Tarviiko imuttaa joku softa, vai onko Mintissä valmiina härpäkkeet?
Mintillä kuvaa wlanin yli telkkuun
MitenHommaToimii
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei sillä ole merkitystä mikä verkko siinä kahden tietokoneen välillä on ja minkälaiset näytöt niissä on.
Härpäkkeet on, kunhan vaan itse päätät sen protokollan. Esim. voit tehdä HTTP jaon josta kuva tulee.
Onnistuuko wlanilla kuva hdmi-portin donglemurikkaan?
Ei tuohon mitään teknistä estettä ole, en nyt vaan oikein tiedä millä protokollalla ajattelit homman hoitaa enkä tiedä sen donglemurikan käyttöjärjestelmästä mitään tai muuta vastaavaa.
Tollanen halpis
http://www.ebay.com/itm/Miracast-Wifi-Display-Dongle-Receiver-1080P-HDMI-Wireless-IPUSH-AirPlay-DLNA-OE/111698879858?_trksid=p2047675.c100010.m2109&_trkparms=aid=222007&algo=SIC.MBE&ao=1&asc=20131231084308&meid=2a666e555fbc4f2a9948e8ad1aae983d&pid=100010&rk=1&rkt=10&mehot=pp&sd=171853708118
Meinasin jos leffat saisi koneelta telkulle livenä.
Ubuntussa ainakin on tällainen: https://help.ubuntu.com/community/MiniDLNA
Eli tuollainen minimalistinen DLNA server, joten eiköhän se myös Mintissä. Sillä pitäisi onnistua ohjeen mukaan asentaa joku jako mikäli se dongle tajuaa samassa verkossa olevan DLNA serverin.
Minä en ole tuolla sitä temppua tehnyt. Olen siirtänyt kuvaa ihan muilla tavoilla.
Pitää alkaa kikkailee ton kans, ehkä hyvä vielä tulee.