Lyhyen matematiikan tehtäviin apua

Tämän syksyn lyhyen matematiikan yo-kokeeseen on aikaa alle kaksi viikkoa. Laittakaa tähän ketjuun kysymyksiä, joihin haluatte selvennystä.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

viime kerralla ei tullut noihin ensimmäisiin tehtäviin yhtälöiden ratkaisuja , kenties tällä kerralla tulee?

Äänestä
  • Tulee. Oli aika iso shokki vähän kaikille ettei sitä ollut. Opettajani oli puolet kurssista selittänyt yhtälöratkasuu, sen ilme oli kyllä näkemisen arvone ku kyseistä tehtävää ei ollut. Viime kevään sekä lyhyen että pitkän matematiikan kokeet olivat rakenteeltaan normaalista poikkeavat. Saa nyt nähä mitä tapahtuu kun nää tulee olee viimiset kokeet, jotka tehään kokonaan laskimen kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


38478348534646 kirjoitti:

Tämän syksyn lyhyen matematiikan yo-kokeeseen on aikaa alle kaksi viikkoa. Laittakaa tähän ketjuun kysymyksiä, joihin haluatte selvennystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu