Mulla nopea yhteys ja muuten netti pelaa nopeasti. Mutta nyt MintUpdate on uskomattoman takkuinen, hidas, Firefoxin päivityskin kesti 10 minuuttia kun normaalisti parikymmentä sekunttia.
Onko muilla sama ilmiö pe 25.9.2015?
Onko muilla sama ilmiö pe 25.9.2015?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kun tarkistaa päivitykset näyttää etsivän todella pitkään määrättyjä lähteitä. Aiemmin läväytti nopealla yhteydellä tiedot onko päivitettävää vai onko järjestelmä jo päivitetty. Tämä muutos tapahtui viimeisen MintUpdate-kikkareen päivityksen jälkeen.
jaaaaa johtunee varmaan jostain ihan muusta, kuin mint omasta päivityksestä
Joko nettisi pätki tai isokokoinen tiedosto tai ruuhka
Graafinen Mintupdate ei enää toimi Linux Mint 17.2:ssa. On pakko käyttää komentorivi komentoja:
apt-get update
apt-get upgrade
Onneksi nämä perustoiminnot vielä toimii. Käyttöliittymien leikkikoodarit onnistuivat pilaamaan graafisen päivityssovelluksen. (näytön oikeassa alakulmassa oleva kuvake ei toimi. Ohjelmat eivät päivity sitä kautta.)
Parina päivänä on joutunut käyttämään noita komentorivi komentoja.
Ei käyttöliittymä leikki saa olla linuxdistron kehittäjien pääasiallinen toimintatapa. Mitä ihmeen järkeä on tuottaa käyttöliittymä niin raskaskäyttöisenä (resurssisyöppönä) ettei mikään toimi kunnolla?
Ehkä on aika siirtyä pelkästään tekstipohjaiseen (TUI) käyttöliittymän käyttöön? (näinhän ne perinteiset unixit toimivat, ei niitä pilattu typerillä graafisilla käyttötoiminnoilla)
Voihan rähmä, Linux Mint 17.2 sairastui "W*nd*ws" tautiin kun päivitykset eivät enää toimi graafisella mintUpdatella. Samaa taistelua se oli pitkään M$ Windowsin kanssa kunnes kyllästyin päivityksen jatkuvaan tökkimiseen ja luovuin siitä. (noin vuoden verran)
Onko Linux Mintin ylläpitäjät tulleet M$ ylläpidosta kun työn jälki on yhtä surkeaa ettei edes päivitysohjelma toimi?
Voi rähmä näitä käyttöliittymillä leikkijöitä, ei mitään tolkkua laadun valvonnasta.
Kirjoittakaa kunnon koodia ja TARKASTAKAA sen toiminta ennen julkaisua !!!
Ei tämän pitäisi olla ylivoimaista.
Ei se koodaustyö saa olla holtitonta urakkatyötä.
Väliaikainen vika, päivitin päätteen kautta eilen ja tänään toimi normisti päivitykset. Ei nyt kannata yhden päivän takia distroa vaihtaa kun ite ainakin todennu mint mate version helpoksi ja kellvolliseksi distroksi.