jos päämerkki on jatkuvasti tälläisten uutisten kohteena voi vain arvailla millaista skeidaa skoda on.
http://www.iltalehti.fi/autot/2015092120392279_au.shtml
http://www.iltalehti.fi/autot/2015092120392279_au.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mun ei tarvii arvailla millaista skeidaa Skoda on, sillä mulla on Rapid Elegance 1.2 tsi. Hyvä auto se on oman kokemuksen perusteella. Pieni kulutus ja hyvä ajettava sekä kumman tilava takakonttia myöten. Autovero ja vakuutukset ovat edulliset. En tiedä, perustuuko autoveron edullisuus todellisiin vai kusetettuihin päästöarvoihin.
Päämerkki? Onko jullinjuntin päänahkassa joku merkki?
Päästökusetus on kuluttajan etu. Ei tarvi maksaa paljon autoveroa.
Bemarin, Daimlerin ja Rellun osakkeet tulossa rytinällä alas. Epäillään samantapaisesta päästömanipuloinnista. Skoda sentään on niitä harvoja autoja, joiden HS taannoin totesi ilmoittaneen CO2- päästöt rehellisesti. Kulutus vastasi luvattua koeajoilla.
Kyse VW:n päästötestin manipulointitapauksessa on typen oksideista (NOx). Hiilidioksidilla (CO²) ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
Toki kulutuksella ja CO² päästöillä on yhteys. En kuitenkaan suoraa yhteyttä niihin näkisi. Kertonet HS:n numeron missä asiasta kerrottiin.