Olen syönyt pari kuukautta emconcor 5 mg/vrk migreenin estolääkkeenä ja alussa migreenit vähenivät mutta nyt tuntuu taas lisääntyvän , millaisia annoksia olette syöneet em. lääkettä migreenin estoon ja onko auttanut , mietin pitäsikö nostaa annosta ? lääkäriä on hankala saada tällä hetkellä kiinni ja mietin uskallanko nostaa annosta aivan omasta päätöksestäni ?
Olisi hyvä lukea myös muiden tietoja em. lääkkestä ja myös sivuvaikutuksista ?
Itselläni on kohtauksia noin 20 kertaa kuukaudessa ja estolääkket kokeiltu suurin piirtein kaikki , olen 60 v nainen , mistä apua ?
emconcor ja migreeni
2
1342
Vastaukset
- Migvalidi
Vähän infoa
- Max suositeltava annos 20 mg/vrk
- Annoksen nosto hitaasti ( 1/4 tabletti kahden viikon ajan, eli annos yht. 7,5 mg)
- Nostossa verenpaineen ja sykkeen seuranta
- Vaikutus kohtausten määrään?
- Tarvittaessa nosto 10 mg:aan (tämän enempää en nostaisi ilman lääkärin konsultaatiota)
- Vaikutus kohtausten määrään? Jos ei muutosta vieläkään, niin todnäk ko. lääke on sulle turha.
En kuitenkaan lähde suinpäin kehottamaan sinua nostamaan annosta, että teet sen omalla vastuullasi. Mieluummin kuitenkin lääkärin kautta.
Itse nostin annoksen 5 mg -> 7,5 mg -> 10 mg n. 4 viikon aikana. Ilmoitin tämän lääkärille ja hän sanoi sen olevan ok, mikäli vp ja syke ei lähde putoamaan liikaa. Lääke normaalisti jo pudottaa hieman sykettä. Mulla normaali 60-65 ja lääkkeen kanssa km. 50-55.
Ko. beetasalpaajan (bisoprololifumaraatti) sivuvaikutuksia itselläni on ollut vain kuivasilmäisyys. Kiusallinen oire varsinkin piilolaseja käyttävälle. Luin juuri, että beetasalpaajat voi aiheuttaa myös keuhkoatelektaaseja, eli keuhkoputken romahtamista ja keuhkojen hapettomia tiloja. Olen itse seurannassa, koska keuhkoistani löytyi viimeviikolla kaksi sellaista, joihin ei ole löytynyt sairaudellista syytä, eli beetasalpaaja voi olla syynä. - kroonikko
Tuon migreenin hoito tuntuu olevan vähän että itse saat hoitaa itseäsi, neuropolille ei pääse kun sanovat että migreenin hoito kuuluu perusterveydenhoitoon jossa ei taas tietämystä migreenistä ja tuntuu että itsellä on enemmän tietoa migreenistä kuin lääkärillä , tuo kuivasilmäisyys on kyllä hankalaa kun tuntuu että on silmät tosi arat ja kitkaiset . Nyt migreeni kohtauksia on n 15 /kk ja mietin nostaako emconcornea vai lopettaa vai jatkaa samalla annoksella ? Hyvä kuitenkin tietää että tarvittaessa voisi nostaa tuohon 10 mg/vrk , Atacandia olen ottanut 8 mg (yksistään ei auttanut) kun en ole uskaltanut jättää pois, kurjaa testailla noita lääkkeitä kun apua ei saa oikein mistään . Tuo beetasalpaaja ilmeisesti aiheuttaa hengästymistä ? Onko sinulla emconcor vähentänyt kohtauksia ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379