Homeoireilun helpottamisesta altistuksen päätyttyä

Herramunjee

Olen aiemmin elämässäni (vuosia sitten) asunut homekämpässä, joten olen siis altistunut ja homeallergikko. Nyt muuttanut taas ja tässä kämpässä ehdin asuin viikon ja kaikki hyvin. Sitten tuotiin tänne väliovi vuokranantajan varastolta ja se oli ilmeisesti kostunut. Aloin oireilla 12 tunnin sisään oven tulosta, mutta halusin aluksi uskoa kyseessä olevan flunssan. No, "flunssa" ei parantunut viikon sisään ja silmätkin rupes oireilemaan joten tajusin mikä vialla. No ovi vietiin pois, meni n. 2 vrk ja aloin voida paremmin pikkuhiljaa. Eli ovi oli täällä VAIN VIIKON, mutta mun silmäoireet eivät ole poistuneet minnekään. Turvonnet silmäluomet, kuivat&kirvelevät silmät. Käytän silmätippoja jotka helpottaa hetkellisesti muuhun, paitsi turvotukseen.Ovi ollut pois kämpästä siis nyt viikon. Muut oireet helpottaneet selkeästi (ei poissa kuitenkaan kokonaan.) Onko tän kämpän sisäilma nyt lopullisesti vituillaan, koska täällä oli viikon se hemmitin homeovi? Tiedän että ihmisillä menee eri määrä aikaa parantua näistä homeoireista...mutta siis voinko mä tehä täällä kämpässä jotain millä parantaa ilman laatua? Tai omia oireitani? Ja mua ketuttaa näin jälkikäteen, että ovea vielä hiottiin täällä mun yksiössä sisällä (eli itiöt päässeet lentelemään ihan kivasti.) Siivonnut olen hyvin paikat, mutta en keksinyt mitään muuta millä parantaisi tilannetta.

4

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kgfjjgk

      Veikkaus. Asunnossa on sisäilmaongelma, mutta tuo ovi oli se viimeinen niitti. Ehkä tuolla vuokranantajalla on kaikki paikat enemmän tai vähemmän homeessa.

    • Hometoipuja

      Homeovi jota hiottu yksiössä, kyllä siitä on voinut hyvinkin ilma ja sinun tavarasi imeä homepaskaa. Kannattaa siivota säännöllisesti kostealla liinalla, pestä tekstiilejä ja tuulettaa. Jos ovi oli ainoa ongelma, kyllä ne pölyt siitä kaikkoaa ajan kanssa.

      Omassa asunnossani tehtiin suojattu remontti, jossa uusittiin kastuneet ikkunapuitteet. Suojauksista ja alipaineistuksesta huolimatta en pystynyt remontin aikana olemaan asunnossa, ilman että henki salpautui. Herkistyneelle erityisesti nämä remonttihommat ovat myrkkyä. Remontin jälkeen ilma oli edelleen hyvin huono, ja pysyi sairastuttavalla tasolla noin pari kuukautta, sitten helpotti. Minulla on mahdollisuus läpituulettaa ja se auttoi.

      • Herramunjee

        Ekalle tyypille : Kyseessä eri vuokranantaja joka kämpässä, joten en lähtisi ketään syyttelemään (tai sitten ymmärsin tekstisi väärin).

        Hometoipujalle: Joo, mä tiedän että kaikista paskin homma on, että ovea mun yksiössä hiottiin. En tällöin tiennyt että ovi on kostunut/homeessa, en kai muuten ois siihen antanu lupaa. Oon siivonnu, mutten ilmeisesti tarpeeksi hyvin. Sain jo yhessä ryhmässä samankaltasia neuvoja kun sä annoit, kiitos niistä. Eilinen ja tää päivä mennyt siivotessa ja pyykätessä tekstiilejä. Mä en saa läpivetoa (ikkuna silti auki nyt melkeen kokoajan), mutta kai tää tästä ajan kanssa.

        Hyvä kuulla että sullakin olo helpottanut ja kiitos vielä. Nää homepaskajutut on tosi rasittavia.


      • kkjuyny

        "Nää homepaskajutut on tosi rasittavia". Aivan oikein, mutta ne VOC-paskajutut ne vasta ovatkin sekä homeentapot kovilla myrkyillä ahneitten toimesta. Tietämättä edes mitä cocktailia ovat myrkyttämässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3800
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3433
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3204
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2869
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2618
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2340
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    8. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      0
      1950
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1747
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      138
      1433
    Aihe