Orpo soutaa ja huopaa

Pakolaiskysymys täysin pois hallinnasta, ongelma on saanut lumipallo efektin ja suurenee
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • Nopeasti se paita alkoi kääntymään tuossakin asiassa. Immonen kirjoitti 7.9 moittien Sipilää elintasopakolaisten houkuttelemisesta suomeen tarjotessaan omaa asuntoaan pakolaisille minkä ao kuittasi 19.8 sanoen ettei kyse ole elintasopakolaisista vaan sotaa pakenevista joita tulee auttaa ja eilen 20.9 kertoi yllättäen selvittävänsä onko suomen sosiaaliturva houkuttelevuustekijä millä viittaa itse suoraan elintasopakolaisiin ja nyt Orpokin vilauttaa rajojen sulkemista. Immosen kotiarestin loppuminen sattuu mitä herkullisempaan ajankohtaan kun persujen politiikkaa ajaa nyt kokoomus ja keskusta. Niin ja Soini on tietenkin taas ihan hiljaa.

    Äänestä

  • Hitusen myöhäistä alkaa tekemään selvityksiä pahimman pakolaisvyöryn aikana houkutteleeko mamuja suomen tarjoama elintaso mitä persut ovat toitottaneet vuosia saaden kuraa niskaansa? Se suomen tarjoama elintaso kun on se syy miksi juuri tänne suomeen on niin hirveän kova hinku päästä ja se on saavuttanut nyt tason jossa suomi miettii jo hädissään armeijan ottamista apuun rajalle...Siinäpä sitä on Sipilällä miettimistä miten saa mamutkin osallistumaan "talkoisiin"? Paniikkiratkaisuna lyö tiskiin mamujen tukileikkaukset ennen suomen kansalaisuuden myöntämistä minkä jälkeen pitäisi jo romuttaa sosiaaliturvakin mutta eiköhän siihenkin pakkolaki löydy? Taas antaa medialle lausuntoja suomen joutumisesta alijäämä menettelyyn missä euroopan komissio päättää mistä suomi leikkaa jolla hakee hyväksyntää omille pakotteilleen. Perustellusti mutta hyväksikäyttäen omassa junttaamisessa. Uhka on olemassa mutta ei se ole tekosyy korvata demokratiaa diktatuurilla.

    Äänestä

Pohjoisessa on jo ensimmäiset ihmissalakujettajaksi epäillyt pidätetty mutta vain spr:n ja kirkon ihmissalakuljettajat saavat toimia vapaasti, miksi?
Perusteluina oli, että pidätetyt ihmissalakuljettajat ovat saaneet muutamia satoja euroja siitä kun ovat tuoneet ihmisiä rajan yli, miksi ei puututa spr:n ja kirkon työntekijöiden toimiin joille maksetaan samasta toiminnasta jopa PALKKAA ja vielä rikollisesta toiminnasta,- herätys Orpot!
Spr ja Suomen luterilainen kirkko maksaa palkan ihmissalakuljettajille ja niiden avustajille jotka mm. houkuttelevat rikolliseen toimintaan mukaan sivullisia ihmisiä, Orpot herätys!

Äänestä

Miten siinä noin kävi että alussa oltiin ruusupuska kädessä vastassa ja nyt ollaan hädissään ja melkein armeijaa hälyttämässä apuun?

Äänestä
  • Hyvähän se vain on tuo kohtuus kaikessa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


päätöntätoimintaa kirjoitti:

Pakolaiskysymys täysin pois hallinnasta, ongelma on saanut lumipallo efektin ja suurenee

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu