Hei, kysyisin että, onko versele-laga gerbil nature hyvää vai huonoa ruokaa gerbuille? Ja jos joku tietää jtn parempaa ruokaa, niin olisi kiva tietää! :)
Gerbiilin ruoka
2
270
Vastaukset
- Violetgerbil
Huomioithan että tämä kuuluu gerbiilit ja hyppymyyrät -osioon, ei hiirien puolelle.
Gerbil nature on huonoa jo senkin takia, että se sisältää värjättyjä osia jotka altistavat eläimet mm kasvaimille. Siinä on myös viimeisimmän muistikuvani mukaan paljon rasvaa, ja koska gerbiilit lihoavat suht helposti ei se ole hyvästä.
Suosittelen kuten moni muukin gerbiiliharrastaja ja -kasvattaja Rapunzel tmin GerbiiliMixiä.
Jos asuu pääkaupinkiseudulla voi sitä noutaa sovittuna ajankohtana valmistajalta Vantaalta ja mikäli pidemmällä, kannattaa katsoa Rapunzel tmin sivuilta jälleenmyyjät. Postituskin onnistuu, mutta menee yleensä kympin pintaan. Kilo GerbiiliMixiä maksaa vain 3€, mikä on huomattavasti halvempaa verrattuna kaupan gerbiiliruokiin.
Rapunzel tmin sivuilta löytyy lisää infoa valmistajasta ja ruuista :) - Bebesitos
Hei,
Kiitos vastauksesta, nyt sitten tiedän mitä ruokaa kannattaa antaa :) ja tosiaan en huomannut että, kirjotin hiiri osastolle, mutta halusin vain tuon tietää :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.214421Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma963051Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1982861Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.522522- 651180
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651036Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie21806- 47797
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA41740Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril106736