Purutalon rakentaminen

Sallitaanko nykysäädöksillä sitä että rakentaisi puru/kutter eristetyn talon? Tosin ikkunanala puoliset kohdat tehtäisiin pellavalevy/soirosta, koska tuonne on vaikea lisätä purua.
Puhdaspuru on sitä itteensä, voisiko tämä olla hyvä juttu allergisille.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sallitaan.

Eikä ole hyvä juttu allergisille.

Äänestä

Puru on pula-ajan ratkaisu - sitä käytettiin, kun ei kaikille rakentajille riittänyt tuhnuta hirttä. Kailottajat miellään kehuvat purua hirren veroiseksi ja puukuitua purun veroiseksi, vaikka tosiasiassa puukuitueriste osuu ominaisuuksiltaan paljon lähemmäksi mineraalivillaa ja puru taas häviää hirrelle.

Siis, mikä järki? Paitsi kailottajien uskoon hurahtaminen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


allergo kirjoitti:

Sallitaanko nykysäädöksillä sitä että rakentaisi puru/kutter eristetyn talon? Tosin ikkunanala puoliset kohdat tehtäisiin pellavalevy/soirosta, koska tuonne on vaikea lisätä purua.
Puhdaspuru on sitä itteensä, voisiko tämä olla hyvä juttu allergisille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu