Viron tyhjenevälle maaseudulle mahtuu pakolaisia

schallnbergriot

EU:n suurin nettosaaja ei kuitenkaan suostu ottamaan. Mitä de kertoo kansanluonteesta.

10

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PuhdasEurooppa

      Se kertoo sen, että jossakin on vielä uskallusta pitää yllä valkoisen rodun lippua. Tämä ei ole Afrikka tai Lähi-itä. Pysykööt kotonaan ja pistäköön kuriin kiihkoilijat. Ja tuskin yksikään "pakolainen" Viroon edes haluaa, joutuisi meinaan tulemaan toimeen n. 90e kuukausitulolla jolla maksettava kaikki eli ruoka, asunto, vaatteet, yms. ja sitä saa n. 6 kk jonka jälkeen nämä kulttuurinrikastuttajat olisi omillaan. Eli kun "pakolainen" olisi päättynyt Viroon niin tämä olisi n. 4-5 tuntia edellä mainitun tajuttuaan suuntaamassa kohti kotisohvaasi ja lihapatasi ääreen.

      • 22337777

        Itse asiassa hämmentävän eläviä maaseutukyliä Virossa. Toimivia hyväkuntoisia kouluja ja toimivia kyläkauppoja näissä. Siis tämä toisin kuin mitä meillä, missä kaikki kyläkaupat ovat jo lopettaneet ja koulut samoin. Ne ovat meillä jotain vanhoja puurakennuksia ja paljolti jo lahoamassakin. Esimerkkinä voisi mainita kylät Tallinnasta länteen kuten Vääna ja Laulasmaa. Kysymys kyllä herää että millä bisneksellä näissä kylissä eletään, kun ympärillä on lähinnä vain loputtomia heinämaita ja metsiä, Laulasmaan kylässä on kyllä joku kylpylähotelli. Tosin en tiedä miten Viron syrjäkulmilla, ja onhan niitä isoja suoalueita ja erämaitakin Virossa.


    • Marhabakeifalhal

      Itse yövyin keväällä Vaon kylässä, vireältä sekin vaikutti vaikka teollisia työpaikkoja on vähän. Julkisuutta Vao on saanut, koska siellä on pakolaisten vastaanottokeskus. Aion mennä toistekin, jospa vaikka näkisin niitä ulkomaalaisia ja voisin heittää jonkun vanhan kommentin arabiaksi, kuin ennen Bagdadissa.

    • 22337777

      Jos vaikka Tallinnan ympäristössä Harjumaalla maaseudulla satunnaisena matkaajana kulkee niin huomio tosiaankin kiinnittyy näihin hämmästyttävänkin eläviin kyliin hyväkuntoisine ja uusine rakennuksineen. Toisaalta huomio kiinnittyy myös moniin nähtävästi neukkuaikjojen myötä hylätyiksi tulleisiin tehdasrakennuksiin joita vielä pystyssäkin vaikka jo ränsistyneinäkin. Ja tähän kun sitten ympärillä on lähinnä vain heinämaita ja metsänriekaleita, niin millä elinkeinolla näissä kylissä nykyään eletään. On siellä aina jotain bisneskylttiä, mutta mitä loputonta pienbisnestä voisi olla sellaista joka vielä oikeasti tuottavaakin olisi ?

    • vihaajaeliantieestped

      Oikein mielellään tulevat kyllä itse Suomeen ja Ruotsiin nauttimaan sosiaaliturvasta.

    • Estofiili

      Euroopan unionin nettomaksajamaiden soliidarisuudesta jo ennen EU-jäsenyyttään runsain mitoin nauttinut Viro saa tänäkin vuonna valtion budjetin loppusummasta n. 20 prosenttia erilaisina EU-tukiaisina.

      Ainoa asia, jossa virolaiset ovat osoittaneet konkreettista solidaarisuutta muita kohtaan uuden itsenäisyytensä aikana, on maan toiminta NATO:n operaatioissa Afganistanissa ja Irakissa. Muutama sata virolaista palkkasotilasta on ollut kerrallaan vahvistamassa Yhdysvaltain johtamia joukkoja.

      Muuten solidaarisuus niin oman maan asukkaita kuin muunmaalaisia kohtaan on virolaisille aika lailla tuntematon juttu. Perheen ja lähipiirin osalta toteutuu tietysti ympäri maailman ilmenevä solidaarisuus, mutta siihen se sitten jääkin.

      Virolaiset ovat unohtaneet esimerkiksi ne yli 100.000 maanmiestään, jotka pääsivät toisen maailmansodan aikana ja neuvostomiehityksen uhatessa pakoon länteen. Virolaiset ovat myös unohtaneet, että eritoten Suomi auttoi 1980-luvun lopusta lähtien lähestulkoon kaikilla yhteiskunnan sektoreilla virolaisia rakentamaan kommunismin tuhoamaa maata.

      Virolaiset eivät ilmeisesti myöskään ymmärrä, että solidaarisuus on vähän niin kuin vakuutus. Vakuutusmaksuna on osoittamasi solidaarisuus, vakuutuskorvauksena vastaanottamasi solidaarisuus. Virolaiset ilmeisesti luullevat, että heitä ei enää koskaan uhkaa minkäänlainen kriisi tai esimerkiksi välienselvittely Venäjän kanssa.

      Me, jotka näemme tämän päivän Viron toiminnan, emme unohda sitä sillä hetkellä, kun Viro tai virolaiset ovat jälleen kerran anomassa meiltä apua.

      • turhaa.apua

        Samaamieltä.Mun mielestä oli silloin hyvä ja oikein että suomalaiset auttoivat virolaisia 1980-luvun lopulla ja 1990-luvulla. nyt alkaa tuntua että väärin taisimme tehdä kun virolaiset eivät itse halua auttaa hädänalaisia. Ihme kiittämättömiä.


      • elkterbityritystukirajat

        Virolaiset eivät ota pakolaisia, vsikka ovat itse kaikista innokkaimpia elintasosurfareita.


      • Velirand

        Solidaarsus on muidugi tore asi, aga islamiusuliste immigrantide tee Euroopasse tuleb tõkestada. Neid ei ole siia vaja.


    • kalamamuräkä

      Seuraavat viisi vuotta tulee näille paskiaisille olemaan Stalinin aikaa kovempi helvetti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe