Vetoomus sanomalehti Kalevalle

Kaleva on ansiokkaasti uutisoinut pakolaisuuden puolesta. Iltasanomissa oli nyt nettiohjeistus pakolaisille siitä miten tulee haastatteluissa käytäyttyä. Mutta on jo tapauksia, että pakolainen ei muista kaikkia ohjeita ja joutuu siksi käännytysuhan alle. Kalevan tulee nyt heti pistää painokoneet töihin ja painaa riittävästi arabiankielisiä ohjeita haastattelua varten. Kalevan toimittajien tulee sitten päivystää Haaparannassa ja jakaa nuo ohjeet kaikille pakolaisille. Pakolaisen on sitten helppo katsoa ohjeesta haastattelutilanteessa, kuinka mihinkin kysymykseen pitää vstata.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomeen saapuville pakolaisille löytyy netistä ohjesivustoja, miten varmistaa turvapaikan saanti.

– Et tiedä kuka salakuljettaja on. Et muista hänen kasvojaan tai mitään muutakaan hänestä. Älkää jättäkö mitään aukkoja, jotka voivat pilata matkanne.

Muun muassa näin neuvotaan Suomesta turvapaikkaa hakevia irakilaisia arabiankielisillä Facebook-sivuilla julkisessa keskusteluryhmässä, jossa on jo liki 200 000 jäsentÄ

YKSI NEUVOISTA on muun muassa välttää kantamasta mukana yhden tai kahden sentin eurokolikoita. Ne voisivat paljastaa, että hakija on tullut Suomeen toisen euromaan kautta, sillä Suomessa kyseiset kolikot eivät ole yleisessä käytössä.

– Älkää veljet langetko siihen virheeseen, että pidätte mitään papereita, jotka todistavat jotain matkareitistänne.

Turvapaikkakuulustelut itse läpikäyneet kykenevät nopeasti laatimaan ohjeet, mitä turvapaikanhakijoilta tullaan kysymään. Tietoja myös päivitetään. IS:n tutkima opasteksti oli lisätty nettiin 6. syyskuuta.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1442707527393.html

Äänestä

Näkeehän ne siitä iPadista kaiken tuon. Voisi Kaleva säästää painomustetta ja paperinkin vesspaperiksi, ettei pakkoloisten tarvii persettään suvakkien lahjoittamiin vaatteisiin pyyhkiä kuten nyt tapahtuu. Ihan tosi, siinä porukassa on niinkin kehittyneitä persoonallisuuksia, että pyyhkivät!

Äänestä

Kyllä SPR jakaa mielellään nuo ohjeet. Saa Kalevan toimittajat keskittyä kirjottamaan uudestaan ja uudestaan juttuja, joissa ylistetään elintasopakolaisten sopeutumista Suomeen ja kehutaan kuinka he on onnellisia, kun spr kaiken heille järjestää, on hyvä osunto ja kaikkea mitä osaa olla vailla. Eihän elintasopakolainenkaan niin tyhmä ole, että ruokkivaa kättä moittisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuaonannettava kirjoitti:

Kaleva on ansiokkaasti uutisoinut pakolaisuuden puolesta. Iltasanomissa oli nyt nettiohjeistus pakolaisille siitä miten tulee haastatteluissa käytäyttyä. Mutta on jo tapauksia, että pakolainen ei muista kaikkia ohjeita ja joutuu siksi käännytysuhan alle. Kalevan tulee nyt heti pistää painokoneet töihin ja painaa riittävästi arabiankielisiä ohjeita haastattelua varten. Kalevan toimittajien tulee sitten päivystää Haaparannassa ja jakaa nuo ohjeet kaikille pakolaisille. Pakolaisen on sitten helppo katsoa ohjeesta haastattelutilanteessa, kuinka mihinkin kysymykseen pitää vstata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu