Moro
Mitä kaikkea hitsaus hommia on ja mitkä on mukavimpia ja mitkä on parhaiten palkattuja? Olen alle 30v tällä hetkellä työtön raksamies ja alanvaihto on käynyt mielessä. Kauanko alalle koulutus kestää, onko oppisopimus mahdollisuus ja mikä on työllisyys tilanne? Olen tunnollinen työntekijä , tunnen itseni yrittäjä henkiseksi käsityöläiseksi.
hitsariksi
6
593
Vastaukset
- rakomaisteri
Varmaankin teollisuuden asentajilla parhaat liksat ja niillä jotka hallitsee erikoismateriaalien hitsauksen esim. titaani, superduplex, smo yms.. ja putkelle asentoon.
Toinen porukka lienee kaukolämpöasentajat ja mahdollisesti laivaputkiasentajat.
Mikään asennushitsaus ei ole parhaanakaan päivänä mukavaa. Vitutukselta ei voi välttyä ja lisäksi niska, hartia/selkä ja jalat kuormittuu sen verran, että ei tarvitse salille tai lenkille illalla pyrkiä, kun päivän roudailet 100 kilon tuubia ja asentelet niitä jonnekkin vittuakin ahtaampaan välikköön. Yleensä loppuviikosta on aika pieksetty olo.
Itellä meni ammattitutkinnon suorittamiseen vajaa vuosi, olin jo oppiaikana töissä välillä. Yli 30 kalikkaa pitää hitsata hyväksytysti, joista päittäisliitokset kuvataan röntgenissä. Kaikki karvit pitää olla standardien mukaisia ja ns virheettömiä. Jos jotakin kappaletta ei saa hitsattua, ei saa tutkintoakaan tehtyä.
Ennen valmistumista hitsataan näyttökokeet, jossa on kolmas osapuoli valvomassa suoritusta. Tässä on yleensä joku 15 kalikkaa, mihin kaikkiin pitää vetää luokkasauma.
Kaikille menetelmille ( mag, puikko, tig )tulee putki/levy pienat pään yläpuolella hitsattavaks ja pystyyn alhaalta ylös, päittäisliitoksena levyjä ja putkia, sekä perus levy/levy pienoja. Eri asennoissa tietenkin. Jalko, pysty, laki, vaaka.
Töitä on vaihtelevasti paikasta riippuen. - julle988
Putkihitsaus hommiin kannattaa lähteä jos tig/puikko pysyy kädessä, palkkaus paljon parempi kuin perus levysepällä. Itse olen 24v, 5vuotta olin levyseppänä ja olin haaveillut pitkään putkihitsaajan ammatista kyllästyin vanhaa työhöni ja löysin työpaikan höyrylinjoja valmistavaan yritykseen jossa kouluttivat minut työhön! siellä olen nyt vuoden ollut ja palkka kohillaan 17e/h mitä en olisi tullut koskaan levyseppänä saamaan .. Luokat on ja lisää suoritetaan.Työssä on haastetta ja kokoajan tulee kehitystä ja oppii uutta muutaman vuosi voi taas hakea korkeammalle esim norjaan töihin.. Kannattaa alkuun vähän itse harjoitella hitsaamista jos mahdollisuus ja etsiä yritys joka kouluttaa...jos luokka paperit omistat ilman kokemusta voit vetää ne pöntöstä alas..
- rakomaisteri
Niin, no silloin kannattaa hakeutua hitsaajan ammattitutkintokoulutukseen. Siinä ohessa vetää sitten RHS, RST, Cromo luokat putkelle tigillä ja puikolla.
Sullakin aika alakanttiin palkka jos hitsaat höyrylinjaa /teet teollisuuden putkituksia, pitäis olla lähempänä 20e..
Tuon 17e saa jo lvi hommissa.
Levyseppähitsarin papereilla ei tee oikeen mitään, ennemmin putkiasentajan tai hitsaajan ammattitutkinto.
Teetkö ollenkaan asennuksia, vai hitsaatko pelkkiä esivalmisteita? On nimittäin asentajalle höyrylinjalla alakanttiin tuo sun liksa, jos olet pätevä luokkahitsari. - julle988
Joo eihän se palkka vielä kummoinen ole, etsin putkihitsaajan töitä ja pääsin tähän työhön missä kouluttivat se oli jo itselle iso lisä. Esivalmiste hitsaustöitä teen,keikka hommia teen luultavasti myöhemmin paremmin palkatussa paikassa. isot talot kun ei meinaa maksaa, mutta kokemus se on se mitä tarvitaan.
- PaskaaMutPalkitsevaa
Mukavia? Hitsaushommia? MUAHAHAAHAHAHA!!!!!!!!!!!
KAIKKI ON TÄYTTÄ PASKAA!!!! Mutta jos osaa, jaksaa ja kykenee, voi päästä hyville ansioille (ainut syy miksi tätä paskaa yleensä kukaan haluaa tehdä). - maxVirta200A
Jos lastenlapsia et halua nähdä eläissäsi niin go for it!!! Tarjolla Syöpää, nivelrikkoja, selkäongelmia. Alkoholismi on myös erittäin yleistä. Työkaveritkaan ei ole mitään välkyimpiä!
Ja palkkauksesta, se on paska työn kuormittavuuteen nähden. Ainut tapa tienata on lähteä keikkahommiin, ja sillä välin vaimosi käy jakelemessa torttua pitkin kyliä. Tämä on nähty ja kuultu niiden kymmenen vuoden aikana, kun olin alalla.
Uskokaa jo hyvät ihmiset, että metallialan työt ei sovi kenellekään.!!! Mikä ihmeen hinku teillä on pilata oma terveys? Voisiko joku vastata tähän? Ja sit vielä lopuksi, metalliala on kuoleman kourissa. 5-10 vuotta ja eipä montaa tuotetta enää valmisteta suomessa.
Jos rahkeet riittää niin lähde opiskelemaan vaikka rakennus/lvi-inssiksi, muutama vuosi kannattaa uhrata tuossa iässä. Pari vuotta opiskelua, jonka jälkeen pääset jo hyviin kesätöihin huhti-syyskuun ajaksi, jolla voi rahoittaa opinnot. Siitä sit vähän norjan/englannin kieltä haltuun ja tienaat 100K€/vuosi ulkomailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!10612016Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1079086Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1295086Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei834321- 1024281
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka504214Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73953Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113739Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403623Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle313595