Olen riippuvainen?

nainen

Olen alkanut tulla riippuvaiseksi netistä kontaktien takia. Muutin toiseen kaupunkiin 2 kk sitten. Minulla ei ole täällä montaa ystävää. Olen aina ollut kiinnostunut yht.kunnallisista ilmiöistä ja ihmisistä. Olen kotona tekemässä opinnäytettä, joten työn tuomaa sosiaalista elämää minulla ei ole.

Nyt siis käytän nettiä vuorovaikutukseen ihmisten kanssa ja tutkiakseni yht.kunnallisia ilmiöitä. En todellakaan ole tehnyt opinnäytettä kahteen kuukauteen. Enää en edes halua livekontakteja ihmisiin, vaan koen se häiritsevän kontaktejani netissä.

Ottaa nyt tästäkin selvää...

2

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rt.

      Noo toisaalta.Et siellä netissä olisi ellet viihtyisi.Onko Paavi sanonut "Ex Cathedra" että normaali elämä saa haitata nettikontakteja mutta nettikontaktit eivät normaali kontakteja?
      Ite en niin netistä välitä sillein kontaktina,mutta on sitä mieltä,että sitä ihminen tekee mitä kaipaa tai mikä just sillon tuntuu hyvältä.Ei ole olemassa(minun mielestäni)vapaan tahdon vastaisia riippuvuuksia.
      Kaikkiahan ihmiset marisee nykyään ja ollaan niin riippuvaisia siitä ja niin riippuvaisia tästä.Vaikka kuitenkin pääsääntöisesti tehdään oman mielen mukaan ja istutaan nyt vaikka siihen koneelle.
      Ehkä ihmiset on tyhmyydessään vähän syyllistyviäkin,kun joku vanha nainen hierarkian yläportailta sanoo,että tämä on okei määrä netissä ja tämä ei,niin ihmiset näkevät itsellään ongelman.

      Voi meitä,turhaa stressaava kansa.
      Sää sit teet sitä lopputyötäs kun se kiinnostaa,ja sit näät tosielämän kontakteja,kun siltä tuntuu.Ei sun niitä tarvi sen takia näh ja työtäs tehä,kun joku on sen sanonut olevan se oikea tapa niistä suoriutua.
      Vaistojen ja viettien varassahan tässä eletään.Vaikka koitetaan saada näyttämään siltä,että elettäis sääntöjen ja lakien mukaan.

      • Opiskelija..

        Huumeetkin tuntuvat hyvältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1576
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      96
      1504
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      202
      960
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      849
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      760
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      703
    Aihe