Traktorin osat ulkomailta halvalla

Menovesi

Vanhasta MF 35 traktorista hajosi sylinterinkansi korjauskelvottomaksi. Suomessa halvin kansi löytyi 430€ ja täydellinen tiivistesarka tähän 45€, eli yhteensä 475€.
http://www.agrilineproducts.com/Site/News?menuID=News Täältä osat maksoivat seuraavasti. Sylinterinkansi 150 puntaa, täydellinen tiivistesarja 14,99 puntaa, rahti Suomeen omalle pihalle 22 puntaa. Euroissa koko paketti rahteineen maksoi 1,37 punnan kurssin mukaan 256.07€.
Säästin tällä 218,94€, kyllä tuli hyvä tuntipalkka. Toimitus tuli perille kesti 6 vuorokaudessa tilauksesta.
Jos joku innostuu ostamaan jotain täältä kannatta huomioida se, että antaa oman ALV numeron tilauksen yhteydessä, niin tulee Suomeen ilman ALV eetä eikä tarvitse maksaa tätä jota ei pysty vähentämään Suomen ALV verotuksessa.
Englannissa ALV on VAT. Tuon VAT numeron saat seuraavasti. Laita oman Y tunnuksesi eteen
FI ja jätä tunnuksen lopusta pois – merkki. ( esim. Y 41347-2 tällöin VAT on FI413472)
Kun koko tilauksesi on valmis, on se verovapaa silloin kun laskelman oikeassa alakulmassa on TEX = 0
Toivottavasti jollekin on hyötyä tästä jutustani. MF 35 mallissa ilmeisesti laajin valikoima.

7

7026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menovesi

      Sori, tuli virhe tässä: "Kun koko tilauksesi on valmis, on se verovapaa silloin kun laskelman oikeassa alakulmassa on TEX = 0"
      Pitää olla TAX

    • geggregeg

      Onko sitten kuinka alkuperäisiä kun ihan halpaa tuodaan kunnostettuina Intian nyrkkipajoista?

      • Intiassa_ajellut

        Ei ne ihan nyrkkipajoja ole siellä Intiassa ne tehtaat, Massikkaa tulee Tafen tehtaalta kummakseen, pientä Jontikkaa myydään täällä Suomessakin Hankkijalta, joka tehdään Punessa Intiassa. Fordia taasen tehdään Farmtrac merkillä. Mahindra tekee vanhoja McCormik pohjaisia pikkutraktoreita.
        Halvimmalla osat näihin vanhempiin pikkutraktoreihin saa suoraan Intiasta, kun käväisee itse hakemassa sikäläisestä varaosakaupasta, saa vielä matkankin kaupan päälle. Halvimmat meno/paluu lennot Intiaan n. 350€.

        Tuossa muutama kuva Intian traktoreista:

        http://aijaa.com/mrs6RU

        http://aijaa.com/dC5B2s


      • punka
        Intiassa_ajellut kirjoitti:

        Ei ne ihan nyrkkipajoja ole siellä Intiassa ne tehtaat, Massikkaa tulee Tafen tehtaalta kummakseen, pientä Jontikkaa myydään täällä Suomessakin Hankkijalta, joka tehdään Punessa Intiassa. Fordia taasen tehdään Farmtrac merkillä. Mahindra tekee vanhoja McCormik pohjaisia pikkutraktoreita.
        Halvimmalla osat näihin vanhempiin pikkutraktoreihin saa suoraan Intiasta, kun käväisee itse hakemassa sikäläisestä varaosakaupasta, saa vielä matkankin kaupan päälle. Halvimmat meno/paluu lennot Intiaan n. 350€.

        Tuossa muutama kuva Intian traktoreista:

        http://aijaa.com/mrs6RU

        http://aijaa.com/dC5B2s

        Jos ruumassa männöö onko matka vielä halvempi ja millä hinnalla saa sieltä uusia käynnistyskampia.


      • Menovesi

        Jutun aloittaja. Varsinainen ostokseni oli MF 35 sylinterin kansi ja yläpään tiivistesarja. Tuli muutakin pienempää samantein tilattua. Sylinterin kansi oli ihan uusi ei mikään kunnostetu. Kansi sisälsi kaikki venttiilit valmiiksi kasattuna, sekä pinnapultit pako sarjan puolelta. Ja koko paketti 150 puntaa.


      • Dieselasentaja

        Ihan vaan kysyn
        Oletko jo asentanut paikalleen, onko kaikki ok.


      • Menovesi

        Joo kasattu on, ja ei mitään ongelmia asennuksessa tai yhteensopivuudessa, hyvin toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1265
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      830
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe