80 luvun spider

horge

olen etsimässä 80-luvun spideriä. Minkälaisia kokemuksia ko mallista? yleisimmät viat, käyttökulut, varaosien hinnat jne. mikä hyvää, mikä huonoa

1

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rasvis

      Sekä hyvää että huonoa on se, että 80-luvun Spider on käytännössä 60-luvun Spider. Vuonna -66 esiteltyä autoa myytiin aina vuoteen -94 asti. Tietysti matkalle mahtui kolme isompaa kasvojenkohotusta, polttoaineensyötön vaihtaminen kaasuttimista ruiskuksi jne. mutta muuten kori, voimalinja ja alusta pysyivät enimmäkseen samoina.

      Samaa perusrakennetta on käytetty myös coupéissa ja sedaneissa ja tekniikan palikoita on hyvin ja edullisesti saatavilla. Ehkä vähän yllättäen myös korin osia tuntuu olevan eniten tarjolla juuri rättikattoiseen. Nämä ovat suhteellisen harrastettuja pelejä joten myös tietotaitoa on maailmalla vaikka kuinka paljon. Monella tapaa helppo auto harrastaa.

      Yksi 60-luvun tuotteen huonoista puolista on, että auto on aikansa lapsi myös korityön ja ruosteeneston tai paremminkin sen puuttumisen osalta. Kaikkea muuta näistä voi ja kannattaa korjata mutta jos koppa on kovin laho niin homma menee hankalaksi ja kalliiksi. Tarkista erityisen huolellisesti ainakin kynnyskoteloiden ja jalkatilojen kunto.

      Lisäksi pitää hyväksyä sellaisia asioita kuin 80-luvunkin mittapuulla kapea ohjaamo, hiukan persoonallinen ajoasento, pysäköitäessä valtava kääntösäde ja raskas ohjaus (tehostin tuli mukaan vasta 90-luvulla) ja melko "notkea" kori.

      Vastapainoksi saa klassisen "mekaanisen" ajotuntuman, ainakin kaksitonnisessa mukavasti käytännön vääntöä ja mutkaisilla asfalttiteillä kivasti toimivan alustan. Auto ei ole pelkkä lelu vaan käytännöllisyyden ja ehjässä yksilössä myös luotettavuuden puolesta sillä voi tehdä tarvittaessa vähän pidempiäkin reissuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      204
      13907
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      7080
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      191
      6758
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      97
      4689
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      72
      4630
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4431
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      72
      4295
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4102
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3876
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3660
    Aihe