Euran väestötappio

Tilasto

Väestörekisterikeskuksen tilastojen mukaan Euran asukasluku oli elokuussa 2014 12359 ja elokuussa 2015 12189. Laskua vuodessa 170.
Euran, Köyliön ja Säkylän alueen yhteinen väestötappio 2010-luvulla on n. 700.

13

1757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VäestöliitonMiäs

      Tervetuloa Euraan... -Hyvään seuraan vai kuinka?
      Taitaa homma mennä niin, että nuoret muuttavat opintojensa perässä pois ja vanhusväestöstä yhä suurempi osa nukkuu ikiuneen.
      Jos ja kun HK vielä nostaa kytkintä ja vie 500 työpaikkaa mennessään, niin johan on Euran uudella kunnanjohtajalla haastetta kerrakseen...

    • Knnk

      Joko Kauttuanmetsän uusille omakotitonteille on ruvettu rakentamaan? Kävin kesällä katsomassa paikan päällä ja totesin, että hiljaista on.

    • Hyppikää_pomppikaa

      Kohta lisääntyy kun sotasankarit saapuu sinne teidänkin iloksi..

    • Anonyymi

      Lukema tällä hetkellä on 11300. Kuinka kauan väkiluvun lasku vielä jatkuukaan?

      • Anonyymi

        Sitä saa, mitä teoillansa (mm. tk:n laatu, paikallisidentiteetti yms.) tilaa.


    • Anonyymi

      Eura ja Eurajoki osaksi Raumaa. Säkylä ja Kokemäki osaksi Huittisia. Ulvila, Nakkila ja Harjavalta osaksi Poria. Karvia ja Jämijärvi osaksi Koillis-Satakunnassa olevaa Kankaanpäätä. Ongelma ratkaistu! Paitsi kolmen kunnan osalta. Merikarvia, Siikainen ja Pomarkku joko Poriin tai Kankaanpäähän sen mukaan, kumpi onkaan kunkin näiden osalta luontevampi vaihtoehto!

      • Anonyymi

        PORI: Merikarvia, Ulvila, Nakkila, Harjavalta
        RAUMA: Eurajoki, Eura
        HUITTINEN: Kokemäki, Säkylä
        KANKAANPÄÄ: Jämijärvi, Karvia, Siikainen, Pomarkku

        Siinä Satakunta jaettuna luontevimmin mahdollisin keinoin, jolloin siellä saadaan säilytettyä neljä eri kaupunkia! Kankaanpäällä ei siis tällä kertaa tarkoitettu nykyisen Säkylän alueella olevaa kylää, vaan hallinnollisen nyky-Satakunnan koillisosassa olevaa kaupunkia!


    • Anonyymi

      Konsulttitoimisto MDI:n ennusteen mukaan (SK 30.09.2021) Euran asukasluku vuonna 2040 on 10 296 ja sekin on ns. kansainvälistyvä Suomi -skenaariossa, mikä on neljästä vaihtoehdosta optimistisin.
      Toteutuva luku voi olla paljon tämän alle.

    • Anonyymi

      N. 11 100 huhtikuussa. Euran väkiluvun lasku on hieman kiihtynyt parin vuoden aikana.
      Vähitellen kasaan kuivuva paikkakunta.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei mikään ihme, sillä kiusaaminen kuuluu paikallisidentiteettiin:

        https://www.iltalehti.fi/fitnessvoimailu/a/af557212-240d-4e9c-8262-dd220dc4e57f

        Euran henkinen ilmapiiri on ahdistava ja ainakaan Satakunnassa ei millään paikalla ole sellaista urkinta- ja kyttäysmentaliteettia kuin siellä.
        Paikkakunnan asukasluku onneksi vähenee tasaiseen tahtiin, mutta vielä joutuvat liian monet kärsimään euralaisten sairaista elämänasenteista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Euran henkinen ilmapiiri on ahdistava ja ainakaan Satakunnassa ei millään paikalla ole sellaista urkinta- ja kyttäysmentaliteettia kuin siellä.
        Paikkakunnan asukasluku onneksi vähenee tasaiseen tahtiin, mutta vielä joutuvat liian monet kärsimään euralaisten sairaista elämänasenteista.

        Kyllä Porissakin osataan urkinta ja kyttääminen (yksityisasioiden tonkiminen, juoruilu, panettelu, selän takana pahan puhuminen):

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/2957350/millaisia-ihmisia-porilaiset


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      99
      2447
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      30
      1916
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      131
      1674
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      112
      1471
    5. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      21
      1336
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      137
      1248
    7. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      136
      966
    8. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      46
      942
    9. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      906
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      867
    Aihe