Hei,
En tiedä onko tämä oikea alue tälläiselle jutulle? Olen yrittänyt etsiä tietoa, että kuinka hapan pohjamaa vaikuttaa pintamaahan. Eli jos vaikkapa pohjamaa on erittäin hapan, olkoon ph vaikkapa 4,5 ja päälle tuodaan pintamaata, jonka ph on vaikkapa 7.
Mistä löytyisi tietoa siitä kuinka tuo hapan pohjamaa vaikuttaa tuohon pintamaahan esim. maa-ainesten sekoittumisen kautta? Tai kuinka nopeasti pohjamaan hapan ph-arvo nousee pintamaan esim. cm/vuosi vai nouseeko ollenkaan.
Uhohtakaa kaikki maanparannus ohjeistukset esim. kalkitsemalla. Olen vain kiinnostunut tuosta Ph-arvon käyttäytymisestä.
Pohjamaan ph:n vaikutus pintamaahan
tiedostakiitollinen
2
114
Vastaukset
- fsaah
Aloita vaikka googlaamalla "hapan sulfaattimaa". Paljon riippuu pohjaveden pinnasta.
- J---------------O
MITÄ SEN VÄLIÄ KUN KALKITTET SEN OIKEIN RIITTÄVÄN USEIN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741