Eli löytyneekö jostain suoraan sopivaa palikkaa jolla saa vanhan DN10 rautaputken supistettua 15mm kupariseen. Tyyliin kierre-puristusliitäntä.
Pitäisi vessan vanha radiaattori korvata uudella pyyhekuivainmallilla ja samalla lyhentää rautaisia ja pistää kromattua tilalle näkymään jäävälle osalle.
Niin ja kierteittääkö DN pään liitin itse vai pitääkö kierteittää sahattu pää ennakkoon!
Kiitosta.
Pitäisi vessan vanha radiaattori korvata uudella pyyhekuivainmallilla ja samalla lyhentää rautaisia ja pistää kromattua tilalle näkymään jäävälle osalle.
Niin ja kierteittääkö DN pään liitin itse vai pitääkö kierteittää sahattu pää ennakkoon!
Kiitosta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tietysti heti löytää kun ehtii muualla kysyä, eli 15x3/8SK puserrusliitin tuohon taitaa mennä, mutta entäs se kierteytys.
3/8 mustaan putkeen täytyy tehdä jenka ensin. 3/8 pakka vaatii tilaa, että jengan voi tehdä. kannattaa varmistaa ,että pakka mahtuu. eikö vanhassa putkessa ole jenka, kun otat patteri venttiilit pois, vai jääkö liian ylös.helmiliitintä ei saa laittaa rakenteiden sisään ilman luukkua. pellavaa ja kittiä mustanputken jenkaan.kittiä helmiliittimen jenkaan.
Tarkennetaan sen verran että kyllä siinä jää jengat 3/8 päähän. Olisin vaan lyhentänyt sen verran mustaa putkea että liitos olisi lähempänä seinää eikä rumasti keskellä. Eli seinän sisällä ei olisi mitään muutosta. Olisi vaan saanut pois silmistä klotit.
Löytyy myös mustanputken puserrusliittimiä... Ainakin onninen/ahlsell/dahl saa.. Saa todennäköisesti myös jostain pienemmistä lvi-myymälöistä, tai ainakin voivat tilata.
Liitin samalla periaattella kuin puserrusliitin mutta tavallisen helmen tilalla on sahalaitainen halkiolla oleva "helmi" sekä vielä kuminen o-rengas joka tiivistää...
nuo on aivan pirun kalliita ja epäluotettaviakin jos ne löystyy niin voivat "ampua irti" itsensä ja sitten tulee vettä. paljon. noita ei edes saa jättää piiloon mihinkään esim. seinän sisään vaan täytyy käyttää kierre tai mielellään hitsaus liitosta.
Tällä osalla onnistuu, eikä pitäisi tulla konkurssikaan:
http://www.taloon.com/puserrusliitin-sk-3-8x10mm-em/LVI-1551192/dp?openGroup=4514
Tuo on kyllä muovi tai kupariputkenliitin
Kokeileppa tuubijäbä liittää toi liitin rautaputkeen,toivottavasti et oo tehny mitään putkihommia
11 vuotta putkihommissa, ja hommat jatkuu edelleen. Luithan tuon osan alta tämän:
"Liittimet soveltuvat sekä kupari- että PEX-putkien asennuksiin."
Eli juuri tällä osalla liitetään 15mm kupariputki dn10 teräsputkeen. Faktaakin faktempi fakta.
Jos putkea pitää lyhentää,niin teräsputkiliitin siihen,jos ei saa jenkaa tehtyä eikä halua hitsailla.Rättipatterille riittää 12mm kromi kupari.
Tällaisen minä laitoin, lämmittämällä supistuu ja siihen saa paluun samaan muhviin.
http://www.taloon.com/viemarin-muhvihaara-160x110x45/LVI-2450454/dp?openGroup=1121