Euran väestötappio

Tilasto

Väestörekisterikeskuksen tilastojen mukaan Euran asukasluku oli elokuussa 2014 12359 ja elokuussa 2015 12189. Laskua vuodessa 170.
Euran, Köyliön ja Säkylän alueen yhteinen väestötappio 2010-luvulla on n. 700.

13

1722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VäestöliitonMiäs

      Tervetuloa Euraan... -Hyvään seuraan vai kuinka?
      Taitaa homma mennä niin, että nuoret muuttavat opintojensa perässä pois ja vanhusväestöstä yhä suurempi osa nukkuu ikiuneen.
      Jos ja kun HK vielä nostaa kytkintä ja vie 500 työpaikkaa mennessään, niin johan on Euran uudella kunnanjohtajalla haastetta kerrakseen...

    • Knnk

      Joko Kauttuanmetsän uusille omakotitonteille on ruvettu rakentamaan? Kävin kesällä katsomassa paikan päällä ja totesin, että hiljaista on.

    • Hyppikää_pomppikaa

      Kohta lisääntyy kun sotasankarit saapuu sinne teidänkin iloksi..

    • Anonyymi

      Lukema tällä hetkellä on 11300. Kuinka kauan väkiluvun lasku vielä jatkuukaan?

      • Anonyymi

        Sitä saa, mitä teoillansa (mm. tk:n laatu, paikallisidentiteetti yms.) tilaa.


    • Anonyymi

      Eura ja Eurajoki osaksi Raumaa. Säkylä ja Kokemäki osaksi Huittisia. Ulvila, Nakkila ja Harjavalta osaksi Poria. Karvia ja Jämijärvi osaksi Koillis-Satakunnassa olevaa Kankaanpäätä. Ongelma ratkaistu! Paitsi kolmen kunnan osalta. Merikarvia, Siikainen ja Pomarkku joko Poriin tai Kankaanpäähän sen mukaan, kumpi onkaan kunkin näiden osalta luontevampi vaihtoehto!

      • Anonyymi

        PORI: Merikarvia, Ulvila, Nakkila, Harjavalta
        RAUMA: Eurajoki, Eura
        HUITTINEN: Kokemäki, Säkylä
        KANKAANPÄÄ: Jämijärvi, Karvia, Siikainen, Pomarkku

        Siinä Satakunta jaettuna luontevimmin mahdollisin keinoin, jolloin siellä saadaan säilytettyä neljä eri kaupunkia! Kankaanpäällä ei siis tällä kertaa tarkoitettu nykyisen Säkylän alueella olevaa kylää, vaan hallinnollisen nyky-Satakunnan koillisosassa olevaa kaupunkia!


    • Anonyymi

      Konsulttitoimisto MDI:n ennusteen mukaan (SK 30.09.2021) Euran asukasluku vuonna 2040 on 10 296 ja sekin on ns. kansainvälistyvä Suomi -skenaariossa, mikä on neljästä vaihtoehdosta optimistisin.
      Toteutuva luku voi olla paljon tämän alle.

    • Anonyymi

      N. 11 100 huhtikuussa. Euran väkiluvun lasku on hieman kiihtynyt parin vuoden aikana.
      Vähitellen kasaan kuivuva paikkakunta.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei mikään ihme, sillä kiusaaminen kuuluu paikallisidentiteettiin:

        https://www.iltalehti.fi/fitnessvoimailu/a/af557212-240d-4e9c-8262-dd220dc4e57f

        Euran henkinen ilmapiiri on ahdistava ja ainakaan Satakunnassa ei millään paikalla ole sellaista urkinta- ja kyttäysmentaliteettia kuin siellä.
        Paikkakunnan asukasluku onneksi vähenee tasaiseen tahtiin, mutta vielä joutuvat liian monet kärsimään euralaisten sairaista elämänasenteista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Euran henkinen ilmapiiri on ahdistava ja ainakaan Satakunnassa ei millään paikalla ole sellaista urkinta- ja kyttäysmentaliteettia kuin siellä.
        Paikkakunnan asukasluku onneksi vähenee tasaiseen tahtiin, mutta vielä joutuvat liian monet kärsimään euralaisten sairaista elämänasenteista.

        Kyllä Porissakin osataan urkinta ja kyttääminen (yksityisasioiden tonkiminen, juoruilu, panettelu, selän takana pahan puhuminen):

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/2957350/millaisia-ihmisia-porilaiset


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      58
      6692
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      349
      5774
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      171
      5395
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      150
      5173
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      4410
    6. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      46
      3105
    7. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2906
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      28
      2717
    9. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2688
    10. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      80
      2355
    Aihe