Tulivat Suomeen toiveenaan päästä parempaan paikkaan ja heidät tuotiin sitte Forssaan.....kaupunkiin jossa ei ole merimaisemia tai edes järviä lähellä keskustaa, ei junayhteyksiä eikä mitään menestyviä urheiluseurojakaan joita seurata. Vain rumia kerrostaloja....
Terveisin ei forssalainen.
Terveisin ei forssalainen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
On se niin väärin kun sentään tänne saakka vaivautuivat tulemaan, kyllä nyt harmittaa, heillä tulisi järjestää taxikuljetukset tapahtumiin toisille paikkakunnille, kyllä meillä on varaa maksaa kun ovat tänne hyvän elämän vuoksi tulleet asumaan, ei heitä saa laittaa töihin tai ahdistaa huonoihin asuntoihin , untuva täkit ym,t oltava.
eipä ne kauaa täällä ole. nuo arvostaa kovin eri asioita kuin me suomalaiset. ei ne halua olla perämettässä vaan valuvat äkkiä oikeisiin kaupunkeihin.
mutta joo-o. maksaa nyt kymppitonni ihmissalakuljettajille ja päätyä forssaan. eikä edes rahoja saa takaisin :D
kyllä sanni ja kaisa tarjoo parastaan mut ei taida riittää vanha vitun reuhka ne haluu nuorempaa
Forssassa on järvi keskellä kaupunkia. Sopii mennä Linikkalan lammille pakolaisia tapaamaan. Siellä potkitaan potkupalloa, ja lapset leikkii rannalla. Ovat ystävällisiä, jos itse olet ystävällinen. Itse sain ainakin erittäin hyvän kuvan näistä syyrialaisista ja irakilaisista. Todella mukavaa porukkaa. Lisäksi ajattelen, että näitä pitää saada lisää Forssaan. Nimittäin, kun heitä tulisi satoja lisää olisi työvoimavirkkareilla niin kädet täynnä töitä että heidän olisi pakko jättää 15 % forssalaisista rauhaan. Työttömät saavat nostaa vähäisiä etuuksiaan ihan rauhassa, vailla "aktivointihömppää".
Katselin tuossa ilta seitsemän aikoihin, Forssan hämärtyvässä ehtoossa, kun joku tyttöjoukkue (olikohan FJK) lähes parinkymmenen pelaajan voimin harjoitteli. Olivat myös pari syyrialaisserkkuamme saman havainneet kun sateen kastamalle nurmikolle istahtivat tyttöjen toimia katselemaan .
Toivottavasti kaikki tytöt pääsivät onnellisesti kotiin.
Jostain lainaten että " Ilon kautta..."
Naapurikylässä on liike, josta saa turvasuihkeita ym. tarpeellista.
Sääli on sairautta ja armo luo levottomuutta !!!
Joskus 70-luvulla Forssassa parveili jostain syystä irakilaisia tai iranilaisia nuoria miehiä. Olivat kai jotain opiskelemassa. Neitseellinen Forssa oli silloin hauska mesta seurata sen aikaista toimintaa. Näytti ainakin siltä, että poikien ei tarvinnut yksin aikaansa viettää, sillä jokaisen kainalossa kyhnäsi joku paikallinen blondi. Mitähän nykyajan forssalaiset oikein pelkää? Antaa tulokkaiden tutustua rauhassa paikallisiin. Liennytys on hyvä asia. Tulkoot he tänne, me menemme sinne.
sihen aikaan mös lensi panaani tojotan ikkunasta näille mutiaisille
Meillä on ollut aivan hiljaista, ei mitään havaintoa mamuista vaikka melkein vieressä asutaan. Ainoa "levottomuuden" merkki oli postilaatikkoon ilmestynyt valvontakameramainos.
luuletko lääväsi arvon nousseen
vievät-kamerankin: en asu läävässä. Asuntoni on minulle yhtä arvokas kuin ennenkin, eikä se ole rahalla mitattavissa.