Tämä on kyllä jo oikeuden irvikuvaa. Kuinka suomalainen oikeusjärjestelmä sallii tällaisen toiminnan? Näin tavis ihmisenä tällainen herättää todella pelottavan mielikuvan tämän päivän Suomesta ja sen Perustuslain merkityksettömyydestä.
Millaisen kuvan tämä antaa Suomesta Oikeusvaltiona, kanattaisi vakavasti miettiä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015091520353201_uu.shtml
Millaisen kuvan tämä antaa Suomesta Oikeusvaltiona, kanattaisi vakavasti miettiä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015091520353201_uu.shtml
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä Murha. Infon analysointi "tunnetusta kapellimestarista" aika hyvä myöskin on. Että kapellimestari ja 7 henkinen tutkijaryhmä punoisi juoniaan Hejakissa. Ja Kulmalaa vedetään kuin litran mittaa.
Ei se mitään, kyllä Valkamakin oli retkutettavissa.
Ei Suomessa ole oikeutta missään asiassa. Aikoinaan vieraassa kaupungissa ravintolan vessassa siellä odottava narkomaani yritti ampua minut 7,65 (Walther) mm pistoolilla hengiltä. Olin kuitenkin autolla liikenteessä ja selvinpäin. Potkaisin jujutsun oppien avulla tuon aseen hänen kädestään pois, jolla hän aikoi ampua minut ja pistin sen taskuun.
Seuraavassa hetkessä tulivat poliisit, laittoivat minut käsirautoihin ja veivät putkaan.
Oikeudenkäynnissä ei ollut mitään merkitystä sillä, että kyseinen ihminen oli aikaisemmin tuomittu 54 törkeästä väkivaltarikoksesta sekä 24 kg hassiksen maahantuonnista Marokosta Suomeen. Minulla ei ollut mitään rikoskekisteriä ja olin tuolloin työssä.
Potkaistessani ampuma-aseen pois hänen kädestään ja laittaessani sen nopeasti turvallisuusyistä omaan taskuuni, käräjä- ja hovioikeus tuomitsivat minut laittomasta uhkauksesta suuriin sakkoihin.
Suomi on hyvin tyypillinen maa, jossa uhrista tehdään rikollinen. Silläkään ei ollut mitään merkitystä, vaikka hän sai noin kolme vuotta tämän tapahtuman jälkeen yhdeksän vuotta vankeutta törkeäastä huumausainerikoksesta kovien huumeiden salakuljetusyrityksestä Suomeen.
Onneksi työnantajani ymmärsi minua mutkattomasti, mutta poliisi, käräjäoieus ja hovioikeus eivät ymmärtäneet: Heidän mukaansa olisi vain pitänyt kusta vessassa lavuaariin ja tulla ammutuksi 7,65 mm pistoolilla. ( https://fi.wikipedia.org/wiki/Walther_PP )
Jostakin tuntemattomasta syystä Suomeen on pesiytynyt sellainen käytäntö, että yksittäinen ihminen ei saa itsepuolustautua lainkaan, vaikka toisella on ampuma-ase ja uhkaa tappaa.
Juttelin tästä tapauksesta Texasilaisen ystäväni kanssa ja hän sanoi, että "jos kyseinen tapaus olisi tapahtunut Texasissa, niin aseella sohija olisi oikeudessa saanut 15-20 vuoden ehdottoman vakeusrangaistuksen."
Samalla hän huomautti, että Suomen oikeuslaitosta ja poliisia vaivaa kommunistinen perinne, joka pyrkii tekemään syyttömästä syyllisen.
"Samalla hän huomautti, että Suomen oikeuslaitosta ja poliisia vaivaa kommunistinen perinne, joka pyrkii tekemään syyttömästä syyllisen."
Tämän jälkeen ymmärsin lähteä maasta pois.
Miten tämä kaikki on selitettävässä demlalaisilla aivoilla?
Jossakin kohtaa tapahtuu murtumiakin.
Esim. eilen poliisiylipäällikkö Kolehmainen antoi ymmärtää että nettiväittelijöiden pitää mamutuksen suhteen laittaa jäitä hattuun.
No, jäitä hattuun suositeltiin Kolehmaiselle itselleen ja suuntaamaan katseensa Tornion dilemmaan. Ja jo heti samana päivänä saimme sisäministeri Orpon kautta myönnytyksen että valvontaa on Torniossa lisättävä. Yleensä kuitenkin murtumiset ja myönnytykset kansan oikeustajun viitoittamalle tielle ovat äärimmäisen vaikeita saada aikaan.
Onko Demlan kaikkitietävyys este oikeudenmukaisuuden toteuttamisessa?
Suomesta pitää vain päästä pois. Se on pitkällinen prosessi, mutta kannattaa nähdä vähän aikaa vaivaa ja suunnittelua jättääkseen tämän paskamaan.
Itse tein sen ja vakuutus- ja sairausvakuutusmaksuista huolimatta oman alani työstä jää noin 4-kertainen palkka, mitä Suomessa oli.