Jos olen uhannut henkilöä aikajaksolla tammikuu 2012 - kesäkuu 2015 ja henkilö on tehnyt rikosilmoituksen asiasta niin kun laittoman uhkauksen vanhentumisaika on yksi vuosi ja noita uhkaavia viestejä on tullut kuukausittain hänen puhelimeensa niin miltä aikajaksolta voidaan syyttää jos leikitään, että syyte nousee vaikka marraskuussa 2015?
Laiton uhkaus ja vanhentuminen
9
7320
Vastaukset
- 18-1
Laiton uhkaus on asianomistajarikos, mitä poliisi ei tutki, ellei asianomistaja vaadi rangaistusta, tai jos uhkaus on tehty aseella, tai muulla hengenvaarallisella välineellä.
Laittoman uhkauksen vanhenemisaika on viisi vuotta. - alittajaaklsjfnoaijndfs
Tarkistin itse niin laiton uhkaus vanhenee vuodessa, mutta jos yleinen erittäin tärkeä etu sitä vaatii tai siinä on käytetty hengenvaarallista välinettä niin se vanhenee 5 vuodessa.
- 19-12
Älä viitsi aina valehdella. Suomessa ei ole sellaista rikosta, jonka vanhenemisaika olisi yksi vuosi. Minimi on kaksi vuotta. Noin 30 vuotta takaperin asianomistajarikos on vanhentunut yhdessä vuodessa, mutta ei enää. Jopa rikesakon vanhenemisaika on kaksi vuotta.
7 § (21.4.1995/578)
Laiton uhkaus
...laittomasta uhkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
1 § (11.4.2003/297)
Syyteoikeuden vanhentuminen
3) viidessä vuodessa, jos ankarin rangaistus on yli vuosi ja enintään kaksi vuotta vankeutta, ja
4) kahdessa vuodessa, jos ankarin rangaistus on enintään vuosi vankeutta, sakkoa tai rikesakko. (27.8.2010/755) - Vjbbkk
Vanhenee vuodessa
- OmituinenMääritelmä
19-12 kirjoitti:
Älä viitsi aina valehdella. Suomessa ei ole sellaista rikosta, jonka vanhenemisaika olisi yksi vuosi. Minimi on kaksi vuotta. Noin 30 vuotta takaperin asianomistajarikos on vanhentunut yhdessä vuodessa, mutta ei enää. Jopa rikesakon vanhenemisaika on kaksi vuotta.
7 § (21.4.1995/578)
Laiton uhkaus
...laittomasta uhkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
1 § (11.4.2003/297)
Syyteoikeuden vanhentuminen
3) viidessä vuodessa, jos ankarin rangaistus on yli vuosi ja enintään kaksi vuotta vankeutta, ja
4) kahdessa vuodessa, jos ankarin rangaistus on enintään vuosi vankeutta, sakkoa tai rikesakko. (27.8.2010/755)Mielenkiintoista, että laittoman uhkauksen kohdalla nuo kohdat 3 ja 4 eivät oikein kumpikaan sovi.
Rangaistushan on sakko tai enintään kaksi vuotta vankeutta. Kuitenkin kohta 3 edellyttäisi, että alaraja olisi vähintään vuosi. Kuitenkin alaraja näemmä on jätetty säätämättä. Miten tuotakin nyt pitäisi tulkita? Miten ihminen tietää minkä verran rangaistusta tulee? - 18-1
OmituinenMääritelmä kirjoitti:
Mielenkiintoista, että laittoman uhkauksen kohdalla nuo kohdat 3 ja 4 eivät oikein kumpikaan sovi.
Rangaistushan on sakko tai enintään kaksi vuotta vankeutta. Kuitenkin kohta 3 edellyttäisi, että alaraja olisi vähintään vuosi. Kuitenkin alaraja näemmä on jätetty säätämättä. Miten tuotakin nyt pitäisi tulkita? Miten ihminen tietää minkä verran rangaistusta tulee?Sinulla on piuhat pahasti sekaisin. Et ymmärä lakitekstiä pätkääkään!
- eioovaikeeta
OmituinenMääritelmä kirjoitti:
Mielenkiintoista, että laittoman uhkauksen kohdalla nuo kohdat 3 ja 4 eivät oikein kumpikaan sovi.
Rangaistushan on sakko tai enintään kaksi vuotta vankeutta. Kuitenkin kohta 3 edellyttäisi, että alaraja olisi vähintään vuosi. Kuitenkin alaraja näemmä on jätetty säätämättä. Miten tuotakin nyt pitäisi tulkita? Miten ihminen tietää minkä verran rangaistusta tulee?Vankeuden alaraja on aina 14 päivää. Jos on asteikoksi säädetty "sakkoa tai vankeutta enintään 2 vuotta", tarkoittaa, että sakkoa (yhdestä rikoksesta 1 - 120 päiväsakkoa) tai vankeutta 14 päivää - 2 vuotta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Rikos#Rikoksen_vanhentuminen_Suomen_rikoslain_mukaan
Mikään ei vanhene vuodessa.- Anonyymi
Miksi sellaiset vastaa jotka ei älyä mitään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585544KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1963578Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182398Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91188- 1021048
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621037Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181012- 83998
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965