tämän aamun kumastelut

sus.morsian

onko sellasta sanaa kuin kuma, sitte olin kirjottanut paperilappuselle, joita yleensä löytyy milloin mistäkin, että geomagneettinen aktiivisuus.. Eilen illankähmässä ihmettelin kuuta, joka oli niinku itseasiassa täyskuu, muttei ollukkaan. Kuukausmääriä oon ihmetelly Iltatähden liikkumista paikasta toiseen, siis Venuksen. Ennen Venus oli tuon ison koivumme oikealla puolen, nyt vasemmalla. Ja nyt, mikä ihme, yht´äkkii hurja sumu tuol ulkona.
Uskaltaskohan näin aamuvarhain ...high...skoolata Highland bird´illa, mut kumpi ompi tää bird...haukka vai kotka.

5

<50

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kunpi onpi parenpi----

      • Oikeesti kummastelin tämän syksyn yo. äidinkielen essee, siis entinen ainekirjoitus, - vaikeata aihevalintamahdollisuutta. Oudoiksi ovat muuttuneet äidinkielen, siis ainakin meillä vanhuksilla, aika vaikeita ovat mietintämahdollisuudet nykynuorilla.
        Kaksi lastenlastani kirjottaa, on kirjoittanut, syksyn kirjoituksia. Oiskohan ite pärjätty nykykokeissa. Miehän tein aikoinaan Joensuussa sellasenkin kokeen, että menin uteliaisuuttani pyrkimään ,äidinkielen, siis tätä nykyä suomen kokeisiin yliopistoon, sain huomata, miten kovat ovat vaatimukset. Enhä mie ois mennykkään yliopistoon, jos oisin päässy, paikkani oisin antanu jollekulle.


    • jjoutava

      Täysikuu? miten kuu joka ei ole vielä täysikuu näyttää täysikuulta kun katselee koivun oksiston läpi. Koivu, joka on elämänsä kunnossa, valoisa tilava kasvupaikka hänellä on siinä, lehdistössä ei ole montakaan keltaista lehteä, saati pudonnutta.

      Suodatin katseelle on hyvä olemassa jos ajattelee maailman nykytilannetta, koivu on hyvä nykyasussaan siihen tarkoitukseen.

      • Aamu-uutiset taustalla, rouva Merkel jo kuultuna jäi toiseksi, sen huvittavan kuvan piirtyessä sieltä Hervannan parvekkeelta.
        Sus tiirailemassa ihmeissään, kellonaijoista viis ym muista maapallon kaltevuuksista puhumattakaan , aamu ja iltatähti Venusta oksien lomasta,... no justahan se oli tuossa äsken, vai olikohan 'se sittenkin eilen :D)
        Kyllähän koivuisen kranssin vois vetää silmille joskus uutisverhoksi:D


    • Ensi maanantai aamuna, noin viideltä voit katsella kuma-kummaa, siis superkuuta, joka on väriltään punertava- oranssi tai kuparinvärinen.

      Verenvärisen superkuun pitäisi silloin näkyä Suomessakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe