Ostin kääpiöluppa uroksen hermeliini naaraalle kaveriksi ja mietin koska olisi sopiva aika kastroioda uros? hieman ristiriitaista tietoa kirjallisuudessa, 4-6 kuukautta.. Uros on nyt 2,5 kuukautta, kaukanko turvallista olla naaraan läheisyydessä?
Uroksen kastrointi?
bunnylover
2198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kohta se kuitenkin alkaa toimia... Meidän poika oli n. saman ikäinen. Riippuu tietenkin lääkäristä, mutta kannattaisi jo pitää eri häkeissä aina kun ei ole silmä kovana vahtimassa. Pidä häkit ihan vierekkäin, niin saavat kontaktia kuitenkin.
Itse erottaisin tytön ja pojan varmuuden vuoksi jo nyt eri häkkeihin. Häkit lähekkäin ja juoksutat vuorotellen.
Kastroinnin voi tosiaan tehdä 4-6 kk iässä, kuutta suositellaan. Kunhan poitsun kivekset on kunnolla laskeutuneet, sen voi tehdä.
Kastroinnin jälkeen tytön ja pojan pitää olla vielä 1 kk erillään = varoaika.