Tiesittekö että

Sosdem/viher/vassarit tekivät 60 miljardia lisää valtion velkaa edellisellä hallituskaudella. Nyt sitten elämöidään korjaustoimista.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tiesittekö, että Astrid Thors(rkp) esti turvapaikanhakijoiden(Irak)palautussopimuksen teon?

Ruotsi voi palauttaa irakilaiset turvapaikanhakijat - Suomella ei samaa sopimusta

Palautussopimus Irakin kanssa oli lähellä Matti Vanhasen (kesk) hallituskaudella.

Entinen maahanmuuttoministeri Astrid Thors (r) lupasi Suomelle palautussopimuksen Irakin kanssa viimeistään vuoden 2009 loppuun mennessä.

Suomeen tulee paljon varsinkin irakilaisia turvapaikanhakijoita, moni heistä Ruotsin kautta Suomeen. Aftonbladet uutisoikin eilen, että Suomi on irakilaisten uusi unelmamaa.

Osa Euroopan maista on solminut Irakin kanssa palautussopimuksen, jonka avulla voidaan toteuttaa sekä vapaaehtoisia paluumuuttoja että pakkopalautuksia.

Ruotsi on tehnyt kyseisen sopimuksen Irakin kanssa, mutta Suomi ei. Matti Vanhasen (kesk) hallitus ilmoitti alkuvuodesta 2009 tavoitteekseen solmia palautussopimuksen Afganistanin ja Irakin kanssa, koska turvapaikanhakijoiden määrä oli moninkertaistunut edellissyksynä. Silloinen maahanmuuttoministeri Astrid Thors (r) lupasi Suomelle palautussopimuksen Irakin kanssa viimeistään vuoden 2009 loppuun mennessä.

Thors halusi tehdä maahanmuuttopolitiikkaa maahanmuuttajien ehdoilla ja halusi edistää työperäistä maahanmuuttoa. Hänen ministerikaudellaan Suomen maahanmuuttopolitiikkaa kritisoitiin löysäksi.

- Sopimuksestamme tulee sisällöllisesti Ruotsin käytäntöä vastaava. Sopu on valmis syksyn aikana, kuitenkin viimeistään vuoden loppuun mennessä, Thors lupasi Kalevassa elokuussa 2009.

Sopimuksen kerrottiin olleen vireillä ja jo hyvässä vaiheessa vuonna 2009. Sitä ei kuitenkaan ikinä tehty. Thors oli ministerinä vuoteen 2011 asti, ja hänen ministerikautensa jälkeen Irak ei ole enää ollut valmis solmimaan palautussopimusta.

Äänestä

Näinhän ne edelliset hallitukset ja nyt yritetään korjailla jälkiä!

Äänestä

Tämä on varmaa kipeää tietoa hyysäreille!

Äänestä

Katsotaanpa parin vuoden kuluttua miten paljon halvemmalla SSS-hallitus pääsi lunastettuaan kaikki vaalilupauksensa autoverojen laskemisesta maahanmuuttajien torjumiseen ja armeijan määrärahojen kasvattamiseen plus venäläiseen Rosatom-kauppaan lähtemisineen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rahat_loppu kirjoitti:

Sosdem/viher/vassarit tekivät 60 miljardia lisää valtion velkaa edellisellä hallituskaudella. Nyt sitten elämöidään korjaustoimista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu