Jos olen uhannut henkilöä aikajaksolla tammikuu 2012 - kesäkuu 2015 ja henkilö on tehnyt rikosilmoituksen asiasta niin kun laittoman uhkauksen vanhentumisaika on yksi vuosi ja noita uhkaavia viestejä on tullut kuukausittain hänen puhelimeensa niin miltä aikajaksolta voidaan syyttää jos leikitään, että syyte nousee vaikka marraskuussa 2015?
Laiton uhkaus ja vanhentuminen
9
6887
Vastaukset
- 18-1
Laiton uhkaus on asianomistajarikos, mitä poliisi ei tutki, ellei asianomistaja vaadi rangaistusta, tai jos uhkaus on tehty aseella, tai muulla hengenvaarallisella välineellä.
Laittoman uhkauksen vanhenemisaika on viisi vuotta. - alittajaaklsjfnoaijndfs
Tarkistin itse niin laiton uhkaus vanhenee vuodessa, mutta jos yleinen erittäin tärkeä etu sitä vaatii tai siinä on käytetty hengenvaarallista välinettä niin se vanhenee 5 vuodessa.
- 19-12
Älä viitsi aina valehdella. Suomessa ei ole sellaista rikosta, jonka vanhenemisaika olisi yksi vuosi. Minimi on kaksi vuotta. Noin 30 vuotta takaperin asianomistajarikos on vanhentunut yhdessä vuodessa, mutta ei enää. Jopa rikesakon vanhenemisaika on kaksi vuotta.
7 § (21.4.1995/578)
Laiton uhkaus
...laittomasta uhkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
1 § (11.4.2003/297)
Syyteoikeuden vanhentuminen
3) viidessä vuodessa, jos ankarin rangaistus on yli vuosi ja enintään kaksi vuotta vankeutta, ja
4) kahdessa vuodessa, jos ankarin rangaistus on enintään vuosi vankeutta, sakkoa tai rikesakko. (27.8.2010/755) - Vjbbkk
Vanhenee vuodessa
- OmituinenMääritelmä
19-12 kirjoitti:
Älä viitsi aina valehdella. Suomessa ei ole sellaista rikosta, jonka vanhenemisaika olisi yksi vuosi. Minimi on kaksi vuotta. Noin 30 vuotta takaperin asianomistajarikos on vanhentunut yhdessä vuodessa, mutta ei enää. Jopa rikesakon vanhenemisaika on kaksi vuotta.
7 § (21.4.1995/578)
Laiton uhkaus
...laittomasta uhkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
1 § (11.4.2003/297)
Syyteoikeuden vanhentuminen
3) viidessä vuodessa, jos ankarin rangaistus on yli vuosi ja enintään kaksi vuotta vankeutta, ja
4) kahdessa vuodessa, jos ankarin rangaistus on enintään vuosi vankeutta, sakkoa tai rikesakko. (27.8.2010/755)Mielenkiintoista, että laittoman uhkauksen kohdalla nuo kohdat 3 ja 4 eivät oikein kumpikaan sovi.
Rangaistushan on sakko tai enintään kaksi vuotta vankeutta. Kuitenkin kohta 3 edellyttäisi, että alaraja olisi vähintään vuosi. Kuitenkin alaraja näemmä on jätetty säätämättä. Miten tuotakin nyt pitäisi tulkita? Miten ihminen tietää minkä verran rangaistusta tulee? - 18-1
OmituinenMääritelmä kirjoitti:
Mielenkiintoista, että laittoman uhkauksen kohdalla nuo kohdat 3 ja 4 eivät oikein kumpikaan sovi.
Rangaistushan on sakko tai enintään kaksi vuotta vankeutta. Kuitenkin kohta 3 edellyttäisi, että alaraja olisi vähintään vuosi. Kuitenkin alaraja näemmä on jätetty säätämättä. Miten tuotakin nyt pitäisi tulkita? Miten ihminen tietää minkä verran rangaistusta tulee?Sinulla on piuhat pahasti sekaisin. Et ymmärä lakitekstiä pätkääkään!
- eioovaikeeta
OmituinenMääritelmä kirjoitti:
Mielenkiintoista, että laittoman uhkauksen kohdalla nuo kohdat 3 ja 4 eivät oikein kumpikaan sovi.
Rangaistushan on sakko tai enintään kaksi vuotta vankeutta. Kuitenkin kohta 3 edellyttäisi, että alaraja olisi vähintään vuosi. Kuitenkin alaraja näemmä on jätetty säätämättä. Miten tuotakin nyt pitäisi tulkita? Miten ihminen tietää minkä verran rangaistusta tulee?Vankeuden alaraja on aina 14 päivää. Jos on asteikoksi säädetty "sakkoa tai vankeutta enintään 2 vuotta", tarkoittaa, että sakkoa (yhdestä rikoksesta 1 - 120 päiväsakkoa) tai vankeutta 14 päivää - 2 vuotta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Rikos#Rikoksen_vanhentuminen_Suomen_rikoslain_mukaan
Mikään ei vanhene vuodessa.- Anonyymi
Miksi sellaiset vastaa jotka ei älyä mitään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5224368Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183481Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842302Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762179Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.861486- 1571373
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1021301Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641281- 651204
- 841134