Olen syönyt pari kuukautta emconcor 5 mg/vrk migreenin estolääkkeenä ja alussa migreenit vähenivät mutta nyt tuntuu taas lisääntyvän , millaisia annoksia olette syöneet em. lääkettä migreenin estoon ja onko auttanut , mietin pitäsikö nostaa annosta ? lääkäriä on hankala saada tällä hetkellä kiinni ja mietin uskallanko nostaa annosta aivan omasta päätöksestäni ?
Olisi hyvä lukea myös muiden tietoja em. lääkkestä ja myös sivuvaikutuksista ?
Itselläni on kohtauksia noin 20 kertaa kuukaudessa ja estolääkket kokeiltu suurin piirtein kaikki , olen 60 v nainen , mistä apua ?
emconcor ja migreeni
2
1464
Vastaukset
- Migvalidi
Vähän infoa
- Max suositeltava annos 20 mg/vrk
- Annoksen nosto hitaasti ( 1/4 tabletti kahden viikon ajan, eli annos yht. 7,5 mg)
- Nostossa verenpaineen ja sykkeen seuranta
- Vaikutus kohtausten määrään?
- Tarvittaessa nosto 10 mg:aan (tämän enempää en nostaisi ilman lääkärin konsultaatiota)
- Vaikutus kohtausten määrään? Jos ei muutosta vieläkään, niin todnäk ko. lääke on sulle turha.
En kuitenkaan lähde suinpäin kehottamaan sinua nostamaan annosta, että teet sen omalla vastuullasi. Mieluummin kuitenkin lääkärin kautta.
Itse nostin annoksen 5 mg -> 7,5 mg -> 10 mg n. 4 viikon aikana. Ilmoitin tämän lääkärille ja hän sanoi sen olevan ok, mikäli vp ja syke ei lähde putoamaan liikaa. Lääke normaalisti jo pudottaa hieman sykettä. Mulla normaali 60-65 ja lääkkeen kanssa km. 50-55.
Ko. beetasalpaajan (bisoprololifumaraatti) sivuvaikutuksia itselläni on ollut vain kuivasilmäisyys. Kiusallinen oire varsinkin piilolaseja käyttävälle. Luin juuri, että beetasalpaajat voi aiheuttaa myös keuhkoatelektaaseja, eli keuhkoputken romahtamista ja keuhkojen hapettomia tiloja. Olen itse seurannassa, koska keuhkoistani löytyi viimeviikolla kaksi sellaista, joihin ei ole löytynyt sairaudellista syytä, eli beetasalpaaja voi olla syynä. - kroonikko
Tuon migreenin hoito tuntuu olevan vähän että itse saat hoitaa itseäsi, neuropolille ei pääse kun sanovat että migreenin hoito kuuluu perusterveydenhoitoon jossa ei taas tietämystä migreenistä ja tuntuu että itsellä on enemmän tietoa migreenistä kuin lääkärillä , tuo kuivasilmäisyys on kyllä hankalaa kun tuntuu että on silmät tosi arat ja kitkaiset . Nyt migreeni kohtauksia on n 15 /kk ja mietin nostaako emconcornea vai lopettaa vai jatkaa samalla annoksella ? Hyvä kuitenkin tietää että tarvittaessa voisi nostaa tuohon 10 mg/vrk , Atacandia olen ottanut 8 mg (yksistään ei auttanut) kun en ole uskaltanut jättää pois, kurjaa testailla noita lääkkeitä kun apua ei saa oikein mistään . Tuo beetasalpaaja ilmeisesti aiheuttaa hengästymistä ? Onko sinulla emconcor vähentänyt kohtauksia ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad961555- 541053
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että403961- 164913
- 57762
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124737- 51678
- 57651
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 76642