Mulla on alakerrassa meganen Soneran yhteys.Koneeni on antiikkinen pena2 jossa on TW-1A300 Adsl-modeemi kortti,ei oo verkkokorttia.Käyttis on W98SE. No nyt pitäis saada pojalle yhteys yläkeraan. Kone on uusi(mikälie P4?) ja käyttis XP. Mulla tulee data nyt puhelinreiästä mutta siinä vieressä on myös data reikä. Pojalla on myös data-reikä seinässään. Tuulikaapissa meillä on boxi jonka sisällä on data-reiät numeroituna 1-7. Eli selkokielellä ,mitens mä saan tän yhteyden jaettua?Joku on horissut jostain reitittemestä? Kiitos.
Yhteyden jakaminen,apua!
Sammy
51038
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ilmeisesti haluat että toisella koneella pääsee nettiin vaikka toinen kone on sammutettuna ? Siinä tapauksessa tarvit: ulkoinen adsl (ei usb) boxi johon liität reitittimen johon liität koneet (verkkokorttiin). Koneisiin tarvii siis kumpaankin verkkokortti. Asiantunteva liike kyllä auttaa. Vai tilaatko netistä ?
tai sitten ostaa sellaisen ADSL boxin mihin saa suoraan liitettyä muutaman koneen (sisältää reitittimen ja palomuurin).
jos langattoman aiot ostaa niin kannattaa sitten ajatella laadukasta ja vähän kalliimpaa.. (D-Linkin tuotteet kannattaa unohtaa) Zyxel Prestige 660H-61 ainakin meillä toimiva ratkaisu kun vinttiin vietiin toinen kone ja yhteys..
Eli selkokielellä helpointa vaihtaa ulkoiseen ADSL-modeemiin jossa on jo sisäänrakennettuna reititin eli oma verkkojakaja ja omaan koneeseen ADSL:n tilalle verkkokortti, uudessa koneessa kun todennäköisesti on jo verkkokortti. Vehkeen mukana tulee virtamötikkä eli pistorasia tarvitaan ja lyhyt verkkojohto. Tuntematta kummemmin tuulikaapin boxia, eli onko se ethernetverkko RJ-45 piuhan päällä?.. jos on ja talon sisäinen johdotus toimii niin kaksi uutta lyhyttä verkkojohtoa (ADSL-rasia ja rasia-pojan verkkokortti), pitäneekö boxillakin säätää jotain? Muutoin uus pitkä piuha väliin. Noi lankattomat tahtoo olla ahneempia euroille ja vaativat myös yläkertaankin lankattoman jolla vastaanottaa. Itelle ADSL-modeemi jossa reiät 4-koneelle ja verkkokortit piuhoineen ei paljoa kustantanut, kätinät loppu :)
Kiitos avusta.Mä alan virittelemään tässä välipäivinä.