttaan.

    Äänestä

Tapasin pari kuukautta sitten mukavan naisen virossa. Oli vähän "sitäkin ilmassa." Olen vähän miettinyt pitäisikö häneen ottaa yhteyttä vai ei. Ei ole tullut sitten otettua.
Toinen tapaus, sisareni ystävätär, saksalainen, (asuu suomessa) oli useamman vuoden "unohduksissa" mutta nykyään läheteään kai joulukortit melkein joka vuosi. Joskus soitellaan ja ollaan taas parin viime vuoden aikana nähty. (hänkin on oinas, ymmärrämme toisiamme)
Tässä kaksi esimerkkiä omasta elämästäni.
Nämä eivät ole seksisuhteita. Voisivat olla.

Ainakin itselläni tuntuisi olevan jonkinlainen sitoutumiskammo tai eräänlainen "seinä"

Minä ainakin vaadin "elintilaa" itselleni ja "unohdan" muut ihmiset ympäriltäni.
Tekisi kyllä joskus mieleni saada edes yksi asia jollain tapaa järjestykseen mutta ei vain saa itseä käyntiin.

Siinä on kai jonkinlainen "järkytysvaihe" josta joko toipuu tai sitten ei...
Voit olla myös "kakkonen" vaikka en oikein usko, sillä kehut kaveria vähän liikaa.

Äänestä

no jos oot loukannu sitä jotenkin tai jos sillä vaan on joku muu kiikarissa kun taas mulla oli sillee että mä kattelin yhtä oinasmiestä mutta kun sain tietää että se rupes seurustelee jonku kans ni en enää kattellu sitä nii paljoo sillee.. mut sit viikkoa ennenpää ko se pisti poikki toisen kanssa ni se rupes taas kattelee mua sillee... et mistä nyt kiikastaa...

jos osaisit kertoo mulle vastauksen ....

Äänestä

Minulla on ollut suhde oinaan kanssa jo useita vuosia.Oinas on itsekäs, ajattelee aina ensin itseään.Välillä haluaa jatkaa suhdetta, sitten taas ottaa etäisyyttä ja porskuttaa viikkokausia ties missä.Ja sitten mies taas soittaa ja haluaa tavata (eli seksiä!).Minä hölmö olen pyörinyt tässä karusellissa jo tarpeeksi kauan.Rakastin miestä, vaan en enää.Oinas haluaa pitää ovet auki
joka suuntaan, siksi oinas ei myönnä, ei kiellä.
Minä en halua jättää takaporttia auki.Kun löydän hyvän miehen, panen oven kiinni.

Äänestä

ehkä saattaa olla että ei enää pitänyt sinusta ja halusi lopettaa sen nopeasti eikä kuluttaa siihen aikaa! ehkä toi on totuus, mutta vaan ehkä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aquarius(n) kirjoitti:

Mulla on ollu tässä jonkin laista säätöä erään oinasmiehen kanssa. Hän otti minuun yhteyttä ja on muutenkin tosi ihana herrasmies ja oikeastaan kaikkea, mitä mies vain voi olla. Sitten yhtäkkiä, hän otti etäisyyttä ja "pisti pakin päälle". Ja sen jälkeen antoi vielä tosi ristiriitaisia viestejä, mutta enää ei kuulu mitään. Osaisko joku viisas ihminen selittää, mistä tässä on kyse? Kiitos!! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu