Olen aiemmin elämässäni (vuosia sitten) asunut homekämpässä, joten olen siis altistunut ja homeallergikko. Nyt muuttanut taas ja tässä kämpässä ehdin asuin viikon ja kaikki hyvin. Sitten tuotiin tänne väliovi vuokranantajan varastolta ja se oli ilmeisesti kostunut. Aloin oireilla 12 tunnin sisään oven tulosta, mutta halusin aluksi uskoa kyseessä olevan flunssan. No, "flunssa" ei parantunut viikon sisään ja silmätkin rupes oireilemaan joten tajusin mikä vialla. No ovi vietiin pois, meni n. 2 vrk ja aloin voida paremmin pikkuhiljaa. Eli ovi oli täällä VAIN VIIKON, mutta mun silmäoireet eivät ole poistuneet minnekään. Turvonnet silmäluomet, kuivat&kirvelevät silmät. Käytän silmätippoja jotka helpottaa hetkellisesti muuhun, paitsi turvotukseen.Ovi ollut pois kämpästä siis nyt viikon. Muut oireet helpottaneet selkeästi (ei poissa kuitenkaan kokonaan.) Onko tän kämpän sisäilma nyt lopullisesti vituillaan, koska täällä oli viikon se hemmitin homeovi? Tiedän että ihmisillä menee eri määrä aikaa parantua näistä homeoireista...mutta siis voinko mä tehä täällä kämpässä jotain millä parantaa ilman laatua? Tai omia oireitani? Ja mua ketuttaa näin jälkikäteen, että ovea vielä hiottiin täällä mun yksiössä sisällä (eli itiöt päässeet lentelemään ihan kivasti.) Siivonnut olen hyvin paikat, mutta en keksinyt mitään muuta millä parantaisi tilannetta.
Homeoireilun helpottamisesta altistuksen päätyttyä
4
297
Vastaukset
- kgfjjgk
Veikkaus. Asunnossa on sisäilmaongelma, mutta tuo ovi oli se viimeinen niitti. Ehkä tuolla vuokranantajalla on kaikki paikat enemmän tai vähemmän homeessa.
- Hometoipuja
Homeovi jota hiottu yksiössä, kyllä siitä on voinut hyvinkin ilma ja sinun tavarasi imeä homepaskaa. Kannattaa siivota säännöllisesti kostealla liinalla, pestä tekstiilejä ja tuulettaa. Jos ovi oli ainoa ongelma, kyllä ne pölyt siitä kaikkoaa ajan kanssa.
Omassa asunnossani tehtiin suojattu remontti, jossa uusittiin kastuneet ikkunapuitteet. Suojauksista ja alipaineistuksesta huolimatta en pystynyt remontin aikana olemaan asunnossa, ilman että henki salpautui. Herkistyneelle erityisesti nämä remonttihommat ovat myrkkyä. Remontin jälkeen ilma oli edelleen hyvin huono, ja pysyi sairastuttavalla tasolla noin pari kuukautta, sitten helpotti. Minulla on mahdollisuus läpituulettaa ja se auttoi.- Herramunjee
Ekalle tyypille : Kyseessä eri vuokranantaja joka kämpässä, joten en lähtisi ketään syyttelemään (tai sitten ymmärsin tekstisi väärin).
Hometoipujalle: Joo, mä tiedän että kaikista paskin homma on, että ovea mun yksiössä hiottiin. En tällöin tiennyt että ovi on kostunut/homeessa, en kai muuten ois siihen antanu lupaa. Oon siivonnu, mutten ilmeisesti tarpeeksi hyvin. Sain jo yhessä ryhmässä samankaltasia neuvoja kun sä annoit, kiitos niistä. Eilinen ja tää päivä mennyt siivotessa ja pyykätessä tekstiilejä. Mä en saa läpivetoa (ikkuna silti auki nyt melkeen kokoajan), mutta kai tää tästä ajan kanssa.
Hyvä kuulla että sullakin olo helpottanut ja kiitos vielä. Nää homepaskajutut on tosi rasittavia. - kkjuyny
"Nää homepaskajutut on tosi rasittavia". Aivan oikein, mutta ne VOC-paskajutut ne vasta ovatkin sekä homeentapot kovilla myrkyillä ahneitten toimesta. Tietämättä edes mitä cocktailia ovat myrkyttämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533410Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk832952Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva582440Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412330Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?502243Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152235Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512149Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,162041Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121526Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville291503