Euran väestötappio

Tilasto

Väestörekisterikeskuksen tilastojen mukaan Euran asukasluku oli elokuussa 2014 12359 ja elokuussa 2015 12189. Laskua vuodessa 170.
Euran, Köyliön ja Säkylän alueen yhteinen väestötappio 2010-luvulla on n. 700.

13

1787

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VäestöliitonMiäs

      Tervetuloa Euraan... -Hyvään seuraan vai kuinka?
      Taitaa homma mennä niin, että nuoret muuttavat opintojensa perässä pois ja vanhusväestöstä yhä suurempi osa nukkuu ikiuneen.
      Jos ja kun HK vielä nostaa kytkintä ja vie 500 työpaikkaa mennessään, niin johan on Euran uudella kunnanjohtajalla haastetta kerrakseen...

    • Knnk

      Joko Kauttuanmetsän uusille omakotitonteille on ruvettu rakentamaan? Kävin kesällä katsomassa paikan päällä ja totesin, että hiljaista on.

    • Hyppikää_pomppikaa

      Kohta lisääntyy kun sotasankarit saapuu sinne teidänkin iloksi..

    • Anonyymi

      Lukema tällä hetkellä on 11300. Kuinka kauan väkiluvun lasku vielä jatkuukaan?

      • Anonyymi

        Sitä saa, mitä teoillansa (mm. tk:n laatu, paikallisidentiteetti yms.) tilaa.


    • Anonyymi

      Eura ja Eurajoki osaksi Raumaa. Säkylä ja Kokemäki osaksi Huittisia. Ulvila, Nakkila ja Harjavalta osaksi Poria. Karvia ja Jämijärvi osaksi Koillis-Satakunnassa olevaa Kankaanpäätä. Ongelma ratkaistu! Paitsi kolmen kunnan osalta. Merikarvia, Siikainen ja Pomarkku joko Poriin tai Kankaanpäähän sen mukaan, kumpi onkaan kunkin näiden osalta luontevampi vaihtoehto!

      • Anonyymi

        PORI: Merikarvia, Ulvila, Nakkila, Harjavalta
        RAUMA: Eurajoki, Eura
        HUITTINEN: Kokemäki, Säkylä
        KANKAANPÄÄ: Jämijärvi, Karvia, Siikainen, Pomarkku

        Siinä Satakunta jaettuna luontevimmin mahdollisin keinoin, jolloin siellä saadaan säilytettyä neljä eri kaupunkia! Kankaanpäällä ei siis tällä kertaa tarkoitettu nykyisen Säkylän alueella olevaa kylää, vaan hallinnollisen nyky-Satakunnan koillisosassa olevaa kaupunkia!


    • Anonyymi

      Konsulttitoimisto MDI:n ennusteen mukaan (SK 30.09.2021) Euran asukasluku vuonna 2040 on 10 296 ja sekin on ns. kansainvälistyvä Suomi -skenaariossa, mikä on neljästä vaihtoehdosta optimistisin.
      Toteutuva luku voi olla paljon tämän alle.

    • Anonyymi

      N. 11 100 huhtikuussa. Euran väkiluvun lasku on hieman kiihtynyt parin vuoden aikana.
      Vähitellen kasaan kuivuva paikkakunta.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei mikään ihme, sillä kiusaaminen kuuluu paikallisidentiteettiin:

        https://www.iltalehti.fi/fitnessvoimailu/a/af557212-240d-4e9c-8262-dd220dc4e57f

        Euran henkinen ilmapiiri on ahdistava ja ainakaan Satakunnassa ei millään paikalla ole sellaista urkinta- ja kyttäysmentaliteettia kuin siellä.
        Paikkakunnan asukasluku onneksi vähenee tasaiseen tahtiin, mutta vielä joutuvat liian monet kärsimään euralaisten sairaista elämänasenteista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Euran henkinen ilmapiiri on ahdistava ja ainakaan Satakunnassa ei millään paikalla ole sellaista urkinta- ja kyttäysmentaliteettia kuin siellä.
        Paikkakunnan asukasluku onneksi vähenee tasaiseen tahtiin, mutta vielä joutuvat liian monet kärsimään euralaisten sairaista elämänasenteista.

        Kyllä Porissakin osataan urkinta ja kyttääminen (yksityisasioiden tonkiminen, juoruilu, panettelu, selän takana pahan puhuminen):

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/2957350/millaisia-ihmisia-porilaiset


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      985
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      951
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      108
      895
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      63
      817
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      728
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      27
      652
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      551
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      44
      535
    9. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      527
    10. 42
      509
    Aihe