Olen syönyt pari kuukautta emconcor 5 mg/vrk migreenin estolääkkeenä ja alussa migreenit vähenivät mutta nyt tuntuu taas lisääntyvän , millaisia annoksia olette syöneet em. lääkettä migreenin estoon ja onko auttanut , mietin pitäsikö nostaa annosta ? lääkäriä on hankala saada tällä hetkellä kiinni ja mietin uskallanko nostaa annosta aivan omasta päätöksestäni ?
Olisi hyvä lukea myös muiden tietoja em. lääkkestä ja myös sivuvaikutuksista ?
Itselläni on kohtauksia noin 20 kertaa kuukaudessa ja estolääkket kokeiltu suurin piirtein kaikki , olen 60 v nainen , mistä apua ?
emconcor ja migreeni
2
1208
Vastaukset
- Migvalidi
Vähän infoa
- Max suositeltava annos 20 mg/vrk
- Annoksen nosto hitaasti ( 1/4 tabletti kahden viikon ajan, eli annos yht. 7,5 mg)
- Nostossa verenpaineen ja sykkeen seuranta
- Vaikutus kohtausten määrään?
- Tarvittaessa nosto 10 mg:aan (tämän enempää en nostaisi ilman lääkärin konsultaatiota)
- Vaikutus kohtausten määrään? Jos ei muutosta vieläkään, niin todnäk ko. lääke on sulle turha.
En kuitenkaan lähde suinpäin kehottamaan sinua nostamaan annosta, että teet sen omalla vastuullasi. Mieluummin kuitenkin lääkärin kautta.
Itse nostin annoksen 5 mg -> 7,5 mg -> 10 mg n. 4 viikon aikana. Ilmoitin tämän lääkärille ja hän sanoi sen olevan ok, mikäli vp ja syke ei lähde putoamaan liikaa. Lääke normaalisti jo pudottaa hieman sykettä. Mulla normaali 60-65 ja lääkkeen kanssa km. 50-55.
Ko. beetasalpaajan (bisoprololifumaraatti) sivuvaikutuksia itselläni on ollut vain kuivasilmäisyys. Kiusallinen oire varsinkin piilolaseja käyttävälle. Luin juuri, että beetasalpaajat voi aiheuttaa myös keuhkoatelektaaseja, eli keuhkoputken romahtamista ja keuhkojen hapettomia tiloja. Olen itse seurannassa, koska keuhkoistani löytyi viimeviikolla kaksi sellaista, joihin ei ole löytynyt sairaudellista syytä, eli beetasalpaaja voi olla syynä. - kroonikko
Tuon migreenin hoito tuntuu olevan vähän että itse saat hoitaa itseäsi, neuropolille ei pääse kun sanovat että migreenin hoito kuuluu perusterveydenhoitoon jossa ei taas tietämystä migreenistä ja tuntuu että itsellä on enemmän tietoa migreenistä kuin lääkärillä , tuo kuivasilmäisyys on kyllä hankalaa kun tuntuu että on silmät tosi arat ja kitkaiset . Nyt migreeni kohtauksia on n 15 /kk ja mietin nostaako emconcornea vai lopettaa vai jatkaa samalla annoksella ? Hyvä kuitenkin tietää että tarvittaessa voisi nostaa tuohon 10 mg/vrk , Atacandia olen ottanut 8 mg (yksistään ei auttanut) kun en ole uskaltanut jättää pois, kurjaa testailla noita lääkkeitä kun apua ei saa oikein mistään . Tuo beetasalpaaja ilmeisesti aiheuttaa hengästymistä ? Onko sinulla emconcor vähentänyt kohtauksia ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1646618
- 541975
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes441812- 541162
Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä
Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.3471133Kolari Klaukkala
Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se511085Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!
Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l131020Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan
Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni79930Kevyt on olo
Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <384918Toivoisin, että lähentyisit kanssani
Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä14917