Suositelkaa Välimeren lomakohteita

FJkenn

Hei,

meitä on neljän hengen perhe. Tarkoituksena on kesällä 2016 lähteä lomalle viikoksi Välimerelle. Muslimimaat ovat poissuljettuja (mukaan lukien Turkki). Budjetti on 2500 - 3500 euroa. Onko teillä suosituksia tai kokemuksia mitä kannattaa matkaa varattaessa ottaa huomioon? Kiitos kaikille vastanneille.

3

268

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NeOnKaikkialla

      Kaikki Välimeren saaret jo täynnä muslimeja. Niitä "pakolaisia".
      Kotimaanmatkailussakaan et tule välttymään musseilta.

      • Lugh

        Onneks ehdittiin lomailla sekä Turkissa että Kreikassa ennen mussevaltausta!


    • a-antti

      Terve FJkenn,
      Katsopa tuolta Kroatia, Slovenia, Montenegro -keskusteluista... Nyt en tiedä mitä kansainvaellukset ovat vaikuttaneet näiden maiden turistialueille, mutta luultavasti niistä löytyy edelleen hyviä kohteita. Ensi kesän reissut ei ole vielä suunnittelun alaisena, siinä on tietty merkkipäiväkin seassa, joten täytyy "kuulla sitä kuusta, jonka juurella asuu..." Mutta esim Kroatian Peljesac ei kuulemma ole pois suljettu, vaikka oltiinkin jo tänä vuonna (vai juuri siksi?).

      Tuolla budjetilla onnistuu esim omatoimimatka: lennot, huoneiston vuokraus ja auton myös. Ex-Jugoslavian rannikko on kivistä/kallioista pääosin, mutta ei niin pientä kyläpahasta, etteikö siellä ole betonilaituria ja uimapaikkaa. No ehk'ei ihan pienimmille sopivia, mutta on sitten pikkukivirantojakin. (Ranta)maisemat ovat upeita! Luonnonpuistoja on myös veden kanssa (Krka, Plitvice), Biokovo vuoristossa jne.

      Vanhemmassa väessä on paljon saksaa osaavia, nuoriso puhuu englantia, varsinkin pohjois-Kroatiassa ja Sloveniassa osataan italiaa. Ja kellä on jonkin muun slavilaisen kilen sanoja varastossa, tuonnemenoa varten ne kannattaa kerrata.

      Puhdas vesi meressä, mutta myöskin vesijohdoissa. Ainoa oksennustapaus 250 henkilövuorokauden lomilla sattunut oli, kun nörttipoika kölli auringossa liian pitkään ja sai auringonpistoksen. Salaatit on syöty ja kaikkea muutakin. Turvallista, kun perusasia on kunnossa.

      Ja mainituissa maissa on ihan kotimainen vessakulttuuri, ei keräillä paskapapereita mihinkään roskapönttöihin.

      Turvallisuuskin on kotimaista tasoa (ex-itäblokista huolimatta)! Ei tyrkytetä, ei tarvi arvailla onko hinnassa desimaalierotin oikeassa paikassa, kaupankäynti asiallista. Liikenne on ehkä hiukan kiivasluontoisempaa kuin kotona, jos oikein tarkasti analysoi (ajokokemusta siellä 4-5 viikkoa). Tiestö hyväkuntoista, no ehk'ei kaiken pienempien kylien välillä. Kroatiassa ravintolaolut 15 näätää (kunaa =>2ekee). Ruoka jonkinverran halvempaa kuin kotona.

      Että semmonen mainospläjäys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1208
    2. 72
      1173
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      96
      925
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      812
    5. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      39
      799
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      781
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      39
      743
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      111
      591
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      536
    Aihe