Alapalokattila,varastopesässä on ylipaine jonka suuruutta en tiedä,kenties 1bar ainakin ? arinassa tai vasta tuubien päässä ,hormissa kuristus tai joku muu kohta millä paine pidetään. Palo olisi varmaankin kireä äänisempää kuin nykyiset alapalo käänteiseisissä. Vaarapaikkoja tietysti olisi kun suuluukku vuotaisi esim mutta miten noin muuten palaisi? Hyötysuhde lukema loppuun saakka hiotussa kattilassa?
Jos olisi viitsimistä voisi huvikseen rakennella tallissa pienimuotoisen kokeellisen kattilan mutta ensin ajatus tuumintaa:-) onhan tuossa monta tuminta kohtaa valmisteltavana .
Nyt lähinnä alan kokeilla pikkuisen paljun lämmittimen prototyyppiä alapalotyyppisenä ja kopioin surutta veda 35 kattilan tapaan koska se on yksinkertainen ja ilman puhallinta vain. Nerokkaan yksinkertainen rakenne ja yksinkertaistan sitä vielä.
Jos olisi viitsimistä voisi huvikseen rakennella tallissa pienimuotoisen kokeellisen kattilan mutta ensin ajatus tuumintaa:-) onhan tuossa monta tuminta kohtaa valmisteltavana .
Nyt lähinnä alan kokeilla pikkuisen paljun lämmittimen prototyyppiä alapalotyyppisenä ja kopioin surutta veda 35 kattilan tapaan koska se on yksinkertainen ja ilman puhallinta vain. Nerokkaan yksinkertainen rakenne ja yksinkertaistan sitä vielä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Alapalosta saa helposti tuunaamalla hyvän kattilan. Ensin otetaan se alapalokattila ja kiikutetaan se ovesta pihalle. Tämän jälkeen tilalle asennetaan nykyaikainen käänteispalo.
En mitään näistä ymmärrä, joten ihan yleissivistyksen vuoksi kysyn, mikä ero on alapalolla ja käänteispalolla.
Veda 35 on kai alapalo: http://www.veda.fi/wp-content/uploads/2012/11/35M-toimintaperiaat.jpg
Onko Veda 100 sitten käänteispalo? http://www.veda.fi/images/ikaavio02.gif
Miksi Veda ei käytä samaa systeemiä kaikissa kattiloissaan?
Toinen on koteloitu nuotio. Toisessa puu ensin kaasuunnetaan ja kaasu poltetaan.
Vesa 35 on selkeä alapalo ja tuo veda 100 on varmaankin hyvin palava muta pelkkä yläpalo jossa on kyllä hyvä tuo tuubi systeemi joka hieman parantaa hyötysuhdetta puhtaaseen yläpalokattilaan.
Tuo alapalokattila kirjoitus "helppoajayksinkertaista" ylempänä on sekopään kirjoittama.
Eipä tuohon turbo kysymykseen osaa vastata.
Sekopää jatkaa kirjoitteluaan.
Kattilan rakennetta ei voi muuttaa ilma määrää rajoittamalla, tai lisäämällä. Kitupolttajia on aina löytynyt ja löytyy vieläkin.
Ylimääräisen ilman syöttäminen ei muuta edelleenkään kattilan rakennetta miksikään. Hyötysuhde paranee, jos aikaisemmin kattila ei ole saanut tarpeeksi happea palaakseen. Jos taas happea on palamisessa tarpeeksi, niin ylimääräinen ilma vain jäähdyttää palotapahtumaa, eli huonontaa hyötysuhdetta, lisää päästöjä jne.
Oikeasti kyseiset yläpalokattilat olisi pitänyt lailla kieltää jo ajat sitten. Ne ovat toimintatavaltaan koteloituja nuotioita.
Käänteispalossa puu ensin kaasuunnetaan ja tämä puukaasu poltetaan.
Ja mitä tuohon ahtamiseen tulee, niin eiköhän imuri ole huomattavasti fiksumpi idea. Erot nyt ymmärtänevät muutkin kuin sekopäät.
Taas tämä sama Veda-Pelle jatkaa täällä samaa tarinaansa. Ei ymmärrä edes kattiloiden eroja. Mutta sen tietää että Veda on paras..
"Turbokattila" eli leijupetikattila on vanha keksintö.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Leijukerroskattila
Tämä oli varmaankin vitsi.
Vai meinatko tosissasi, että alapalokattilaan ilmaa paineella syöttämällä se muuttuu leijupetikattilaksi?
Olen minäkin ylipainepolttoa miettinyt ja keskusteluissa tunnustellut. Antiteesejä on sadellut ja ihminen huonoksi todettu.
Ei tuo silti itse asiaa miksikään muuta. Ylipainepoltto pienessä mittakaavassa on käyttämätön mahdollisuus. Kannattaa miettiä esimerkiksi palokaasun käyttäytymistä paineen laskiessa. Jos kaiken lämmönsiirron jälkeen on paineisen kaasun lämpötila 150 astetta, on se paineen laskemistapahtuman jälkeen huomattavasti alempi. Voi mennä vaikka pakkasen puolelle, jos alkupaine on iso. Eli pelkästään tämä asia on oleellinen paineisessa poltossa. Yritetäänhän energiaa saada talteen mahdollisimman paljon energian tuotannossa.
No mikä olisi odottettavissa oleva antiteesi? Paineen nosto on vaikeaa ja kallista. Sitähän nämä kauppaavat. Eli moista asiaa pohdiskeleva on selvästi luuseri ja herättää vain hilpeyttä.
Uppista Vedalle