Keittiöasennuksen hinta?

asennettavavalmiiksi

Mitä maksaa vanhan keittiön purku, uuden nouto ja asennustyö Pirkanmaan alueella? Laittaisitteko tuntihintaa? Entä jos on esim. 3 päivän työ niin paljonko on hinta? Keittiö on keski-iso niin sanoakseni...

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keittiöasentaja

      Itse tekisin hintaan 2000 euro alvi pirkanmaalla

    • BauHerr

      Ei tuolliaseen voi vastata. Keittiöitä on erilaisia ja kokokin vaihtelee.

      Suomessa työ maksaa kuluttajalle 50 - 60 euroa tunti. Laske arvio kuudenkympin mukaan. Keittiön asentaa kyllä yksikin mies (tai raavas nainen), mutta kahdelta se menee nopeammin.

      Asian voi laskea niinkin, että pelkkä asennus on 50 euroa per yksikkö (esim. kaappi) ja kaikki muut toimenpiteet (kuten sahaus) noin 50 per toimenpide.

      Hintaan vaikuttavat: seinien suoruus, kulmien poikkeama 90-asteesta, seinien materiaali, ilmastointi yms. kanavat, jne. Jos seinä on epäsuora, pehmeää materiaalia ja erilaisia kanavia on paljon, niin kalliiksi käy.

      Karkeasti ottaen asennushinnan voi laskea kertomalla keittiön hinnan keskimääräisessä tapauksessa 0,75:llä, helpossa 0,5:llä ja vaikealla ei ole ylärajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3583
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3560
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3342
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2779
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2046
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1972
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      43
      1790
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1686
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1645
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1400
    Aihe