RYIJYN SINGEERAUS/MISTÄ VOI TIETÄÄ

RYIJYTAR

kuka ryijyn on kutonut? Miten sen voi myydä,jos on vain kuva jostain toisesta ryijystä ja omani muistuttaa sitä,jopa aivan yks yhteen.
Tarttis tietää,ettei jälkeenpäin ostaja tule sanomaan,että olikin vain jokin mikä muistutti sitä toista desing-ryijyä. Että olikin jonkin harrastelijan,eikä esim Laila Mikkolan kutoma.

2

175

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ryijyllinen

      Useimmat ryijyt on kutonut/solminut aivan tavalliset ihmiset, ei mitkään taiteilijat. Useimmat ryijyt on suunnitellut joku taiteilija, ja sitten niistä on tehty tarvikepaketti jonka on voinut ostaa ja itse tehdä. Ryijyjä on myös voinut ostaa valmiina, ja silloinkin sen on tehneet käsityöläiset, ei ryijyn suunnittelija. Esim. Kotiliesi-lehti on vuosien mittaan myynyt vaikka minkälaista ryijypakettia jonka on suunnitellut milloin mikäkin taiteilija. Ja vaikka kuinka ohjetta noudattaa niin jokainen kuitenkin vähän erinäköisen. Ja sitten on niitä ihmisiä jotka on noudattaneet ohjetta vain osittain ja käyttäneet esim. eri värejä kuin alkuperäisessä ohjeessa, jolloin lopputuloskin on vähän erilainen.

      Kun myyt ryijyä niin laitat tietenkin kuvan siitä omasta ryijystä etkä minkään muun ryijyn kuvaa. Ei taida kyllä olla ihan helppo myytävä nykyään. Aika harva ryijyjä haluaa,ja esim. kirppareilla niitä näkee myynnissä parilla kympilläkin eivätkä silti tee kauppaansa. Ryijyjä saa ostaa myös uutena, sekä valmiina että tarvikepakettina, ja nykyään moni ehkä valitsee mieluummin seinälleen jonkin modernimman ja pienemmän ryijyn kuin vanhan ison ryijyn.

    • keräilijöitäkinlöytyy

      Arvioi ikä ja koita myydä huudossa.Tai vaihtoehtoisesti kannattaa kysyä ryijyasiantuntijalta.(Googleta Tuomas Sopanen)

      Ostajan näkökulmasta:
      Itselläni on semmoinen kymmenisen ryijyä ja kaikki käytössä. Ryijy on meillä ensisijaisesti käyttötekstiili.Niinkuin se varmaan pitäisikin olla. Jostain perheen kautta tulleita ja osa halpoja kirppislöytöjä.Hienoimmat 1920-40 lukuiset roikkuvat seinillä.
      -Ovat hyvviä vanhan talon lattioiden eristeitä talvisaikaan. Tosin imurilta vaaditaan aika paljon.
      Itse tykkään ja ostan,jos hinta ja aihe on ok. Hinta jos alle satasen on ok. Suosin talonpoikaisaiheita ja isoja kukkia. Liekit ja muut modernit taideryijyt ovat minulla talvella mattoina ja kesällä vinnillä lakanapussissa malikimpuilla koimyrkytettyinä .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe