Avoin kirje SUOMEN pääministerille

Suomalaisistakin_huolehd

Hyvä Pääministeri,

lähetän sinulle tämän viestin median kautta niin, että myös kansa lukee sen. Kansa, joka on valinnut sinut pääministeriksi ja nyt olet koetellut heitä viime aikoina. Kansa, joka yrittää turhaan löytää selitystä ristiriitaisille toimillesi.

Samaan aikaan, kun leikkaat oman kansan työntekijöiden palkkoja, otat huoletettavaksi kansan rahalla kymmeniä tuhansia ihmisiä. Koko maailma tietää, että ne jotka tulevat koko Euroopan kautta Suomeen asti monien turvallisten maiden läpi, eivät ole hädässä. Heillä on selvä päämäärä.

Haluaisin muistuttaa sinua, että raamattu, jonka kautta olet vannonut pääministerikauden alussa velvoittaa sinua pääministerinä hoitamaan ja ajamaan vain Suomen etua. Ihmisenä raamattu kyllä velvoittaa sinua auttamaan hädässä olevia. Siis ne ovat kaksi täysin eri asiaa. Sinä, Juha Sipilä, voit auttaa omalla rahallasi ja ajallasi niin paljon kuin haluat, mutta Suomen pääministerinä saat käyttää suomalaisten rahoja vain heidän etunsa mukaisesti.

Kansa ei millään ymmärrä, että turvapaikanhakijat siirretään paikasta toiseen taksilla (MTV:n verkkosivu) ja samalla sairaat suomalaiset joutuvat odottamaan kelan taksia jopa useita tunteja säästön vuoksi. Kansa ei myöskään ymmärrä sitä, että suljet heidän koulut ja sairaalat ja samaan aikaan avaat jopa satoja uusia vastaanottokeskuksia.

Saksalaiset varmasti iloitsivat, kun sanoit heille, ettet pistä Suomen rajoja kiinni. Nyt löytyi kullan arvoinen mies, joka ottaa vastaan heidän lähettämänsä pakolaiset.

Jos olet uskonut sitä fiksua, joka väittää, että nämä turvapaikanhakijat ovat Suomen tulevaisuus maassa mihin odotetaan myöhemmin tulevan työvoimapula, olet väärässä. Taloustieteen nobelisti Joseph Stiglitz neuvoo sinua ” Suomen nykytilanteessa työnhakijoiden määrän kasvattaminen ei luo lisää työtä”( Helsingin Sanomat 22.9.2015).

Joka päivä Suomeen saapuu lähes 1000 turvapaikanhakijaa. Se on suorastaan miehitystila. Suomella ei ole varaa siihen. Suurin osa suomalaisista on erittäin huolissaan ja hyvin ahdistuneita. Jos sanoisit, että meidän pitää noudattaa kansainvälisiä sopimuksia, onhan meillä valmiuslaki. Lain tarkoituksena on poikkeusoloissa suojata maamme väestöä, turvata sen toimeentulo ja maan talouselämä, ylläpitää oikeusjärjestystä ja kansalaistemme perusoikeuksia ja ihmisoikeuksia sekä turvata valtakuntamme alueellinen koskemattomuus ja itsenäisyys.

https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2011/20111552

Ashraf Benyamin

ylilääkäri, kouvola

Samaa mieltä? Jaa eteenpäin. Tavoite, että viesti saavuttaa Sipilän median kautta.

Jaa

7

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erittelyä_edellisestä

      1) PÄÄMINISTERINÄ:
      " Haluaisin muistuttaa sinua, että raamattu, jonka kautta olet vannonut pääministerikauden alussa velvoittaa sinua pääministerinä hoitamaan ja ajamaan vain Suomen etua. "

      2) "Ihmisenä raamattu kyllä velvoittaa sinua auttamaan hädässä olevia. "

      "Siis ne ovat kaksi täysin eri asiaa.

      Sinä, Juha Sipilä, voit auttaa omalla rahallasi ja ajallasi niin paljon kuin haluat, mutta Suomen pääministerinä saat käyttää suomalaisten rahoja vain heidän etunsa mukaisesti."

    • Oikein_

      kiukkuinen

      turvapaikanhakija avautui AFP:lle: "Vihaan Suomea"

      sen olisi pitänyt päästä pääkaupunkiin.

    • Jos-on-oikein-

      laiska mustaihoinen,

      ja sille sanotaan, että työhön nyt sinunkin pitää ruokasi eteen,

      niin se alkaa huutaa, että RASISMIA...rasismia...

      • kuinkas.ollakkaan

        Tunnen erittäin ahkeran mustaihoisen myös patalaiskan Suomalaisen.


      • VIHAPUHETTA

        Sinun vihapuheesi suomalaisia kohtaan jo tiedämmekin.


      • kuinkas.ollakkaan

        Massaposmottaja en osaa olla rasistinen kenellekkään niikuin sinä, vihasi huokuu sen näkee rien välistä, lopettaisit jo hyvän sään aikaan mutta et pysty koska mielesi ei anna periksi.


      • Etkö-itse-tajua

        suomalaisia vihaat !!
        ihan sivullisena huomautan sinulle

        VIHAPUHEESI suomalaista on INHOTTAVAA.
        Tuo ylilääkäri puhuu oikeata asiaa, lukisit sen edes.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      57
      6033
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      57
      5462
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      113
      3925
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      54
      3802
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3745
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3176
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2914
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2816
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      67
      2518
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1930
    Aihe