Nahkatehtaat Kokkolassa

Kertokaapa missä ovat Kokkolan nahkatehtaat olleet muinoin? 11 Niitä on tainnut olla? Hagström ja Rimmi tiedossa, mutta missä loput ja mistä löytyisi tietoa niistä?
131520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mitä väliä niillä on?

Äänestä

Kiinnostaa lähinnä historian kannalta katsottuna.

Äänestä
  • Metsänkätkössä ne on metsittyneenä panemaanko haluaisit autiotaloon vai mikä mielessä?

    Äänestä

Mene kysymään nahkamuseosta.

Äänestä

Prest, palonkylä

Äänestä
  • pappi on prest hevonen on hest kaikki on alt suola on salt...

    Äänestä

"Sodan jälkeen 1940-luvun puolivälissä Kaarlelan nahkateollisuus laajeni nopeasti. Suuriin sotakorvauksiin Neuvostoliitolle sisältyi runsaasti nahkateollisuuden tuotteita. Perhojoen ja Korpijoen varsille rakennettiin uusia nahkatehtaita. Teollisuus toi paikkakunnalle työväkeä suomenkielisiltä seuduilta."

http://www.kokkola.fi/palvelut/opetus_ja_kasvatus/perusopetus/luokat_1_9_fi/jokilaakson_koulu/historia/fi_FI/historia/

Noilla samoilla jokivarsilla Kokkolan vanhimmatkin nahkatehtaat tai paremminkin verstaat suurelta osin olivat, koska nahankäsittelyssä tarvittiin runsaasti vettä.

Äänestä
  • E.V.V.K

    Äänestä

Isoisälläni Ensio Englundillalla oli pieni nahkatehdas Kokkolassa. Myöhemmin paikalla oli Englundin motelli ja sitten Koutosen huoltoasema. Vietin lapsuuteni siellä. ❤️

Äänestä

Paulin kotihanska oy

Äänestä
  • Onkohan Kokkolan hanskannompelijoista kukaan koskaan urallaan edennyt .Hanskaanvedon Suomenmestariksi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onkohan Kokkolan hanskannompelijoista kukaan koskaan urallaan edennyt .Hanskaanvedon Suomenmestariksi?

    Ennen Jokilaakson koulua Palonkylässä on/oli Veljekset Brandin nahkatehdas. Yksi oli muistaakseni kun ajetaan kyseisen koulun ohi ja käännyttiin mutkaiselle ns Honkalan kylälle joka kiersi Perhonjoen sivuhaaran suuntaisesti, siinä rannassa on/oli pieni tehdas. Minkki tai kettutarha sen jälkeen, taitaa sekin olla loppunut.
    Yksi tehdas näkyy kun kääntyy Ohikulkutieltä Perhonjoen sillan jälkeen vasemmalle kaupungista päin ja ajaa Rödsöön päin, niin siellä vasemmalla pellolla seisoo pieni entinen nahkatehdas. Nämä olivat ainakin jokin vuosi takaperin vielä pystyssä, olen kotoisin noilta alueelta, nämä ulkomuistista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Röllinen kirjoitti:

Kertokaapa missä ovat Kokkolan nahkatehtaat olleet muinoin? 11 Niitä on tainnut olla? Hagström ja Rimmi tiedossa, mutta missä loput ja mistä löytyisi tietoa niistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu