Moi! Mistä saisi maatiaiskissoja läheltä Jämsää?(Ei kauhean kalliilla:) Toivoisin ettei hinta olisi yli 15€ (ainakaan paljoa..) Jups! Toivottavasti tiiätte ;)
Vastaukset 13
- keturuokaa
Mitäs ihmettä sinä niillä kissoilla tekisit? Kun oikein monikossa?
Jos ei ole varaa hankkia kissaa pikkuisen kalliimalla, ei sitä liene varaa ylläpitääkään, koska sen elätys maksaa, matolääkkeet maksaa, eläinlääkärikulut maksaa.- naamaumpeen
Tai sitten sinulle ei kuulu hittojakaan se, miksi joku ei halua maatiaisesta enempää maksaa. Omani olen aina saanut ilmaiseksi, rotukissoista (rokotetut, madotetut jne.) olen maksanut. Rahasta se ei kuitenkaan minulla ole kiinni, vaan periaatteesta.
- supikoikkuliii
No mutta kun maatiainenkin on nykysin arvostettu kissa. Et vastannut kysymykseen MIKSI? Ja jos olet aiemmin saanut ilmaiseksi, odota vaan ne samat paikat, etkä kysele täältä.
Kettuansoihin kuitenkin ne käyttäisit.
- vaikeaalienee
Koska varsinkin kissanpennuista on monin paikoin suorastaan pulaa, on siitä luonnollinen seuraus hintatasojen nousu. Aikuisia kissoja voi tuohon hintaan hyvällä tuurilla saada.
- eijaeivaan
Toivottavasti et saa mistään noin halvalla. Ei kissoja köyhille kitumaan.
- jiipsjuu
Tori.fi, en nyt tuosta hinnasta mene mitään sanomaan, itse päättäköön paljon on valmis maksamaan.
- eläotakkaan
Onko sulla varattuna rahaa myös ruokaa, rokotuksiin, madotuksiin, ja mahdollisiin ylimääräisiin el käynteihin?
Jos ei ole, älä ota kissaa.Se voi karata, ja loukkaantua, kukas sitten maksaa viulut?- miksiköhänihmees
Huomasitko, että naamaumpeen otti vähä pulttia tästä.
- manimanimani
miksiköhänihmees kirjoitti:
Huomasitko, että naamaumpeen otti vähä pulttia tästä.
Mutku sillä ei oo rahaa XD
Raha, niin vanha keksintö, että luulis kaikilla jo olevan.
- mauni
Ks jostain eläinsuojeluyhdistysten ym sivuilta.. Sieltä saa leikattuja kissoja vissiin ilmatteeks.. tai ehkä rokotukset ym joutuu maksamaan..?
- parempaankotiin
Ei ne anna huonoihin koteihin ollenkaan, ja hyvä niin.Ne kissat on jo huonoista kodeista lähtöisin.
- uuteenhyväänkotiin
Eivät anna huonoihin koteihin, kun kissat on jo semmoisissa olleita.Ja todella hyvä, että ovat tarkkoja uusia koteja etsiessään.
- mietisanojasi
uuteenhyväänkotiin kirjoitti:
Eivät anna huonoihin koteihin, kun kissat on jo semmoisissa olleita.Ja todella hyvä, että ovat tarkkoja uusia koteja etsiessään.
Olisiko sinulla munaa väittää ihan omalla nimelläsi, ettei aloittajalla tai minulla (ylempänä nimimerkki naamaumpeen) ole rahaa, ja että kissoilla on meillä siksi huono koti alla. Sitten voidaankin seuraavaksi keskustella mm. herjauksesta. Jos lukea osaat ja kaiken lisäksi vielä ymmärrät lukemasi, niin ymmärtänet ylempänä minun kirjoittaneen, että kysymys on periaatteesta, josta en tingi. Ottamatta kantaa aloittajan syihin annettuun budjettiin sanon kumminkin, että ymmärrän siis vallan mainiosti hintarajan maatiaisille, joista "kasvattaja" on välittänyt peräti niin paljon, että on antanut naaraansa tehdä vapaasti pentuja minkä kerkiää ja jättää rokottamatta pentujen lisäksi myös vanhemmat, jos isää on edes tiedossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931496
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde921285- 47901
- 95865
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit67846Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o164803MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku85769- 20729
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57697- 53638