Firefox lakkasi toimimasta

Tiimasali

Ongelmani on saada Firefox toiminaan. Jonkin aikaa Mintin (17.2) asentamisen jälkeen se toimi. Nyt vain tiimalasi (taimikäseon) pyörii hetken aikaa eikä mitään muuta tapahdu. Poistin asennuksen ja asensin FF:n uudelleen. Ei vaikutusta. Mikähän konetta vaivaa? Tämän kirjoitin Operalla, joka näkyy toimivan.

7

121

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dww

      Resetoi Firefox vaikka päätteen kautta komennolla
      mv ~/.mozilla ~/.mozilla.old

    • köhköh

      Nakkaa päätteeseen komento kerrallaan
      sudo apt-get update
      sudo apt-get --purge --reinstall install firefox

      • Tiimasali

        Ei vaan lähde käyntiin noillakaan neuvoilla. Voiko olla, ettei vika ole asennuksessa, vaan jokin ulkopuolinen estää?


      • Tiimasali

        Nyt vielä huomasin, toisella käyttäjätunnuksella se toimii.


    • Tiimasali

      Tein uuden käyttäjäprofiilin. Kopioin sisällön, tuhosin vanhan, tein uuden entisellä nimellä ja siirsin sisällön sinne. Nyt toimii.

    • hävisikö_laatu

      Mitä Linux Mint 17.2 :lle on tapahtunut? Eilen (23.9.2015) päivittyi Mintupdate versioon 4.9.3.1 ja tämän jälkeen ei sitten enää ole käynnistynyt graafinen Synaptic pakettienhallinta.
      Firefox selain päivittyi versioon 41.0 läppärissäni, mutta ei toisessa tietokoneessani jossa on myös Firefox 17.2. Se sitkeästi pitää version 40.3 eikä päivity millään?

      Miksi nämä päivitysprosessit ovat yht'äkkiä alkaneet temppuilla? Eiliseen asti kaikki oli toiminut ongelmitta? Ei kai Linux Minttiin ole tarttunut jokin "windowstauti" jonka merkkinä on virheitä sisältävät päivityspaketit?
      Onko laadun valvonta toimi pettänyt?

    • laadun_merkitys

      Nyt tulikin jo uusi päivitys Mintupdatesta. Nyt versionumero on 4.9.3.2 eli on tämä vauhti jo aika lujaa. Graafinen Mintupdate ei edelleenkään toimi, se mikä toimii on komentorivillä suoritettavat komennot:
      apt-get update
      apt-get upgrade

      Hyvä näin, mutta kyllä se graafinen Mintupdatekin saisi toimia. Sitä "puoligraafista" Aptitudea en vielä kokeillut.
      Kyllä merkit näyttävät turhaan vauhtisokeuteen. Koodarit saisivat kyllä hillitä vauhtiaan ja tuottaa laadukkaampaa koodia. Hyvin ajateltu koodaus olisi kyllä jo puoliksi tehtyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      51
      1293
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      17
      1021
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      977
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      25
      441
    7. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      440
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      429
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe