Mulla on windows 10. Mikä virusten esto ohjelma tähän kannattaisi asentaa?
Vai onko tuo windowssin defender riittävä?
Vai onko tuo windowssin defender riittävä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Defender riittää hyvin.
Panda pilvipalvelimesta on kevyt, ja toimii priimasti Defenderin rinnalla.
Defender on tunnetusti huonoin tietoturva.
Ei se voi rinnalla toimia koska niin ei saa tehdä:D
Luulo ei ole tiedon ja kokemuksen väärti
Ei se voi rinnalla toimia koska niin ei saa tehdä:D:D
Olisiko maksullinen parempi kuin ilmainen?
Mitä itse käytätte?
Ei ole vaan huonompi. Pandaa käytän.
Maksullinen on vain rahan perässä, ellei ole oikeasti työstään nauttiva.
Kyl mä täs tilanteessa suosittelisin slackwarea.
Ei kannata asentaa mitään, voi sotkea koneen helposti kun Windows päivittyy.
Soopaa.
Pandaa käytän, eikä mitään häikkää.
Kyllä ne turvaohjelmat ovat Windowsin service packien ja uusien julkaisujen yhteydessä useinkin aiheuttaneet harmia.
Tässä vähän esimerkkiä: http://keskustelu.suomi24.fi/t/5941539/s-pack1-paivitys-ei-onnistu
Niin ja Windows 10 sitten tosiaankin on jatkuvasti päivittyvä palvelu ja ensimmäiset isommat päivitykset tulee jo kuukauden kuluttua. Siihen tulee varmaan seuraavan 3v aikana kymmenen kertaa service pack tasoinen päivitysrypäs. Tulee aika kova riski kaikennäköisten turvaohjelmien, nettitikkujen ja muiden ajuriviritysten kanssa että tulee harmia.
M-Kar:lle
Microsoft itse suosittelee asentamaan virustorjunta ohjelman koska defender ei suojaa, näin luin jostain muualta.
Eikö maksullinen ohjelma ole tae siitä että se on kunnolla tehty ja toimii.
Mulla on koneessa windows 10 ja ainakin harkitsen maksullisen torjunta ohjelman laittoa. En vain tiedä kumpi olisi parempi F-secure vai Kaspersky.
Olen saanut sellaisen käsityksen että kaikki varteenotettavat virusohjelmat käyttävät Kasperskyn tietoja (luin jostain viime talvena).
"Microsoft itse suosittelee asentamaan virustorjunta ohjelman koska defender ei suojaa, näin luin jostain muualta."
Mikään virustorjuntaohjelma ei suojaa.
"Eikö maksullinen ohjelma ole tae siitä että se on kunnolla tehty ja toimii."
Mikään virustutka ei lupaa oikein yhtään mitään. Ei tosiaankaan lupaa, että suojaisi millään tavalla.
Kannattaa ennemmin huolehtia siitä tietokoneen tietoturvallisuudesta normaalilla tavalla eikä asentaa mitään pilipalivirityksiä sotkemaan.
Lähinnä noissa ilmaisissa virustutkissa on se, että ovat vakoiluohjelmia ja keräävät tiedot tai sitten ovat maksullisten ohjelmien testiversioita että voi koeajaa toimintoja ja virustunnisteita niillä ketkä haluaa ILMAISEN ja HETI. Ne helposti tunnistavat esim. Windowsin tai MS Officen haittaohjelmaksi ja voivat rikkoa ne.
Tietysti niissä maksullisissa versioissa onkin helposti vanhemmat tunnisteet mutta riski vikahälytyksille on pienempi. Toisaalta tunnistusprosentit on niin surkeat että niiden ei voi sanoa suojaavan yhtään mitään.
Avast!
Avast on ihan kamala. Vuosittainen pakkorekisteröinti, keräävät tietojasi ja myyvät niitä, kauhea määrä turhia, konetta sotkevia ominaisuuksia (GrimeFighter ym)...
Njaa, en sit tie ku itel toimii hyvin... =D
Ja ei, en käytä noita "ominaisuuksia"...
Oli se hyvä kunnes alkoi mainostamaan. Koneella on nyt kuulema poistettavaa joka vaatisi maksullisen avastin. Vaihdan avastin johonkin toiseen vaihteeksi.
Ja on hidas ja vie tehojakin.. Ei hyvä.
Puhutaanko edes samasta ohjelmasta? Vai f-saakelista? =D