Syyslomalla lasten kanssa Maltalle

Olemme lähdössä 3 ja 5v lasten kanssa syyslomalla Maltalle. Onko kokemuksia, vinkkejä, mihin kannattaa varautua?? Minne kannattaa mennä, mitä nähdä? Missä lasten kanssa helppo mennä? Meidän hotelli on Sliemassa. Lasten ensimmäinen matka, plus itselle eka kerta Maltalla.
451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Asun talvet Maltalla, suosittelen saarta kyllä kaikille! Sliema ei ole ehkä lapsiystävällisin paikka saarella, mutta toisaalta hyvä tukikohta saaren tutkimiseen. Rantoja monta lähellä, kannattaa hypätä Sliemasta bussilla muutama pysäkki pohjoiseen, siitä voi sitten valita mieluisan rannan. Bussit ovat ilmastoituja ja siistejä, mutta välillä todella täynnä. Lokakuu ei ole enää pahin kuukausi tässä mielessä.

Lasten kanssa kannattaa myös ottaa huomioon siesta, jota monet kaupat viettävät puolen päivän ja noin klo15 välissä.

Äänestä

Sliema on huono paikka lasten kansa. Menkää Gozo, siellä rauhallista ja tilaa enempi.

Äänestä

Jalkakäytävät paikoin olemattomat. noin pienillä lapsilla oltava hyvät rattaat, sillä liikenne kaoottinen, ajavat reikäpäinä ja siinä lapset vaarassa. Me emme ihastuneet Maltaan lapsikohteena juuri liikenteen vaarallisuuden vuoksi. Lapset aina kärryissä tai köytettynä aikuiseen, siinä meni hermo kaikilta. Bussilla kulkeminen halpaa, päivälippu oli ainakin silloin 2,5€ joten saarta tuli ajeltua ristiin rastiin. Koko perhe oli tyytyväinen kun lähtöpäivä koitti, jäi vähän tylsä kuva saaresta, ei oikein mitään nähtävää ja tehtävää.

Äänestä

Oltiin kuukausi sitten pohjoisrannikolla, St. Pauls bay. Kokemukset hyviä ja varmasti voidaan matkustaa sinne uudestaankin. Rannat ovat upeita, kivoja mereen poukamia, englantilaisia turisteja :)

Vinkkinä vinkataan ainakin meille kullan arvoisen sovelluksen puhelimeen, pokdokin. Se auttoi löytämään lastenlääkärin, kun viisi vuotiaalle nousi korkea kuume päivää ennen poislähtöä.

Suosittelen myös päiväretken Gozoon, rennonletkeä kiireetön meininki. Lautta sinne kestää puolisen tuntia. Meidän nelihenkiselle perheelle kustansi eestaas noin kympin. Rantapaikat lienee parhaita lapsiperheille matkustaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaksisnadia kirjoitti:

Olemme lähdössä 3 ja 5v lasten kanssa syyslomalla Maltalle. Onko kokemuksia, vinkkejä, mihin kannattaa varautua?? Minne kannattaa mennä, mitä nähdä? Missä lasten kanssa helppo mennä? Meidän hotelli on Sliemassa. Lasten ensimmäinen matka, plus itselle eka kerta Maltalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu