Aloitin julkisella puolella arvioinnin ja alkaa tuntumaan että tämä arviointi aika tekee olosta ja mielestä pahemman kuin mitä se on ollut. Monta vuotta kärsinyt monenmoisia... miten kauan teillä arvioinnit kestänyt?
Hoidon arviointi
EiKestä
3157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitä tarkoitat arvioinnilla? Olet päätynyt julkiselle hoitoonko?
Julkiselle kyllä. Arvioidaan että mitä kaikkea mielenongelmia on ja ne pitäisi olla jo löydetty, mutta hoitajan kanssa jatkuu edelleen erittäin usein keskustelu ja se puuduttaa ja ahdistaa mitä sanoo. Ei jaksaisi. Onko hoitajilla tapana puhua ala-arvoisesti potilaistaan? Psykiatri tuntuu mukavalta jopa. Olen käynyt jo kaksi kertaa tuon arvioinnin läpi eli tämä on kolmas.
Ikävä kyllä hoitajilla on tapana puhua asiakkaista ala-arvoisesti ( toki varmasti mukaviakin on) mutta millä aikoinaan itse kävin niin en osannut edes pukeutua oikein. En ymmärtänyt miten pitää pukeutua sillä ihan puhtaat, asialliset vaatteet oli mutta ei kelvannut hoitajalle. Mieti vielä haluatko todella moiseen rumbaan koska itselläni nyt meneillään taistelu kun en pääse avohoidosta eroon. En ymmärrä tuota sinun arviointia sillä itselleni ei mitään sellaista ole kai tietääkseni koskaan tehty. Osastolla olen ollut 4krt ja sieltäkään ei ole apua tullut. Itse näen parhaakseni päästä tosiaan nyt avohoidosta eroon mutta sepä ei nyt onnistukkaan-ravaavat kotona vaikken sisälle päästä. kerran joutunut psykiatrian kynsiin niin sieltäpä ei sitten lähdetäkkään.