Jenkkien runkorakenne

jenkkikö

Olen ostamassa kahdeksan metristä jenkkiä esim. Sea Ray, Monterey, Rinker. Vene olisi suunnilleen -05 ikäluokkaa. Millaiset runkorakenteet noissa on. Ilmeisesti väliaineita käytetty, mutta missä kohtaa ja mitä? Olen ymmärtänyt, että esim. yllämainitut merkit olisivat ns. keskikastia laadultaan. Onko rakenteissa keskenään eroja?

Kiitoksia!

ps. jenkkivenevihaajat, älkää jaksako vaivautua, jollei ole todellista tietoa jaettavaksi!

7

58

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://www.yachtsurvey.com/Fiberglass_Boats.htm

      Tuossa vanhassa linkissä oli jotain väliaineista. Veneiden vuosimalli ei vaan käynyt ilmi. Oma jenkki on tehty Irlannissa, jossain telakalla huoltomies puhui, että olisi vahvempi pohja ja uskaltaa vetää kölirullaiselle trailerille... tiedä sitten. Tuollainen 2005 taitaa olla rungosta paljon parempi kuin 1990 vuosimalli josta paljon vedetään johtopäätökset.

    • Oma vuoden 2002 jenkki on umpilaminaattia joka kohdasta, kyljistä 12mm ja pohjasta, ainakin takaosassa 15mm. Vahvuudet selvisivät pohjaan ja kylkiin tehtyjen läpivientien porauksen yhteydessä. Olin vähän yllättynyt, oletin että siellä olisi ollut vaahtoa välissä kuten oli 80/90-vaihteen Beikussa jonka näin korjattavana.

      Vene on Maxum joka on niinikään keskitason jenkki, mutta erittäin asiallisesti rakennettu. Tässä linkki arvostetun jenkki-surveyorin arvioon isosta Maxumista: http://www.yachtsurvey.com/boatreviews/maxum46.htm
      Sama kaveri tylyttää aika karusti muutamaa Sea Rayta ja Carverkin saa aikamoiset risut häneltä.

      Yksi asia vielä noista jenkkien stringereistä ja transomeista joilla on ollut taipumusta lahoamiseen, ainakin vanhemmissa veneissä. Vuoden 1998 jälkeen rakennetuissa jenkeissä on käytetty yksinomaan painekyllästettyjä materiaaleja jäykisteissä joten tätä uudemmissa jenkeissä ei jäykisteiden pitäisi muuttua kukkamullaksi.

    • jenkkikö

      Kiitos vastauksista. Aika mielenkiintoisia oli linkin kuvasarja rikkoutuneista veneistä! Luulisi isojen valmistajien näyttävän esim. videomateriaalia rungon valmistuksestaan, mutta ainakaan minä en ole sellaisia löytänyt. Toi linkki oli ilmeisesti laitettu nettiin vuonna 2000, joten aika vanhoista veneistä kuvat vissiin on.

      Kävin ajamassa yhtä jenkkiläistä ja todella tukevalta rakenteet vaikuttivat. Se vaan hämää, että jos tukevuus on saatu kyseenalaisilla väliainerakenteilla, niin miten lie korjattavuuden kanssa, jos jotakin haveria tulee.

    • Oma paatti on 1996 ja siinä näkee kuorien leikkauskuvan kun ottaa vaikka hytin seinältä verhoilupalan irti. Sellaista punaista 10-15 mm umpitavaraa.

      Kiinnittäisin enemmän huomiota moottoripuoleen. 2002 alkaen dry joint putket. 10 vuotias merivesikone voi tarvita avaamisen. Samoin kilpi alkaa silloin tiputtaa vettä ohjausvarren luota. Swivel leak.

      • jenkkikö

        Juu toi merivesikone on tosiaan toinen, mikä on arveluttanut. Eli mitä tuo dry joint tarkoittaa? Muidenkin kokemukset merivesikoneen kestosta kiinnostaa. Oletetaan, että on hyvin huollettu yksilö kyseessä.


    • Parhaiten selviää dry joint kun katsot googlella, estää pakoputkiston ruostevauriota koneelle. Olen lukenut, että 6 vuoden välein merivesikoneesta voi joutua putsaamaan/vaihtamaan merivesipuolen osia. Bensakoneita voi olla makeavesijärjestelmälläkin, 1500 €. En usko, että hyvä huolto estää ruostumista, jollei huuhtele makeavedellä aina ajon jälkeen tai venepaikka ole vaikka joessa.

    • Mieti, oletko valmis pistämään 5 vuoden sisällä 15 te rahaa uuteen moottoripakettiin koko hoito? Eli jos ei ole tiedossa oikeen isompia tehtyjä juttuja 2000-2005 merivesiveneissä, niin valitsee veneen niin, että siihen voi pistää tuon verta, kun alkaa korjausaika. Erikseen nuo osat maksaa aika paljon enemmän. Bravo-kilpi jo 3300 €.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      31
      1956
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      107
      1550
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1431
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1076
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      922
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      916
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      873
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      860
    9. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      151
      859
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      807
    Aihe