Huomenna sitten tulee perheeseen '90 BX 16 RS (TGS?) break ... arvatkaa malttaako odottaa. Mikä siinä muuten on kun auto myydään RS:nä ja niin lukee myöskin rekisteriotteessa mutta takaluukussa lukee TGS, ja luukkukin vaikuttaa ihan alkuperäiseltä ?
perheenlisäys ...
shakal
5570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mikä ero on RS:llä ja TGS:llä?
... kun en itse ole koskaan RS:ää omistanut niin ei ole vertailukohtaa. Että onko noilla loppujen lopuksi juuri mitään eroa, sitä tässä itsekin yritän selvittää ... :)
TGS:ässästä en tiedä, Mut RS tunnistaa seuraavista:
- Ei keskuslukitusta vakiona
- Ei ikkunoita takapilareissa (ei koske break)
- Ei sähköikkunoita
- Ei kierroslukumittaria
Muuten se on sit kokolailla sama kuin 16TRS
Well!
Mulla oli 10 v. ajan BX 19 TRS aut. 1987. Siitä syystä on tyyppimerkeistä jotakin jäänyt mieleen, eli RS on peruskarvalakki ja se TG? on kai ruiskukone katalysaattori. Varustetasosta en tiedä.
T. Matti
... se lepäilee kotipihalla. Kuvat kohta patongissa. Aika paljon tuo TGS näyttää muistuttavan RS:ää. Manuaalista totesin että painot ja arvot täsmää prikulleen. Keskuslukkoa ei ole eikä sähkölaseja, mutta alempi hanskalokero on lukittavalla kannella ja hattuhyllyssä on ne alkuperäiset verhot. Onko myös RS:ssä, kertokaa jos tiedätte. Auto osoittautui muuten helmeksi, peltivauriot pinempiä kuin miltä päälle näytti ja ovet ostinkin jo, 50€ kappale, kilometrejä 196000 ja täysi huoltokirja. Huollot on tehty Rekaralla tai Kari Vuorisella, ja vuosimallihan oli '90. Hiukan polttaa näpeissä, jotta koskahan tuon kulkimen saisi käyttöön ... hymyä on vaikea peitellä, jonkin verran kun tuli jo eilen ajeltua siirtokilpien alla :)