Missäs sijaitsee Xsaran lämpömittari? Itse huomasin
pohjoisen reissulla että mittari näyttää tasan 10'C
suurempaa lämpötilaa kuin todellisuudessa on
esim. -30'C mittari näytti -20'C Kummaa!!
pohjoisen reissulla että mittari näyttää tasan 10'C
suurempaa lämpötilaa kuin todellisuudessa on
esim. -30'C mittari näytti -20'C Kummaa!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuulemma pelkääjän puoleisessa sivupeilissä. Auton sisälämpö pääsee lämmittämään anturia, siitä johtuu heitto. Olen huomannut saman, n. 10 astetta valehtelee.
Aika monessa autossa ulkolämpötilan anturi on asennettu toiseen sivupeiliin, eikä sisälämpö voi sinne johtaa. Erityisesti Citikoiden antureissa on ollut paljon viallisia, joten käynti (pika)huollossa usein auttaa.
Muuten, mites se peilin lämmitys?
Sehän siinä ihan vieressä anturia...
Mulla ei ole mitään ongelmaa ollut tuon mittauksen kanssa.
Aina se näyttää kyllä pankin valomainokseen verrattuna parin asteen
heittoa, mutta tie sulaa samaan aikaan kun
mittari näyttää yli nollan.
Itseasiassa, jos ne vaahtomuovit
oven ja peilin liitoskohdassa ovat jotenkin huonosti,
lämmin sisäilma pääse kyllä peilin sisuksiin.
Samaa reittiä kuin kaapelitkin.
Jos kylmällä autolla kytkee sähköt ja katsoo
mittarin näyttöä ei luulis mitkään lämmitykset vaikuttavan.
Se sama peilin lämmitys tuli minullekin mieleen, koska auto kylmänä mittari näyttää ihan oikein. Täytyy tutkia ja "hutkia" asiaa
Huolto väitti, ettei asialle voida mitään.
Konehuoneesta tuleva lämmin ilma osuu peiliin ja lämmittää mittarin anturia.
Uskoo ken tahtoo.
mun Xsarassa, mutta silti lämpömittari heittää. Kylmänä näyttää aivan oikein, mutta auton lämmetessä kunnolla alkaa näyttämään liian lämmintä. Kallistun tuon siis lämpenemisteorian kannalle, mutta tuleeko lämmin sitten sisältä vai konehuoneesta, sitä en tiedä.
Olen myös pannut merkille lämpötilanmittauksen puutteet.
Anturi ei ole mitä suurimmalla todennäköisyydellä viallinen, vaan se saa jostakin lämmitä ilmaa, luultavasti matkustamosta.
Kun kylmälllä autolla lähtee liikkeelle, näyttää mittari oikein. Pienen ajon jälkeen kun matkustamo lämpenee alkaa virhenäyttämä kasvaa. Tein testin, joka mielestäni puoltaa teoriaa lämpövuodosta matkustamon puolelta anturille. Ulkolämpötila oli noin 1 ja mittari näytti 3- 4. Avasin kuskin ikkunaa rakosilleen, jolloin viileää ilmaa virtasi matkustamoon. Pienen odottelun jälkeen lämpömittarin näyttämä alkoi laskea ja laski ajan mittaan oikeaan näyttämään.
Olin jo ennen tätä testiä leikannut pienen solumuovipalan ja laittanut sen eristeeksi anturin alle. Tämä mielestäni paransikin tilannetta jonkin verran. Mutta ongelma lienee matkustamon korkea ilmanpaine verrattuna ulkoilmaan. Toisin sanoen ilman suunnitellut poistumistiet eivät riitä kuljettamaan lämmintä sisäilmaa riittävästi ulospäin, vaan se yrittää poistua myös mm. peilin läpiviennin kautta.
Lämpötila-anturin johdotus peilissä kulkee suojasukan sisällä, joka on muoviputkea. Olisikohan niin, että tämä suojaputki kuljettaa lämpimän ilman anturille. Putkea en vielä ole tukkinut, mutta kokeilen sitä jossakin vaiheessa.
Anturi muuten lienee ntc vastus, jonka resistannsi on 3 kohm 25 C lämpötilassa. Tuommoisia saa ihan elektroniikkaliikkeistä ja hintakin on varmasti toinen kuin Veholla tms.
Siinähän sitä tutkittua tietoa nyt sitten on.
Se peilin kohdalla oleva verhoilupaneeli lähtee sormin vetämällä irti.
(kummassa peilissä se muuten on?)
Läpiviennissä on vaahtomuovia jo ennestään (?),
Jotain kamaa siihen vois kokeilla sitten täytteeksi laittaa
lisäksi.
Kerrohan palstalla sitten kun olet saanut vian (ominaisuuden)
kuntoon. Ja miten.
Juu jäi mainitsematta tuosta anturin sijainnista.
Elikkäs anturi sijaitsee matkustajan puoleisen peilin 'varressa'. Se näkyykin pienenä mutikkana varren alapinnassa. Itse otin peilin irti vetämällä sisäpuolelta muovisuojan irti ja avaamalla sekä liittimen että peilin kiinnityksen. Tämän jälkeen peilin saa irroitettua. Itse anturin saa esille kampeamalla varressa alapinnalla olevan luukun irti. Luukun saa irti myös peilin ollessa paikoillaan, mutta lienee kuitenkin parempi irroittaa koko peili.
Minulla oli anturikin irronnut klipseistään, mutta se meni painamalla takaisin paikoilleen. Anturin takana on tyhjää tilaa johon, kuten edellä mainitsin, laitoin pienen solumuovieristeen. Se ei kyllä täysin parantanut mittariongelmaa. Mutta kuten mainitsin, lisäeristämistä en vielä ole kokeillut.
Kuulkaas, on siellä todellakin huomattavan isoja lämpötilaeroja kun tien päällä liikkuu.
Mun Xsarassa ainakin näyttää ihan samoja lukemia kuin tien varrella lämpömittareissa, mutta etenkin alkutalvesta voi lt vaihdella ihan muutaman km matkalla jopa 10-15C !
Ettet vaan tee tikusta asiaa eli lämpötila voi kilometrin päässä olla tosiaan tuon 10 astetta suuntaan tai toiseen.
Tätä olen tien päällä seurannut ja uskon kyllä mitä mittari näyttää, luonto ihmeellinen !!