Ministeri Berner mukana veroparatiisiyhtiössä johtotehtävissä!
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner on ollut pitkään hallituksen jäsen luxemburgilaisessa yhtiössä.
Ministeri Anne Berner (kesk.) on toiminut johtotehtävissä veroparatiisiyhtiössä, jonka toimintaan liittyy myös verosuunnittelua.
Kyse on tiettävästi ensimmäisestä tapauksesta Suomessa, jossa hallituksen
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
ministeri on ollut mukana verokeidasyhtiössä.
Ministeri Anne Berner veroparatiisissa johtotehtä
2
110
Vastaukset
Tämä johtaa Anne Berlusconin eroon. Samalla se vauhdittaa Juha Sipilän poliittista katastrofia, koska juuri hän henkilökohtaisella puuttumisellaan nosti miljonääri Berlusconin ministeriksi ohi monien sellaisten keskustalaisten pitkän linjan poliitikkojen, joilla on arvostusta yli puoluerajojen.
- jappervokk
Tälläiset järjestelyt ovat osavastaus vaikeuksiimme. Suomalaiset yritykset eivät maksa veroja suomeen vaan voitot ohjataan konserninsisäisinä veivauksina erityisesti konserninsisäisten lainojen korkoina veroparatiiseihin, josta ne valuvat sitten hämäräreittejä omistajien taskuun. Veronmaksu on nykyään vain köyhiä ja palkansaajia varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2063786Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.962192Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311234
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621216- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???447978