Moottorissahan on tuo stall start toiminto jota selkeesti autolehtien testaajat eivät älyä käyttää. Eli jarru ja kaasu samaan aikaan pohjaan lähdössä. Ja sitten mennään. Kiihtyvyys ilman tätä toimintoa oli omissa testauksissani 8,2-8,4sek 0-100kmh. Toistamiseen stall starttia käytten eli "yliahtotoiminto" niin pääsin lukemiin 7,5-7,8sek...eli toki pientä eroavaisuutta oli kun sekkarilla mittasin. Mutta antaa jotain suuntaa kuitenkin. Ero on selvä eli jos haluat lähteä kovaa valoista se edellyttää tuon toiminnon käyttöä. En sitten tiedä miten kone kestää jatkuvaa pamputtamista, ei varmaan loputtomiin.
V60 D4 kiihtyvyys kokeiltu.
Volvoakokeillu
6948
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sam on muuten T5 bensassa tuo ominaisuus. Se auto riuhtasee varsinkin tuohon n.60kmh nopeammin kuin moni muu vastaavan tehoinen, sen jälkeen T5 vähän hyytyy ja esim D4 meno on jopa maukkaampaa 80-120kmh.
Olen kokeillut tuon 245heppasen 2 litrasen T5:sen myös. Alkulähtö on todella hyvä stallstartilla..sitten vähän rauhottuu..vääntöä lisää? d5 taitaa viedä T5:sta väännön turvin. Yli 120nm enemmän vääntöä
Dieseleiden vääntöhän on yleensäkin ylivoimainen samantehoiseen bensakoneeseen verrattuna, kun puhutaan pelkästä moottorista. Pitää kuitenkin muistaa, että diesel kiertää harvempaan ja sen perässä on vastaavasti pidempi välitys samoihin nopeuksiin pääsemiseksi. Lopputulos on, että vetävillä pyörillä vaikuttava vääntö (se, joka autoa oikeasti kiihdyttää) on samantehoisilla bensa- ja dieselmoottoreilla aika tavalla samaa luokkaa.
Koeajoin keväällä T4-moottorilla varustetun V60:n ja totesin senkin varsin sähäkäksi lähtijäksi paikaltaan. Johtunee ennen muuta automaattivaihteistoon valituista pikkuvaihteiden välityksistä. Tälle ominaisuudelle en kuitenkaan osaa antaa mitään arvoa – kaupunkinopeuksissa riittää paljon vähempikin.
Minulle on merkitystä vain ohituskiihtyvyydellä, esimerkiksi lukemilla 60–100 ja 80–120 km/h.
Volvolle kiitosta ja kunniaa, mutta valitsin (monen eri tekijän enkä pelkän kiihtyvyyden johdosta) M-B C 180 T A:n. Sen huippuvääntö on selvästi pienemmästä nimellistehosta (115 kW vs. 132 kW) huolimatta karvan verran parempi (250 Nm vs. 240 Nm) ja skaalan laakea osuus alkaa alempaa. Tämä moottori riittää minun kiireisiini Suomen arkiliikenteessä oikein hyvin. Liikennevaloskaboja saavat käydä keskenään keskenkasvuisemmat.
Verestin muistiani väärästä nettilähteestä. Volvon T4-moottorin nykyiset arvot näyttävät olevan peräti 140 kW ja 300 Nm eivätkä 132 kW ja 240 Nm. Ehkä näin oli jo keväällä autoa koeajaessani.
Ei muuta sitä tosiasiaa, että valitsemani auton 115 kW ja 250 Nm riittävät minulle mainiosti.
Juu hyvä ruo on minkä valitsit. On volvo tosiaan mennyt eteenpäin dieseleissä ja bensoissa myös. Uudet koneet tekisi mieli kokeilla ennekuin menen mersukauppaan. Tuo uusi D5 6,5sek kiihtyvyysarvolla vaikuttaa jo varsin ripeältä menijältä. Tuohan on nopeampi kuin esim E350cdi...toki volvo on pienempi kaikin tavoin ja kevyempi. Volvosta saa maksaa 60 tonnia ja mersusta 90 tonnia kun varustelee sopivasti. Kyllä tosiaan arkiajossa ei ole noilla kiihtyvyyksillä mitään väliä.
Etuvetoisissa aika turhia tuomoset lähtö avustimet, auton pitää noilla tehoilla olla joko takavetoinen tai nelivetoinen, silloin lähtö onistuu.