Finnair ei kommentoi vielä EU-ratkaisua myöhästymiskorvauksista
Yle: Talous ja politiikka -
Euroopan unionin tuomioistuin antoi 17.9. tuomionsa lentojen myöhästymiskorvauksiin liittyvässä oikeudenkäynnissä. Oikeuteen asian vei alun perin hollantilainen pariskunta, jonka lento myöhästyi 29 tuntia teknisen vian vuoksi, eikä lentoyhtiö KLM myöntänyt heille sillä perusteella korvauksia.
Suomessa lentomatkustajien oikeuksia ajava Timo Nurminen tiedotti sunnuntaina EU-tuomioistuimen ennakkoratkaisusta ja iloitsi lentoyhtiöiden tappiosta.
Tuomioistuimen antama ennakkoratkaisu poistaa Nurmisen mukaan lähes kokonaan lentoyhtiöiden mahdollisuuden vedota tekniseen vikaan välttääkseen maksamasta korvausta myöhästyneestä tai peruuntuneesta lennosta.
EU-sääntöjen mukaan matkustajille kuuluu maksaa usean sadan euron korvauksia, jos lento viivästyy yli kolme tuntia tai lento perutaan. Korvausten määrä vaihtelee 250–600 euroon lennon pituudesta riippuen.
Nurminen syyttää Finnairia tuhansien matkustajien myöhästymiskorvausten maksamatta jättämisestä vetoamalla yllättävään tekniseen vikaan ja patistaa lentoyhtiötä nyt maksamaan korvaukset vapaaehtoisesti.
Lentoyhtiöt ovat seuranneet oikeudenkäyntiä tarkoin, mutta Finnair on toistaiseksi asiasta vaitonainen.
Mediasuhteista vastaava johtaja Päivyt Tallqvist Finnairista sanoo, ettei yhtiö tässä vaiheessa vielä kommentoi tuomioistuimen ratkaisun vaikutuksia.
– Haluamme tutustua huolellisesti ensin itse päätökseen, hän toteaa.
Tallqvistin mukaan Finnairin on myös keskusteltava ensi viikolla asiasta kuluttaja-asiamiehen sekä Trafin kanssa ennen kuin päätökseen voi ottaa kantaa.
Finnair ei kommentoi vielä EU-ratkaisua
6
173
Vastaukset
- oletkotyhmätyötön
niin? mikä oli asia?
laitatko seuraavaksi Jallusta oman seksifantasiasi copypastella?- Tuomiopäivä
Tyypillinen suomalainen toope! Aloittajan tekstissä oli kerrankin asiaa!!
Suomalaiset vaan ovat lampaaksi syntyneitä tolloja jotka eivät osaa vaatia mitään! Maksavat kiltisti ja ovat nöyriä.
- jiihuuu
Jes Jes. Pittää hakea heti korvauksia
- kdlskdlös
Miksi joku julkaisee uutisia keskustelupalstalla?
- Selvä.syy
"Miksi joku julkaisee uutisia keskustelupalstalla?"
Siksi, että niistä keskusteltaisiin. Kaikki eivät ehkä ole seuranneet asian uutisointia tiedotusvälineissä. Finnairin palvojat eivät tietenkään pidä siitä, että keskustelupalstoilla kerrotaan negatiivisia faktoja Finnairista, kuten sitä, että Finnair on mustalla listalla.
- 15plus
Kova paikka talousvaikeuksissa olevalle finnairille. Paljon rikkinäisistä koneista aiheutuvia viiveitä, ja yhtiö on yrittänyt ainakin tähän asti venkoilla matkustajille kuuluvien korvausten maksusta (hävinnyt juttunsa hovioikeudessa ja kuluttajan mustalla listalla tuon takia).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2782593Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772443SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis512182Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj671844- 1201618
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591544- 1341396
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731288Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.871099Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761089